VIERA

Desatoro - zrkadlo našej hriešnosti?

Ak by všetci žili v duchu desiatich Božích prikázaní, ostatnú legislatívu by sme mohli zrušiť, tvrdia kňazi.

ilustračné foto(Zdroj: Peter Žákovič)

Desatoro, respektíve desať Božích prikázaní veriaci označujú za návod na zmysluplný život, za excelentne sformulované predpisy morálky. „Keby sme sa ich všetci držali, neboli by potrebné žiadne iné zákony. Je v nich obsiahnuté všetko," presviedča nás staršia pani pred kostolom, kde sme sa farníkov pýtali, či dokážu vymenovať jednotlivé prikázania.

Ona sama to nedokázala, z množstva oslovených kompletný dekalóg bez problémov zvládol len jeden. Prakticky všetci však poznali prikázanie „nezosmilníš". Aj to, že je v poradí šieste.

Ochrana, nie zákaz

Podľa evanjelického farára Jána Rumana z Veľkého Krtíša Božie prikázania pri povrchnom pohľade niečo zakazujú. „V skutočnosti slúžia na ochranu. Ak ich totiž budeme rešpektovať, ako ľudia si nikdy neublížime."

Ruman dodáva, že „nemilosrdne nastavujú zrkadlo našej hriešnosti, teda tomu, ako ich nedokážeme dodržiavať. Keby sme to vedeli, ostatnú legislatívu môžeme naozaj zrušiť." Tmeliacim prvkom prikázaní je podľa neho láska: „Prvé tri sa týkajú našej lásky k Bohu, zvyšných sedem je o láske k blížnemu."

Katolícky kaplán Marek Vadrna z Marianky vysvetľuje, ako ľudstvo k Desatoru prišlo. „Boh osobne odovzdal svoj zákon Mojžišovi na hore Sinaj. Bol na dvoch kamenných tabuliach. Biblia to pekne opisuje až na dvoch miestach - v knihách Exodus a Deuteronomium. Boh chcel týmito jednoduchými pravidlami vložiť do sŕdc ľudí pravidlá života, poskytnúť im morálny zákon, etickú normu."

Vadrna dopĺňa, že ľudstvo o Desatoro najskôr takmer prišlo, keďže Mojžiš obe tabule od zlosti rozbil o kameň. „Po zostúpení z hory Sinaj ho totiž nahnevali Židia, ktorí sa klaňali soche zlatého býka, teda nepravej modle. Z tejto udalosti aj pochádza termín svätý hnev." Boh však podľa kaplána Mojžišovi prikázal vykresať z kameňa nové tabule a dekalóg na ne napísal opäť.

Egyptský vzorec

Česká Wikipédia uvádza, že biblická kritika pripúšťa aj postupný vznik Desatora. Podľa F. Hossfelda a W. Johnstonea napríklad „vzniklo až v babylonskom zajatí, prípadne po ňom (asi 6. storočie pred naším letopočtom)". Wikipédia tiež uvádza možný vplyv Egyptskej knihy mŕtvych - v 127. kapitole možno nájsť text, podobný Desatoru, pričom samotná kniha je „nepochybne staršia, než Biblia". Nemohlo však Desatoro vznikať postupne ako dôsledok prirodzeného vývoja morálky človeka?

Evanjelické a katolícke formulácie Božích prikázaní sa dnes líšia v drobnostiach, nie však obsahovo. „Je to dané tým, že každý preferuje takú formuláciu, ktorá je podľa neho bližšia Písmu, či zrozumiteľnejšia ľuďom," vysvetľuje Vadrna.

Hrozivo pôsobí plné znenie prvého prikázania: „Nebudeš mať iných bohov okrem mňa! Neurobíš si vyrezávanú modlu ani podobu ničoho, čo je na nebi hore, čo je na zemi dolu, alebo čo je vo vode pod zemou! Nebudeš sa im klaňať ani im slúžiť, lebo ja som Hospodin, tvoj Boh, Boh horliaci, ktorý trestám neprávosť otcov na synoch, do tretieho a štvrtého pokolenia tých, ktorí ma nenávidia, a preukazujem milosť tisícom, ktorí ma milujú a zachovávajú moje prikázania."

Žeby bol Boh naozaj taký necitlivý a trestal nevinných až do štvrtého pokolenia? Žeby vyznával kolektívnu vinu? So spravodlivosťou by to malo pramálo spoločné.

Ján Ruman vraví, že to treba vnímať komplexne. „Na inom mieste Biblie sa píše, že syn neponesie vinu za svojho otca, ani otec neponesie zodpovednosť za vinu syna. V porovnaní s prvým vyjadrením to znie protirečivo, ale nie je to tak. Boh naozaj dokáže trestať až po štvrté pokolenie, ale týka sa to tých, čo ho nenávidia a odmietajú. Určite sa nedotkne úprimne veriaceho, ktorý mal rodičov komunistov, nenávidiacich Boha. On za to ako ich potomok predsa nemôže. Za nedodržiavanie Desatora si každý nesie zodpovednosť aj dôsledky sám."

Desať Božích prikázaní

Evanjelici Desatoro začínajú spoločným východiskom, ktoré sa vzťahuje na všetky prikázania: „Ja som Hospodin, tvoj Boh."

Prvé

Evanjelici:. Nebudeš mať iných bohov okrem mňa!
Katolíci: Ja som Pán Boh tvoj. Nebudeš mať iných bohov okrem mňa , ktorým by si sa klaňal.

