BRATISLAVA. Poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) zo skupiny koaličných poslancov, ktorí chcú presadiť povinné zverejňovanie záverečných prác na webe, je prekvapený z reakcie Slovenskej rektorskej konferencie (SRK), ktorá túto povinnosť zásadne odmietla. Zákonodarci o ňom majú rozhodovať v novembri.
Rektori tvrdia, že v prácach ide často o originálne výsledky a niektorým bránia v zverejňovaní napr. legislatívne či etické dôvody, prípadne patentová ochrana.
Beblavý sa však domnieva, že môže ísť aj o strach, "čo sa ukáže o škole či katedre". Dodáva, že publikovaním prác nebude nikto poškodený.
"Beriem to tak, že asi prevládol iný názor po debate," zhodnotil Beblavý pre TASR. Povedal, že pôvodné stanovisko od vedenia SRK bolo skôr pozitívne. Poslanec dokonca chce aj napriek odmietnutiu ich prvé pripomienky v návrhu zákona zohľadniť. Je rozhodnutý presadiť neskoršie zverejnenie práce na webe, ak o to z relevantných príčin požiada autor. Tiež by dokument nebol publikovaný na webe, ak by bol napr. zverejnený v odbornom časopise.
Beblavý upozorňuje, že už dnes fungujú verejné obhajoby a záverečné práce sú dostupné v knižniciach škôl. Vnútorná kontrola je podľa neho pre vysoké školy potrebná. "Poctivým a schopným novela neublíži." Podľa neho nie je dôvod, aby novela nebola v parlamente schválená. "My zastupujeme všetkých občanov," zdôraznil Beblavý s tým, že zrejme sa formálne stanovisko rektorov nezmení. S rektormi ešte chce hovoriť.
Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) k návrhu legislatívy uviedol, že poslanecký návrh má potenciál pomôcť znížiť plagiátorstvo. "Zvážim ich argumenty a preberiem ich aj s predkladateľmi návrhu," uviedol po rokovaní SRK, ktorej sa zúčastnil vo štvrtok (28.10.).
Ak by novela prešla, záverečné práce by boli zverejňované od mája budúceho roka. Všetky bakalárske, diplomové, rigorózne či habilitačné práce, ktorých sa každoročne vyprodukuje od 50.000 do 100.000, mali byť dostupné verejnosti nasledujúcich 70 rokov.