SME
Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Dubovcová z SDKÚ: Trnka by bol veľká prehra

Poslankyňa JANA DUBOVCOVÁ hovorí, že SDKÚ sa na voľbu generálneho prokurátora nepripravila. Smer a SDKÚ sa jej v mnohom názorovo podobajú.

Vo februári sa vzdala funkcie sudkyne a prijala ponuku od SDKÚ kandidovať do parlamenutu. Zdôrazňuje, že nie je členkou strany a je nezávislá.Vo februári sa vzdala funkcie sudkyne a prijala ponuku od SDKÚ kandidovať do parlamenutu. Zdôrazňuje, že nie je členkou strany a je nezávislá. (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

Osud voľby generálneho prokurátora je zatiaľ otvorený. Zvláda SDKÚ túto tému?

"Voľbu generálneho prokurátora považujem za veľmi vážnu tému. Je to rozhodujúce pre vývoj v oblasti súdnictva, pre ktorý som išla do politiky. Väčšina koaličných strán, ktoré sú teraz súčasťou vlády a parlamentu, mali vo volebných programoch kľúčový bod - obnovu dôvery občanov vo fungovanie štátu. Strana SDKÚ, na kandidátke ktorej som kandidovala ako nezávislá, to mala ako jednu zo štyroch základných téz volebného programu. Som hlboko presvedčená, že nemienia opustiť tento cieľ. Prokuratúra má kľúčové miesto pri vymožiteľnosti práva, pocitu dôveryhodnosti v orgány štátu. Som presvedčená o tom, že ak sme hovorili, že zmena je na dosah a treba ju, tak je potrebná aj vo fungovaní prokuratúry. Z tohto pohľadu je voľba generálneho prokurátora rozhodujúcim momentom."

Fungovala doteraz prokuratúra zle?

"Jednoznačne sa ukazuje, že nefunguje tak, ako by mala. Je potrebné urobiť zmeny. Ak by sme boli spokojní s doterajším fungovaním, tak by nebolo treba robiť zmeny ani na čele prokuratúry. Neviem si predstaviť zmenu fungovania monokratickej prokuratúry, ktorá závisí jednoznačne od toho, aké má vedenie, ak by sme ho nevymenili."

Zopakujem otázku, myslíte si, že SDKÚ ako líder vládnej koalície a najsilnejšia strana problém voľby generálneho prokurátora zvládla?

"Zatiaľ to nepovažujem za veľmi zvládnuté. Určite nie po komunikačnej stránke, a to nie len vo vzťahu k verejnosti, ale aj do vnútra strany. Ako poslanci sme o tejto téme ešte nediskutovali. Budeme o tom hovoriť až v utorok a voľba je v stredu. Na takúto významnú tému je to dosť neskoro."

Akú úlohu zohrali kľúčoví hráči v strane, premiérka Iveta Radičová, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a predseda Mikuláš Dzurinda?

"Na túto otázku naozaj neviem odpovedať. Čítam si informácie z tlače, nie som členka strany, neviem ako fungujú vnútorné štruktúry, neviem posúdiť, čo je tam obvyklé a čo nie je, ako to majú zorganizované. Priznám sa, som veľmi rada, že neviem, pretože sa nemusím zapájať do straníckej činnosti."

Minimálne ministerka spravodlivosti Žitňanská mohla sformulovať už na začiatku polemiky o nominantovi na post generálneho prokurátora jednoznačne svoj názor, ktorým by dala najavo, ako si to predstavuje.

"Prijala som ponuku od strany, pretože chce robiť významné zmeny vo fungovaní týchto inštitúcií. Kľúčovými aktérkami zmeny je ministerka spravodlivosti a ja. Otázku generálneho prokurátora sme s ministerkou spravodlivosti riešili. Výsledkom je to, že som ako poslankyňa navrhla Jána Hrivnáka, o ktorom som presvedčená, že je schopný uskutočniť zmeny v prokuratúre. U ostatných kandidátov to také zreteľné nebolo. Terajší generálny prokurátor Trnka sa drží doterajšej koncepcie. Ďalšia kandidátka, Eva Mišíková, ktorú navrhujú koaliční poslaneckí kolegovia, sa k žiadnym zásadnejším zmenám neprihlásila. Je asi spokojná s tým, ako to funguje teraz."

Prokurátor Hrivnák je teda aj kandidátom ministerky Žitňanskej?

"Je to náš spoločný kandidát."

Polemika znervózňuje verejnosť aj koalíciu. Nebolo jednoduchšie, keby ministerka spravodlivosti celé dva týždne jednoznačne presadzovala vášho spoločného kandidáta?

