Chronológia vzájomných vzťahov medzi SR a USA

Bratislava 2. júna (TASR) - Slovenský prezident Rudolf Schuster odcestuje 4. júna na štátnu návštevu Kanady. V piatok 7. júna ju preruší návštevou USA, ...

Bratislava 2. júna (TASR) - Slovenský prezident Rudolf Schuster odcestuje 4. júna na štátnu návštevu Kanady. V piatok 7. júna ju preruší návštevou USA, kde sa stretne s americkým prezidentom Georgeom Bushom. Pri tejto príležitosti prinášame chronológiu vzájomných vzťahov medzi USA a SR.

6. januára 1993 - Vláda USA výmenou listín medzi prezidentom USA s predsedom vlády SR uznala samostatnosť SR.

19. - 20. marca 1993 - SR navštívil osobitný poradca ministra zahraničných vecí USA Robert L. Hutching.

19. apríla 1993 - SR navštívil guvernér štátu Ohio G.V.Voinovich. Viedol obchodnú delegáciu zloženú zo zástupcov 12 priemyselných firiem štátu Ohio.

17. - 18. júna 1993 - Na pozvanie predsedu vlády SR navštívil Bratislavu bývalý prezident USA Jimmy Carter s manželkou.

22. júna 1993 - SR navštívil hlavný veliteľ spojeneckých síl NATO v Európe generál John Shalikashvili, ktorého prijali prezident, premiér a minister národnej obrany. Rokovania boli zamerané predovšetkým budúcu možnú integráciu SR do NATO.

2. júla 1993 - Prezident SR prijal v Bratislave Paula Hackera v súvislosti s ukončením jeho diplomatickej funkcie v SR.

7. júla 1993 - Na pozvanie predsedu NR SR navštívila SR skupina poslancov Kongresu USA vedená Martinom Frostom. Rokovania boli zamerané na rozvoj vzájomných vzťahov medzi oboma krajinami.

28. júla 1993 - Minister obrany SR Imrich Andrejčák prijal vojenskú delegáciu USA vedenú generálom Thomasom J. Lennonom, riaditeľom programu vojenskej pomoci krajinám strednej a východnej Európy. Témami rozhovorov bola otázka spolupráce medzi armádami oboch krajín.

27. októbra 1993 - V Bratislave začala činnosť Americká obchodná komora v SR, ktorej cieľom je napomáhať rozvoju vzájomného obchodu medzi oboma krajinami.

8. - 10. decembra 1993 - Na pozvanie predsedu NR SR pricestovala do Bratislavy na návštevu SR trojčlenná delegácia Kongresu USA za Demokratickú stranu vedená Charliem Roseom. Rokovala s predsedom NR SR, premiérom a jednotlivými ministrami o rozvoji vzájomných vzťahov medzi oboma krajinami.

16. decembra 1993 - Do funkcie mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca USA v SR nastúpil Theodore E. Russell.

9. januára 1994 - Vedúca stálej misie USA pri OSN Madeleine Albrightová a predseda zboru náčelníkov USA generál John Shalikashvili navštívili Bratislavu, kde ich prijali prezident a premiér vlády SR. Generála J. Shalikashviliho prijal aj minister obrany SR.

19. marca 1994 - Podpredsedníčka vlády SR Brigita Schmögnerová v USA rokovala s predstaviteľmi Medzinárodného menového fondu o poskytnutí pôžičky pre SR.

13. apríla 1994 - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan sa v USA stretol s tamojším ministrom zahraničných vecí Warrenom Christopherom, pričom rokovali o rozvoji vzájomných vzťahov medzi oboma krajinami a o integračných ambíciách SR.

20. - 27. júna 1994 - Prezident SR Michal Kováč navštívil USA. Spolu s maďarským prezidentom Árpádom Gönczom prijal M. Kováča americký prezident Bill Clinton. Obom prezidentom bola udelená cena za prínos k medzinárodnému porozumeniu.

9. - 15. augusta 1994 - Minister vnútra SR Ladislav Pittner navštívil sídlo amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). Počas návštevy ho prijal riaditeľ FBI Louis Freeh.

23. - 25. marca 1995 - Minister zahraničných vecí SR Juraj Schenk navštívil USA, kde prezentoval čerstvo podpísanú Základnú zmluvu medzi SR a Maďarskom. S predsedom zahraničného výboru Snemovne reprezentantov Benjaminom Gilmanom rokoval najmä o integrácii SR do NATO. Pozície Slovenska v tomto procese sa dotkli rokovania Juraja Schenka s ministrom zahraničných vecí USA Warrenom Christopherom.

