Gajary 1. júna (TASR) - Pokusov o nelegálny prechod štátnej hranice s Rakúskom z roka na rok pribúda. Oddelenie Hraničnej polície v Gajaroch stráži 12-kilometrový úsek tzv. mokrej hranice, ktorý tvorí rieka Morava. Ako uviedol riaditeľ oddelenia mjr. Stanislav Blusk, pokusy o ilegálne prechody sú v prevažnej miere skupinové a organizované medzinárodnou sieťou profesionálnych pašerákov ľudí.
Vlani na gajarskom úseku zadržali 232 cudzincov, ktorí sa načierno pokúšali preplaviť Moravu do Rakúska. Väčšinou išlo o občanov z Afganistanu, Siera Leone, Srí Lanky, Indie, Iraku a Egypta. V Gajaroch úzko spolupracujú so susednými oddeleniami Hraničnej polície. V súčinnosti so Záhorskou Vsou sa im napríklad podarilo zadržať veľkú skupinu 84 utečencov s dvoma prevádzačmi a hneď na to spolu s Veľkými Levármi skupinu 75 ilegálnych migrantov s jedným prevádzačom.
"Zadržaných migrantov odovzdávame oddeleniu Cudzineckej polície, kde spravidla požiadajú o azyl," dodal Stanislav Blusk. "Žiadatelia sú potom umiestnení v záchytných centrách, akým je napríklad známy Adamov. Paradoxne sa tu však opätovne kontaktujú s rodinami, tie s pašerákmi ľudí, ktorí sa ich znovu pokúšajú dostať cez hranice. Nie je zriedkavosťou, že niektorých utečencov zadržíme dva i trikrát".
V drvivej väčšine sa za zúfalou snahou utečencov skrýva strach o vlastný život v domovskej krajine. Preto riskujú neľudské útrapy pri prevoze naprieč Európou, dávajú prevádzačom svoje posledné peniaze. Tí inkasujú za jedného Afganca 1500 až 4500 USD, za Iračana či Inda 2000 až 5000 USD. Neraz sa ich cesta skončí tragicky. Aj na gajarskom úseku zahynul človek - Iračan, ktorý sa pokúsil preplávať rozvodnenú Moravu. Na rakúskej strane sa ho nedočkal brat dlhodobo žijúci vo Švédsku.
V tomto roku do mája zadržala gajarská Hraničná polícia 10 utečencov a jedného prevádzača. Možno predpokladať, že počet pokusov sa bude úmerne zvyšovať s pribúdajúcimi letnými dňami. Preto v Gajaroch posilnili výkon služby aj o príslušníkov z Útvaru vojsk Hraničnej polície pri Ministerstve vnútra SR. Zosilnená služba má aj svoj sekundárny efekt. Prakticky sa eliminovala cezhraničná trestná činnosť kriminálnej povahy, obmedzilo pytliačenie vo vodnom hospodárstve a prestali aj vykrádačky chát pozdĺž rieky. Vojsko hraničnej polície však bolo zákonom NR SR zrušené, a tak od roku 2003 ochranu štátnej hranice bude musieť zabezpečiť Hraničná polícia vlastnými silami.
*eg som