Podľa evanjelika Jána Rumana „Boh musí byť vždy na prvom mieste. Pred peniazmi, slávou, majetkami, závislosťami na drogách, či inými vecami, ktoré si ľudia neprávom zbožšťujú."

Druhé

Evanjelici: Nebudeš brať meno Božie nadarmo!
Katolíci: Nevezmeš meno Božie nadarmo.

Ľudia používajú slovo Boh aj ako povzdych - „Ach, Bože," „Božemôj" a tak ďalej, pripadne ako nadávku - „do Boha," „Boha tvojho" a podobne. Podľa kňazov je prípustné brať meno Božie do úst len vtedy, ak ho úprimne voláme. „Urážky a ľahkovážne oslovovanie môžu Boha uraziť, a keď ho budeme potrebovať, už nás nemusí počuť," vysvetľuje Ruman.

Tretie

Evanjelici: Pamätaj, že máš sviatočný deň svätiť!
Katolíci: Pamätaj, že máš svätiť sviatočné dni.

Jeden deň Boh vydelil pre seba, aby sme na neho nezabudli, a zároveň na náš odpočinok. „Ak zabudneme na vzťah s ním, žije sa ťažko. Rovnako ťažko sa žije, ak zabudneme vypnúť, lebo si nenájdeme čas na oddych," vraví evanjelický farár.

Štvrté

Evanjelici: Cti si otca i matku, aby si dlho žil na zemi!
Katolíci: Cti si otca i matku svoju!

Podľa Rumana to vypovedá o úcte k starším generáciám. „Ak deti neuvidia, že sa slušne správame k rodičom, starým rodičom a podobne, ťažko sa budú slušne správať oni k nám." Čo však v prípade, ak je rodič tyran? Podľa farára priamo z Biblie vyplýva, že Boh vie aj o zlom prístupe rodičov. „Tí tiež nesmú citovo či fyzicky týrať svoje dieťa."

Piate

Evanjelici aj katolíci: Nezabiješ!

Ide o ochranu ľudského života. Niektoré náboženstvá týmto prikázaním zdôvodňujú svoje vegetariánstvo, argumentujúc, že sa týka aj zvierat. Podľa Rumana aj Vadrnu je to nezmysel. „Iný preklad tohto prikázania je nezavraždíš. Je jasné, že ide o človeka. Koniec koncov, Biblia mäso povoľuje."

Šieste

Evanjelici: Nescudzoložíš!
Katolíci: Nezosmilníš!

Ruman vysvetľuje, že táto časť Desatora chráni manželstvo a vzťahy medzi mužom a ženou. „Slovo cudzoložiť obnáša pojem cudzie lôžko, čo znamená, že si neľahneš na lôžko cudzej ženy. Teda nielen zadanej, ale žiadnej, ktorá ti nepatrí." Farár dopĺňa, že prikázanie sa porušuje už pri žiadostivosti po iných ženách. „Pri hriešnej myšlienke človek smilní v srdci."

Siedme

Evanjelici aj katolíci: Nepokradneš!

Toto Božie prikázanie chráni majetok. Rozlišuje medzi veľkou a malou krádežou? „V Božích očiach je každý hriech vážny a veľký. Boh je však spravodlivý, a preto bude za skutky súdiť každého individuálne," vysvetľuje Ruman.

Ôsme

Evanjelici: Nevypovieš krivé svedectvo proti svojmu blížnemu!
Katolíci: Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu.

Ide o ochranu pravdovravnosti. Čo však v prípade, ak niekomu nemožno povedať pravdu, lebo by sme mu pohoršili, napríklad pri bezvýchodiskovom zdravotnom stave? Podľa Rumana sa v tomto prípade riadime láskou k blížnemu, ktorá má prednosť.

Deviate

Evanjelici: Nepožiadaš dom svojho blížneho!
Katolíci (u nich ide o 10. prikázanie): Nebudeš túžiť po majetku svojho blížneho.

Ruman vraví, že predstavuje ochranu dedičstva. „Platí, že čo je tvoje, to ti má ostať. V dnešnej dobe je mnoho sporov o majetky a dedičstvo, ide teda o prikázanie proti chamtivosti, ktoré jasne ukazuje, že človek má byť spokojný s tým, čo má."

Desiate

Evanjelici: Nepožiadaš ani jeho manželku, ani nič, čo je jeho!
Katolíci (u nich ide o 9. prikázanie): Nebudeš žiadostivo túžiť po manželke svojho blížneho.

Farár Ruman upozorňuje, že dôraz leží na slove nepožiadaš. „Z toho vyplýva, že nemáme túžiť po niečom, čo nám nepatrí."

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 3. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 7. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 8. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 9. Rastie nám pokrivená generácia?
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 1. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 4. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 5. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 6. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 7. Detské zúbky sú veda
 8. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 9. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 8 789
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 3 163
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 684
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 136
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 299
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 254
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 032
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 994
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 826
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 756

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.

Neprehliadnite tiež

Domov

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Marianna Varjanová už vyše 20 rokov podniká v cestovnom ruchu v okrese Bardejov. Hovorí, že viac ako podporu by od úradov chcela pokoj.

Domov

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

Domov

Režisérka Nvotová: Dúfam, že školení o korupcii sa zúčastní aj Fico

Protikorupčné pochody majú zmysel, aj keď požiadavky študentov zostávajú zatiaľ nevypočuté, hovorí pre SME režisérka Tereza Nvotová.

Domov

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac

Minister Kažimír prezidentovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva. Aliancia Fair-play varuje pred zneužívaním témy proti politickým súperom.