BRATISLAVA. Kto bude ďalšie štyri roky riadiť slovenské mestá a obce, zaujíma každého druhého voliča. Účasť v novembrových komunálnych voľbách sa bude podľa prieskumu agentúry Focus z prvej polovice októbra pohybovať okolo 50 percent.
Podobne to bolo aj naposledy, v roku 2006 prišlo k urnám necelých 48 percent. V komunálnych voľbách to bolo historicky najmenej.
Miestne voľby sú aj napriek tomu pre ľudí stále dôležité, za parlamentnými a prezidentskými zaostávajú len mierne. Župné voľby a eurovoľby zaujímajú ľudí stále výrazne menej.
Anonymné mesto
„Uvedomujú si, že komunálni politici budú ovplyvňovať každodenný život v ich okolí,“ hovorí sociológ Martin Slosiarik z Focusu. Upozorňuje však, že záujem o komunálnu politiku záleží aj od veľkosti sídla. Kým na dedinách účasť zrejme často presiahne 60 percent, vo väčších mestách sa môže pohybovať aj okolo 30 percent. Aj pred štyrmi rokmi volila len tretina Bratislavčanov, Košičanov dokonca len štvrtina.
„V mestách sa nedarí mobilizovať tak veľa ľudí, kandidáti môžu byť síce verejne známi, ale už to nie sú osobní známi, ktorých stretávajú ľudia na ulici či na futbale a diskutujú s nimi,“ vraví Slosiarik.
Účasť však závisí aj od straníckych sympatií. Kým voličov SMK a Mosta-Híd aktivizuje ich rivalita, voliči SaS doplácajú na mladú voličskú základňu. Práve medzi mladými ľuďmi je podľa prieskumu Focusu najviac nevoličov.
„Mladí ľudia potrebujú byť k účasti mobilizovaní a pri týchto voľbách k takejto mobilizácii nedošlo,“ mieni sociológ.
Ak by voľby dopadli podobne, ako sa vyjadrilo 1033 respondentov v prieskume, vymenila by sa aj zhruba polovica miestnych politikov. S tými súčasnými je totiž spokojná len asi tretina voličov, rovnaký podiel je aj medzi nespokojnými. Zvyšná tretina nemá jednoznačný názor.
Spokojnosť vyjadrili v prieskume najmä voliči Smeru, SNS, HZDS a KDH, nespokojní sú naopak kritickejší voliči SDKÚ a aj sympatizanti SMK.
Hoci prieskum Focusu je pred komunálnymi voľbami len ojedinelý, anketári sú v pohotovosti už mesiace. Vlastné prieskumy si totiž u agentúr objednávajú za tisíce eur aj mnohí kandidáti a ich strany.
Prieskumy na mieru
Len agentúra MVK ich vykonala do dvadsať. „Kandidátov najviac zaujíma, aké majú šance, kto sú ich hlavní súperi, aké témy ľudí najviac oslovujú, či odkiaľ čerpajú informácie. Čoraz viac kandidátov si uvedomuje, že len znalosť lokálnej problematiky nestačí a potrebujú aj spätnú väzbu,“ vraví sociológ Pavel Haulík z agentúry.
Mnohí kandidáti na primátorov idú podľa neho do volieb s prepracovaným politickým marketingom a profesionálnou kampaňou. Prvý prieskum si jeden z nich dokonca objednal už vlani v lete. „Prvé výskumy boli skôr o výbere vhodného kandidáta, teraz sú zasa o vhodnej kampani,“ vraví Haulík.
Niekoľko prieskumov podľa neho skončilo aj rozhodnutím strany kandidáta vymeniť, alebo vytvoriť silnejšiu koalíciu.

Beata
Balogová