8. - 12. apríla 1995 - Minister obrany SR Ján Sitek navštívil USA. Ján Sitek rokoval s námestníkom amerického ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti Petrom Tarnoffom. O kroky Slovenska k demokratizácii a integrácii sa na rokovaní s Jánom Sitekom zaujímal osobitný poradca Billa Clintona pre strednú a východnú Európu Daniel Fried.

3. - 14. augusta 1995 - Prezident SR Michal Kováč navštívil USA. Okrem rokovania s viceprezidentom Alom Goreom M. Kováč prevzal cenu za budovanie právneho štátu.

12. septembra 1995 - Minister vnútra SR Ľudovít Hudek navštívil USA, kde okrem iného rokoval s riaditeľom pre operácie amerického Protidrogového úradu Haroldom D. Wankelom o výmene poznatkov a spolupráci pri výcviku

17. septembra 1995 - Slovensko navštívil americký minister obrany William Perry. S prezidentom SR Michalom Kováčom, predsedom vlády Vladimírom Mečiarom a predsedom NR SR Ivanom Gašparovičom rokoval najmä o rozširovaní NATO a programe Partnerstvo za mier.

20. - 26. októbra 1995 - Prezident SR Michal Kováč navštívil USA. Okrem účasti na oslavách 50. výročia vzniku OSN Kováč spolu s českým prezidentom Václavom Havlom a americkým prezidentom Billom Clintonom otvorili česko-slovenské múzeum a knižnicu v Cedar Rapids.

26. - 28. októbra 1995 - Ministerka školstva SR Eva Slavkovská navštívila USA. Okrem rokovania s námestníkom amerického ministra školstva Marshallom Smithom sa E. Slavkovská zúčastnila na konferencii amerických a kanadských lektorov a navštívila nakoľko amerických univerzít.

10. januára 1996 - Minister hospodárstva SR Ján Ducký v Baltimore rokoval s americkým ministrom obchodu Ronom Brownom. Ron Brown ocenil hospodárske výsledky Slovenska, ale poukázal na mnohé výrazné náznaky netransparentnosti slovenskej ekonomiky.

6.6.1996 - Manželka amerického prezidenta Billa Clintona Hillary Clintonová neoficiálne navštívila SR. Počas svojej návštevy sa nevyhla kritike na adresu vtedajšej vlády SR pod vedením V. Mečiara.

2. - 9. septembra 1996 - Na návštevu USA odcestoval predseda NR SR Ivan Gašparovič. S viacerými členmi kongresu a inými osobnosťami diskutoval najmä na tému integrácie do NATO.

28. septembra - 5. októbra 1996 - Minister zahraničných vecí SR Pavol Hamžík navštívil niekoľko miest v USA. S ministrom obrany USA Williamom Perrym, generálnym tajomníkom OSN Butrusom-Butrusom Ghálím a ďalšími osobnosťami rokoval najmä o integrácii a pozícii Slovenska v tomto procese.

22. apríla 1997 - Minister zahraničných vecí SR Pavol Hamžík v USA rokoval so senátorom Richardom Lugarom najmä o rozširovaní NATO a pozícii Slovenska v integračnom procese. Na podobné témy rokoval Hamžík aj s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom a ministerkou zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovou. Rokovania sa sústredili najmä na prijatie Slovenska do NATO v prvom kole rozširovania.

3. - 7. júna 1997 - Predseda NR SR Ivan Gašparovič navštívil USA. Predseda NR SR rokoval s predsedom Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Newtom Gingrichom o podpore Washingtonu slovenskej integrácii do NATO. Okrem rokovania sa stretol aj s tamojšími Slovákmi.

18. augusta 1997 - Americký senátor slovenského pôvodu John Mica navštívil Slovensko. Popri rokovaniach s predsedom vlády Vladimírom Mečiarom a predsedom NR SR Ivanom Gašparovičom navštívil obec Sobotište na Záhorí, kam siahajú jeho korene.

26. januára - 2. februára 1998 - Prezident SR Michal Kováč sa počas svojej návštevy USA stretol s tamojšou ministerkou zahraničných vecí Madeleine Albrightovou, predsedom Snemovne reprezentantov Newtom Gingrichom a niekoľkými ďalšími osobnosťami.

22. septembra - 25. septembra 1998 - Ministerka zahraničných vecí SR Zdenka Kramplová navštívila americký New York, kde sa zúčastnila na 53. valnom zhromaždení Spojených národov. Počas návštevy sa stretla s niekoľkými svetovými politikmi, okrem iných aj s ministerkou zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovou.

