BRATISLAVA. Generálna prokuratúra napadla právo mestských policajtov odťahovať autá, Najvyšší súd jej argumenty zamietol. Spor o to, kto má právo odtiahnuť nesprávne zaparkované vozidlo, však nekončí.
Mimoriadnym dovolaním na Najvyššom súde generálny prokurátor Dobroslav Trnka namietal proti postupu mestskej polície, ktorá vykonáva odťahy v Košiciach. Cestný zákon podľa Trnku nepripúšťa, aby mesto, ktoré je oprávnené odťahovať, prenášalo tieto kompetencie na svojich policajtov.
„Mestská polícia nemôže uskutočňovať odstraňovanie vozidiel tvoriacich prekážku cestnej premávky,“ argumentoval Trnka.
Najvyšší súd konštatoval, že mesto Košice žiadne kompetencie neprenášalo, keďže polícia je jeho organizačným útvarom. Zároveň pritom znovu upozornil, že odtiahnutie je oprávnená vykonať len samotná obec alebo právnická osoba ňou na tento účel zriadená.
„Iný subjekt nie je oprávnený vozidlo odtiahnuť,“ uvádza súd v septembrovom uznesení, ktoré má SME k dispozícii. Odstránenie vozidla bez súhlasu prevádzkovateľa je totiž vážnym zásahom do vlastníckych práv.
V rozpore s tým sú praktiky samospráv, ktoré na odťahy stále najímajú súkromné firmy. Tak je to napríklad v Prešove. Náčelník mestskej polície Ján Andrejko vysvetľuje, že vlastné odťahovacie vozidlo mesto nemá. Súkromnú firmu najíma tiež bratislavská časť Staré Mesto.
„Nevidíme dôvod, prečo by to nemohla robiť firma. Súdy rozhodujú od prípadu k prípadu,“ uviedla hovorkyňa Alena Kopřivová. V Starom Meste teraz odťahuje firma Car Towing. Predtým to bola odťahovka Aster, ktorá niekoľko sporov na súde prehrala. Majiteľovi auta sa v takom prípade peniaze za odťah vrátia.
Vlastnú odťahovku majú bratislavský magistrát aj mesto Banská Bystrica. V niektorých mestách odťahy vôbec nevykonávajú. Tak je to napríklad v Žiline, ktorá považuje nútené odťahy za značne represívny nástroj proti vodičom.
Autor: bum

Beata
Balogová