"Nebudem sa vyjadrovať za pani ministerku. Nemám pochybnosti o tom, čo chce, ale nie som členka strany. Opakujem, neviem ako to funguje vnútri. Nepochybne v strane vedia, že pani Žitňanská považuje prokurátora Hrivnáka za vhodného kandidáta."

Poslanec SDKÚ Stanislav Janiš navrhol, aby zostal generálnym prokurátorom Dobroslav Trnka. Čo by to znamenalo?

"U nás funguje sovietsky model fungovania prokuratúry z 50. rokov. Jednoznačne by to znamenalo, že prokuratúra by fungovala nedotknuto, tak ako doteraz. Takýto prístup k obsadzovaniu významného postu v Generálnej prokuratúre je v rozpore s vládnym programom aj s predvolebnou kampaňou, ktorou oslovovala SDKÚ občanov."

Vyzerá to tak, ako keby poslanec Janiš s predsedom Dzurindom išli v jednej línii. Myslíte si, že nepoznajú vládny a volebný program?

"Som presvedčená, že ho poznajú obidvaja. Spájanie Janiša s Dzurindom sa deje na stránkach novín. Verejne nikdy nepotvrdili, žeby to robili v spolupráci, alebo že pán Janiš Trnku navrhol po dohode s predsedom politickej strany. Sú to domnienky. Neviem ako sa zrodil tento návrh."

Rozprávali ste sa o tom s poslancom Janišom?

"Doteraz som sa s ním o tom nerozprávala. V podstate sme sa nestretli. To, že strana navonok váha, ku ktorému kandidátovi sa má prikloniť, nie je pre stranu dobre.

Predložili ste svoj návrh po konzultácii s ministerkou spravodlivosti. Myslíte si, že Janiš by vyšiel s takým vážnym návrhom, ako je ponechanie Trnku vo funkcii, bez konzultácie s niekým z vedenia strany?

"Väčšina ľudí hovorí, že pravdepodobne nie. Nechcem sa vyhovárať, ale skutočne nepoznám tak dobre pána Janiša, ani pomery v strane. Nepoznám, ako rozmýšľa Mikuláš Dzurinda a neviem, aké sú vzťahy medzi nimi. Ako fungujú politici a akú úlohu plní návrh pána Janiša, to neviem."

Vládna koalícia už prešla rôznymi kauzami a otrasmi. Nemyslíte si, že zo strany SDKÚ ide momentálne o jeden z najväčších prešľapov?

"Vnímam to ako konflikt s volebnou kampaňou, aj s programom, ale ešte by som túto tému neuzatvárala. Máme sa stretnúť v utorok, a tam by sa mali veci uzavrieť. Je to tajná voľba, takže neviem, čo sa bude v stredu diať. Možno v utorok večer po konzultáciách budem viac v obraze. Momentálne mi prekáža stav, ktorý je. Nechápem, prečo je tam toľko otáznikov."

Je možné, aby sa najsilnejšia vládna politická strana dva týždne nerozprávala o takej dôležitej téme? Ako poslanci, ktorí budete rozhodovať o generálnom prokurátorovi, sa stretnete k téme prvý raz a budete hovoriť s predsedom Dzurindom a premiérkou Radičovou.

"Neviem, či budeme hovoriť s Dzurindom a pani premiérkou. Má sa stretnúť poslanecký klub. Možno tam prídu a možno tam nebudú. Čakám na utorok, čo sa bude diať. Prekáža mi toľko neistoty keď ide o takú vážnu tému, ale všetko je otvorené."

SDKÚ zneisťuje aj celú koalíciu.

"Zneisťuje ma to, ako ostatných, prečo sa tri strany nedokážu dohodnúť na kandidátovi."

Tri strany? V SDKÚ sa nedokážete dohodnúť.

Tak štyri strany, lebo výsledok je zatiaľ taký, že sa nedohodli."

SDKÚ má predložiť kandidáta.

"Neviem, či ho máme predložiť. Čítala som to v médiách. Výsledok je zatiaľ taký, že k dohode nedošlo."

Nie je čudné, že vy ako poslankyňa a expertka na túto oblasť hovoríte o informáciách z médií, a nie o informáciách od ľudí, ktorí SDKÚ vedú a o veciach rozhodujú?

"Na začiatku rozhovoru som povedala, že podľa mňa v tomto smere zlyhala strana vo vzťahu navonok, aj dovnútra."

Dnes je ešte stále možnosť, že generálnym prokurátorom bude Dobroslav Trnka. Čo by pre vás znamenalo, keby strana, za ktorú ste kandidovali, aj keď len jediným hlasom, zvolila znovu pána Trnku?

"Kto by ho zvolil, to sa nikdy nedozvieme, lebo je tajná voľba."

Ale minimálne jeden hlas SDKÚ by mal dostať.