4.11.1998 - Prvou návštevou USA po parlamentných voľbách bol námestník amerického ministra obchodu Robert Mallett. Americký politik sa stretol s predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom, ministrom hospodárstva Ľudovítom Černákom a inými slovenskými politikmi.

12.1.1999 - Delegácia amerických kongresmanov sa v Bratislave stretla s premiérom Mikulášom Dzurindom a ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom. Témou rokovaní bola predovšetkým povolebná orientácia Slovenska.

21. januára - 24. januára 1999 - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan navštívil New York. Okrem stretnutia s viacerými predstaviteľmi OSN rokoval E. Kukan aj s americkou ministerkou zahraničných vecí Madeleine Albrightovou o integračnom procese SR.

9. marca - 15. marca 1999 - Delegácia NR SR na čele s predsedom Jozefom Migašom navštívila americký kongres a rokovala s predsedom Snemovne reprezentantov Denisom Hastertom.

22. - 26. apríla 1999 - Delegácia SR na čele s premiérom Mikulášom Dzurindom sa zúčastnila na washingtonskom summite NATO. Okrem rokovaní s predstaviteľmi americkej politiky a ekonomiky sa stretol aj s predstaviteľmi tamojších Slovákov. Rokovaniam dominovala téma integrácie Slovenska.

23. - 24. júna 1999 - Podpredseda vlády SR pre ekonomiku Ivan Mikloš navštívil USA. Okrem rokovania pod názvom Ekonomický okrúhly stôl SR-USA Ivan Mikloš ďalej rokoval aj s predstaviteľmi Medzinárodného menového fondu a Svetovej Banky.

28. - 31. augusta 1999 - SR navštívila delegácia poslancov amerického Kongresu a podnikateľov. Na jej čele bol kongresman John Mica. Amerických hostí prijali prezident SR Rudolf Schuster, predseda vlády Mikuláš Dzurinda a predseda NR SR Jozef Migaš. Delegácia sa stretla aj so slovenskými podnikateľmi.

17. - 22. septembra 1999 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda v sprievode šéfa diplomacie Eduarda Kukana navštívil USA. Okrem stretnutia s tamojšími Slovákmi a hodinového rozhovoru pre stanicu CNN sa premiér stretol s diplomatmi niekoľkých krajín, aby rokoval o podpore Slovenska za nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN. Návšteva vyvrcholila 21. 9., keď predsedu vlády a ministra zahraničných vecí SR prijal americký prezident Bill Clinton. Rokovaniam dominovala téma integrácie Slovenska do NATO a Clinton vyhlásil, že Slovensko je na najlepšej ceste. Dzurinda rokoval aj s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom.

6. októbra 1999 - SR navštívila prvá dáma USA Hillary Clintonová. S prezidentom SR Rudolfom Schusterom, predsedom vlády Mikulášom Dzurindom a ďalšími predstaviteľmi rokovala najmä o snahách Slovenska o začlenenie sa do NATO.

7. - 10. novembra 1999 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda pracovne navštívil USA. Spolu s českým premiérom Milošom Zemanom sa tam zúčastnili na oslavách 10. výročia pádu komunizmu. Oboch premiérov prijal aj americký prezident Bill Clinton a zúčastnili sa na pracovnom obede s ministerkou zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovou.

22. novembra 1999 - SR navštívila ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová. Po pracovnom obede s ministrom zahraničných vecí SR Eduardom Kukanom vyslovila podporu integračným snahám Slovenska. S rovnakým výsledkom sa skončili aj rokovania s prezidentom republiky Rudolfom Schusterom, premiérom Mikulášom Dzurindom a predsedom parlamentu Jozefom Migašom.

10. - 12. marca 2000 - USA navštívila slovenská delegácia vedená podpredsedom vlády pre integráciu Pavlom Hamžíkom a štátnym tajomníkom MZV SR Jánom Figeľom. Delegácia rokovala s námestníkom ministra financií USA Stuartom Eisenstatom a s viceprezidentom Svetovej Banky Johannesom Linnom a to najmä o integračnej politike Slovenska.

25. - 26. apríla 2000 - Spojené štáty navštívil minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan. Okrem rokovaní s viacerými vplyvnými politikmi USA rokoval Eduard Kukan aj s ministerkou zahraničných vecí Madeleine Albrightovou. Rokovania sa opäť dotýkali najmä integrácie do OECD a NATO.

3. mája 2000 - Bývalý americký senátor a bývalý kandidát na funkciu prezidenta USA Bob Dole sa v Bratislave stretol s premiérom SR Mikulášom Dzurindom. Vzájomné rozhovory sa týkali imidžu a pozície Slovenska v integračnom procese.

