BRATISLAVA. Návrhy, ktoré na verejnom vypočutí na ústavnoprávnom výbore Národnej rady (NR) SR predložil kandidát na post generálneho prokurátora Ján Hrivnák, ktorého navrhla poslankyňa za SDKÚ Jana Dubovcová, by činnosť prokuratúry zlepšili.
"Ja mám za cieľ, aby generálna prokuratúra lepšie fungovala," povedala v dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu (SRo) premiérka Iveta Radičová (SDKÚ), ktorá podľa doterajších vyjadrení podporovala kandidátku SaS, KDH a Mosta-Híd Evu Mišíkovú.
V diskusii označila za prospešné napríklad obmedzenie monokracie generálneho prokurátora zákazom vydávania negatívnych pokynov, ktoré navrhoval práve Hrivnák. "Inštitút pokynov, hlavne negatívnych, je azda inštitútom, nad ktorým by sme sa mali zamyslieť a zrušiť ho," povedala.
Dvaja kvalitní kandidáti
Poslanci podľa nej navrhli dvoch kvalitných kandidátov, či už Jána Hrivnáka alebo Evu Mišíkovú, a zásluhy, minimálne za dotiahnutie mnohých mafiánskych káuz, sa nedajú poprieť ani v prípade súčasného generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ktorého navrhuje poslanec SDKÚ Stanislav Janiš a Smeru Mojmír Mamojka.
V Trnkovom prípade však eviduje aj problémy. "Zastavenie trestného stíhania v kauze tunelovania vtedy ešte štátnej banky VÚB, zastavenie trestného stíhania bývalých funkcionárov HZDS, niektorých privatizérov, zastavenie trestného stíhania v kauze podvodného vydraženia pozemkov, prepustenie pána Majského, množstvo nedoriešených prípadov a otázok," vyhlásila premiérka.
Vláda sa podľa nej zaviazala obnoviť právny štát a dôveru občanov k nemu a obmedziť vysokú mieru korupcie. "V takom prípade generálna prokuratúra potrebuje čerstvú krv," povedala s tým, že po siedmich rokoch vo funkcii, ktorá je permanentne vystavená veľkým tlakom, je podľa nej čas zvoliť novú osobu.
Dohoda je zatiaľ nemožná
"Národná rada nie je ani telocvičňa, ani spartakiáda," odpovedala na otázku, či vie garantovať, že v tajnom hlasovaní podporia všetci poslanci SDKÚ jedného koaličného kandidáta. Dodala, že ak prídu poslanci s návrhmi kvalitných ľudí, "či už je to pán Hrivnák alebo pani Mišíková, tak máme na výber".
Dohoda koaličných strán na jednom kandidátovi je však podľa nej stále možná. "Bude diskusia na pôde klubu SDKÚ, ktorá ešte nebola, bude Koaličná rada, aj moje stretnutie so všetkými poslancami, bude tajné hlasovanie," povedala.
"Nešla by som až takto ďaleko, zachovám sa principiálne. Používať takéto vážne slová nie je mojím zvykom v situácii, keď nás ešte čakajú rozhovory," odpovedala na otázku moderátora, či v prípade opätovného zvolenia Dobroslava Trnku pohrozí demisiou vlády.
Mesežnikov: Nový prokurátor asi nebude zvolený v prvom kole
BRATISLAVA. Meno nového generálneho prokurátora sa verejnosť zrejme na budúci týždeň nedozvie. Politológ Grigorij Mesežnikov sa domnieva, že parlament na svojej ďalšej schôdzi, ktorá sa začína v stredu 3. novembra, nezvolí v tajnej voľbe nikoho z trojice Dobroslav Trnka, Ján Hrivnák a Eva Miššíková a voľba sa bude musieť opakovať.
"Nevylúčil by som však ani to, že bude zvolený súčasný generálny prokurátor Trnka, pretože mu chýba iba málo hlasov," uviedol v rozhovore pre TASR. Nateraz sa mu zdá najmenej pravdepodobné, že by sa by uspel niektorý z dvojice Trnkových protikandidátov.
Ťažko sa analytikovi odhaduje vývoj situácie vzhľadom na to, že pozadie voľby nového generálneho prokurátora je podľa neho "dosť zahmlené". "Je však evidentné, že v pozadí sú mocenské hry," tvrdí. Ich politickí aktéri sa týmto spôsobom snažia upevniť si svoju pozíciu a ukázať, "kto rozhoduje v takýchto situáciách a má väčšie slovo", poznamenal.
O mocenských hrách svedčí aj pripravenosť troch vládnych strán (SaS, KDH a Most-Híd) podporiť akéhokoľvek iného kandidáta ako Trnku. Podľa analytika primárnym motívom určite nie je odborná stránka uchádzačov o danú funkciu.
V prípade, že by súčasný generálny prokurátor prešiel "parlamentným sitom", znamenalo by to veľmi silný zásah do vnútrokoaličných vzťahov, myslí si Mesežnikov. "Tie vzťahy sú aj dnes dosť komplikované, ešte väčšmi by sa naštrbili. Niektoré frakcie vo vnútri vládnych strán by sa necítili byť viazané koaličnou zmluvou," upozornil. Dá sa teda očakávať voľnejšie hlasovanie niektorých koaličných poslancov v parlamente a ťažšie hľadanie podpory pre vládne návrhy zákonov.
"Zvolenie Trnku by bolo pre vládnu koalíciu veľmi nepríjemné a kontraproduktívne," zdôraznil politológ. Dodal, koalícia momentálne zvažuje dopady tohto kroku, preto očakáva veľmi náročné a zdĺhavé rokovania.
TASR