"Minimálne jeden od navrhovateľa by mal dostať. Znamenalo by to, že sa s ničím nepohneme dopredu, lebo prokuratúra je kľúčová. Ak chceme dosiahnuť dôveru občanov voči orgánom štátu, tak veci, ktoré sa najviac medializujú a stále znepokojujú spoločnosť, doslova trčia na prokuratúre a neriešia sa. Tak takisto sa bude pokračovať ďalej. V súdnictve nejaké zmeny dosiahnuť môžeme, ale celkové vnímanie zmeny bude oslabené."

Čo by to znamenalo pre vás osobne?

"Budem veľmi sklamaná. Nechcem uveriť tomu, že si dá niekto do vládneho programu zmenu fungovania štátnych inštitúcií, a potom túto kľúčovú nechá fungovať po starom. Strane SDKÚ by to veľmi poškodilo. Ak bude Trnka zvolený a zakonzervuje sa zmena prokuratúry, bude to podľa mňa prvá veľká politická prehra SDKÚ. Strana prešla mnohými turbulenciami, aj čo sa týka dôvery a verejnej mienky. Konflikty ustála a teraz začínala dôvera k nej rásť. Ak sa zablokuje generálna prokuratúra za takýchto okolností, strana za to politicky veľmi draho zaplatí. Sklamanie voličov by bolo obrovské. Predpokladám, že si to uvedomujú."

Voľba generálneho prokurátora bude v stredu. Boli by ste schopná myšlienky - hocikto iný, len nie Dobroslav Trnka?

"Pýtate sa, či by som podporila iného kandidáta?"

To sa nedozvieme, ale či by ste napríklad stiahli svojho kandidáta?

"Cieľom koalície by malo byť zvolenie generálneho prokurátora, podľa mňa iného než doterajšieho. Ak by sme ponechali všetkých kandidátov, bolo by to trieštenie síl. Budem robiť všetko preto, aby pán Janiš stiahol kandidáta a urobím všetko preto, aby bol kandidátom pán Hrivnák. On je naozaj šancou na zmenu. Aj keď protikandidátka v koalícii Mišíková je veľmi slušný človek, je veľmi výkonná prokurátorka, ale podľa mňa nie je nositeľkou zmeny."

Ak to nebude priechodné?

"Poškodí to nám všetkým."

Aký je váš najvážnejší argument okrem konfliktu s vládnym programom, prečo nie Trnka?

"To, že sa zakonzervuje doterajší spôsob fungovania prokuratúry. Prokuratúra podľa mňa nefungovala dobre. Základné kauzy, ktoré traumatizujú spoločnosť, sa neriešili."

Myslíte aj kauzy financovania Smeru a SDKÚ?

"Myslím všetky takéto kauzy. Keď štát prepadáva z hľadiska podozrenia, že narastá korupcia a prokuratúra nerobí žiadne kroky... Veď on (generálny prokurátor) môže začať mnohé konania z úradnej moci, nemusí čakať na oznamovanie a podnety. To sú výhovorky. Ak sme tu presvedčení, že všetky orgány fungujú korupčne a orgán, ktorý má na starosti dozor nad dodržiavaním zákonnosti, nerobí nič, alebo robí, len keď ho do toho niekto doslova nasilu nastrká, tak je to veľmi zle. Ak by to malo takto pokračovať, tak mi to veľmi prekáža. Treba to asi robiť úplne inak. Zostať ďalších sedem rokov v tomto istom, je podľa mňa zničujúce."

Myslíte si, že toto poslanec Janiš netuší?

"Neviem, čo si myslí pán Janiš, ale ak sa niekto venoval diskusiám na tému ako funguje štát, musí vidieť, že niečo zlyháva. Nielen čo sa týka súdov. Vymožiteľnosť práva začína ešte pred bránami súdu. Myslím, že aj pán Janiš a všetci v SDKÚ to musia vedieť. Ak dávajú tento návrh, tak nechcú zmenu v žiadnom prípade, alebo sa jej obávajú. Aj to pripúšťam."

Prekvapilo vás, že ste sa tak skoro dostali do názorového konfliktu s politikou?

"Toto je naozaj vážny rozdiel v názoroch. Prekvapil ma návrh kolegu Janiša a prekvapilo ma aj to, že k návrhu neodznela kritika, alebo požiadavka o vysvetlenie, prečo."

Myslíte zo strany vedenia SDKÚ?

"Zo strany nikoho. Viem o sebe, že nie som schopná v niektorých veciach uhnúť. Žiaľ, ak si zvolíme pokračovanie dnešného stavu na prokuratúre, tak to bude mať pre mňa pravdepodobne dosť vážny následok."

Vážny následok znamená, že by ste sa posunuli do polohy nezávislej poslankyne?