25. júna - 30. júna 2000 - Spojené štáty oficiálne navštívil minister obrany SR Pavol Kanis. Jeho rokovania s ministrom obrany USA Williamom Cohenom sa týkali najmä podpory slovenského obyvateľstva vstupu do NATO a iných otázok integračného procesu. Okrem ťažiskového rokovania s W. Cohenom rokoval Kanis aj s niekoľkými kongresmanmi a senátormi.

29. augusta - 2. septembra 2000 - Predseda slovenského parlamentu Jozef Migaš navštívil USA. Zúčastnil sa na Miléniovom summite predsedov parlamentov, kde predniesol prejav. Počas návštevy rokoval aj s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom.

8. septembra 2000 - Počas miléniového summitu OSN sa predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda neplánovane stretol s americkým prezidentom Billom Clintonom. Okrem krátkeho rozhovoru o vstupe amerického kapitálu do VSŽ sa Dzurinda Clintonovi poďakoval za podporu USA pri prijímaní Slovenska do OECD.

9. - 15. septembra 2000 - Spojené štáty navštívil minister školstva SR Milan Ftáčnik. Podpísal tu zmluvu o vedecko-technickej spolupráci s námestníkom americkej ministerky školstva Frankom E. Loyom.

31. januára - 3. februára 2001 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda pracovne navštívil USA. Okrem rokovaní s viacerými senátormi najmä na ekonomické témy predseda vlády raňajkoval v spoločnosti prezidenta Georgea Busha a ďalších významných hostí vrátane Bushovho hlavného politického stratéga Carla Rovea.

1. - 5. mája 2001 - Počas svojej návštevy USA rokoval minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan so svojim americkým rezortným partnerom Colinom Powellom a s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom o aktuálnej situácií na Balkáne.

6. - 10. júna 2001 - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda navštívil USA. Okrem najvýznamnejšieho rokovania s prezidentom Georgeom Bushom a viceprezidentom Dickom Cheneym sa M. Dzurinda stretol aj s bývalou šéfkou americkej diplomacie Madeleine Albrightovou. Rozhovory sa opäť týkali najmä rozširovania NATO, pričom americkí partneri naše šance potvrdili. Predseda vlády zároveň otvoril novú budovu slovenského veľvyslanectva vo Washingtone.

1 - 3. novembra 2001 - Dzurinda sa s niekdajšou prvou dámou USA Hillary Clintonovou, ale aj s inými senátormi stretol v New Yorku, kde absolvoval návštevu, ktorej súčasťou bola aj účasť na Newyorskom maratóne a návšteva trosiek teroristickými útokmi zničených dvojičiek.

25. - 31. januára 2002 - Predseda Národnej rady SR Jozef Migaš bol na oficiálnej návšteve Spojených štátov amerických. Jej dominantou témou bude prezentácia ambície Slovenska získať na jesennom summite NATO v Prahe pozvánku za člena aliancie. Migaš sa vo Washingtone ako prvý predseda slovenského parlamentu stretol s predsedom Snemovne reprezentantov Kongresu USA Dennisom Hastertom. Úsilie SR stať sa členskou krajinou NATO predstaví na rokovaniach s ďalšími predstaviteľmi Senátu i Snemovne reprezentantov a s vysokými predstaviteľmi Ministerstva zahraničných vecí USA.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 2. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 3. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 6. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 11 044
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 294
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 7 079
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 6 915
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 740
 6. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 131
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 500
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 935
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 974
 10. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 765

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

V meste museli na krátky čas evakuovať nákupné centrum.

SVET

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

Na koncerte Ariany Grandovej bolo až 21-tisíc ľudí.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?

Neprehliadnite tiež

SaS chce domáce vzdelávanie aj pre druhý stupeň základných škôl

Strana hovorí, že je vhodné pre žiakov, ktorí si vyžadujú individuálny prístup pri výučbe.

Po novom železničnom moste v Trenčíne prešiel prvý vlak

Most je dlhý 343 metrov a vlaky po ňom môžu jazdiť maximálnou rýchlosťou 140 kilometrov za hodinu.

Ukladanie mín, streľba, príprava na povodne. Takto cvičia aktívne zálohy

Pozrite si, ako vyzerá výcvik aktívnych záloh na cvičisku v Seredi.

Ako sa adaptovať na budúcnosť. Na GLOBSEC príde najviac účastníkov doteraz

Konferenciu už nepovažujú len za bezpečnostnú, ale posúva sa viac strategickým smerom.