"Som stále v polohe nezávislej poslankyne. Išla som robiť široké zmeny v justícii a podľa mňa to spolu úzko súvisí. Musela by som začať uvažovať nad tým, že sa už nebude dať niektoré veci dosiahnuť. Bolo by mi to ľúto. Potom začne človek uvažovať nad tým, odkiaľ - ak to má ešte zmysel."

Zostať v politike?

"Nielen zostať v politike, ale vôbec snažiť sa zmeny pretláčať. Potom máte pocit, že ciele sú len na plagátoch, ale v skutočnosti ako keby ich nikto nechcel."

Už ste oľutovali, že ste vstúpili do politiky?

"Nie, bojujem stále ďalej, ale musela by som niektoré veci prehodnotiť. Nakoniec možno niektoré strany zmeny vôbec nechcú, že o tom iba hovoria. Možno je tu len päť ľudí, ktorí zmeny naozaj chcú, čo znamená, že nie je podpora. Toto by ma veľmi prekvapilo, lebo keď som do politiky išla, s podporou som počítala. Bola som presvedčená, že tie strany naozaj úprimne zmeny chcú. To by bolo ďalšie veľké sklamanie, že tak málo ľudí chce veci v štáte meniť k lepšiemu."

Aký vývoj predpokladáte v utorok na rokovaní poslaneckého klubu?

"Budem sa snažiť, aby sme sa dohodli na pánovi Hrivnákovi. Ak uvidím, že je to nepriechodné, rozhodnem sa ako budem ďalej postupovať."

Prichádza do úvahy aj to, že by ste stiahli svojho kandidáta?

"Potom prichádzajú do úvahy už len normálne šachy. Na zvolenie generálneho prokurátora stačí hlas nadpolovičnej väčšiny prítomných v sále. Pravdepodobne budem pozorne sledovať, koľko je prítomných poslancov pri voľbe, budem odhadovať na základe predchádzajúcej diskusie, kto by asi koľko hlasov mohol dostať. Budem sa snažiť ovplyvniť, aby ani jeden z kandidátov nedostal potrebnú nadpolovičnú väčšinu a museli by sa opakovať voľby. Ale to sú šachy a je to veľké riziko."

Štefan Hríb komentoval politické hry okolo voľby generálneho prokurátora tak, že SDKÚ sa Trnkovou nomináciou prihlásilo k takému Slovensku, aké si predstavuje aj Smer. Nepripadá vám to rovnako?

"Žiaľ, myslím si, že sa to netýka len tohto jediného momentu. Vo viacerých veciach, ktoré sa presadzujú, to vyzerá tak, že pečať Smeru je veľmi silná. Mnohé veci ako keby sa prispôsobovali určitým tézam, ktoré presadzoval Smer. Aj teraz po voľbách. Nebude to len voľba generálneho prokurátora."

Aj SDKÚ?

"Aj v sociálnej a ekonomickej oblasti strany reagujú na mnohé veci tak, aby nedošli do veľkému konfliktu s tézami Smeru."

Myslíte si, že majú rovnaký pohľad?

"Mám taký pocit, že v niektorých veciach sa to nedá ani rozlíšiť. V Trnkovi je tá blízkosť názorov úplne zreteľná."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 2. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 4. dm sa zameriava na ženské zdravie
 5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 14 567
 2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 032
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 009
 4. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 5 510
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 260
 6. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 4 459
 7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 3 850
 8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pôvodné UDS z 80. rokov 20. storočia

Konateľ CMS Industry Tisovec hovorí o trojstranne výhodnej transakcii.


4 h
Kúpalisko v Rapovciach mnohí vyhľadávajú najmä pre reliktnú vodu, ktorej pôvod je v období druhohôr.

Sprevádzkovať by ich chceli ešte v tomto roku.


7 h
Miestny obyvateľ sa plaví na kajaku cez zaplavenú ulicu v meste Cesena, ktoré sa nachádza v regióne Emilia-Romagn na severovýchode Talianska.

Prečerpali 690 000 kubických metrov pri meste Conselise a 602 000 kubických metrov pri meste Ravenna.


TASR 4 h
Spravodajský kvíz denníka SME.

Do kvízu sme vybrali správy z posledných dní.


a 1 ďalší 4 h

Sportnet

Sergio Ramos.

Svoje rozhodnutie uverejnil na sociálnych sieťach.


Sportnet 2 h
Anna Karolína Schmiedlová na Roland Garros 2023.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu 3. júna. Aký je program dňa?


Sportnet 32m
Faith Kipyegonová prekonala svetový rekord na 1500 m na podujatí Diamantová liga 2023 vo Florencii.

Má už zlato z olympiády a je aj dvojnásobná majsterka sveta.


TASR 2 h
SkryťZatvoriť reklamu