Bratislava 2. júna (TASR) - Slovenský prezident Rudolf Schuster odcestuje 4. júna na štátnu návštevu Kanady. V piatok 7. júna ju preruší návštevou USA, kde sa stretne s americkým prezidentom Georgeom Bushom. Pri tejto príležitosti prinášame chronológiu vzájomných vzťahov medzi USA a SR.
6. januára 1993 - Vláda USA výmenou listín medzi prezidentom USA s predsedom vlády SR uznala samostatnosť SR.
19. - 20. marca 1993 - SR navštívil osobitný poradca ministra zahraničných vecí USA Robert L. Hutching.
19. apríla 1993 - SR navštívil guvernér štátu Ohio G.V.Voinovich. Viedol obchodnú delegáciu zloženú zo zástupcov 12 priemyselných firiem štátu Ohio.
17. - 18. júna 1993 - Na pozvanie predsedu vlády SR navštívil Bratislavu bývalý prezident USA Jimmy Carter s manželkou.
22. júna 1993 - SR navštívil hlavný veliteľ spojeneckých síl NATO v Európe generál John Shalikashvili, ktorého prijali prezident, premiér a minister národnej obrany. Rokovania boli zamerané predovšetkým budúcu možnú integráciu SR do NATO.
2. júla 1993 - Prezident SR prijal v Bratislave Paula Hackera v súvislosti s ukončením jeho diplomatickej funkcie v SR.
7. júla 1993 - Na pozvanie predsedu NR SR navštívila SR skupina poslancov Kongresu USA vedená Martinom Frostom. Rokovania boli zamerané na rozvoj vzájomných vzťahov medzi oboma krajinami.
28. júla 1993 - Minister obrany SR Imrich Andrejčák prijal vojenskú delegáciu USA vedenú generálom Thomasom J. Lennonom, riaditeľom programu vojenskej pomoci krajinám strednej a východnej Európy. Témami rozhovorov bola otázka spolupráce medzi armádami oboch krajín.
27. októbra 1993 - V Bratislave začala činnosť Americká obchodná komora v SR, ktorej cieľom je napomáhať rozvoju vzájomného obchodu medzi oboma krajinami.
8. - 10. decembra 1993 - Na pozvanie predsedu NR SR pricestovala do Bratislavy na návštevu SR trojčlenná delegácia Kongresu USA za Demokratickú stranu vedená Charliem Roseom. Rokovala s predsedom NR SR, premiérom a jednotlivými ministrami o rozvoji vzájomných vzťahov medzi oboma krajinami.
16. decembra 1993 - Do funkcie mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca USA v SR nastúpil Theodore E. Russell.
9. januára 1994 - Vedúca stálej misie USA pri OSN Madeleine Albrightová a predseda zboru náčelníkov USA generál John Shalikashvili navštívili Bratislavu, kde ich prijali prezident a premiér vlády SR. Generála J. Shalikashviliho prijal aj minister obrany SR.
19. marca 1994 - Podpredsedníčka vlády SR Brigita Schmögnerová v USA rokovala s predstaviteľmi Medzinárodného menového fondu o poskytnutí pôžičky pre SR.
13. apríla 1994 - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan sa v USA stretol s tamojším ministrom zahraničných vecí Warrenom Christopherom, pričom rokovali o rozvoji vzájomných vzťahov medzi oboma krajinami a o integračných ambíciách SR.
20. - 27. júna 1994 - Prezident SR Michal Kováč navštívil USA. Spolu s maďarským prezidentom Árpádom Gönczom prijal M. Kováča americký prezident Bill Clinton. Obom prezidentom bola udelená cena za prínos k medzinárodnému porozumeniu.
9. - 15. augusta 1994 - Minister vnútra SR Ladislav Pittner navštívil sídlo amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). Počas návštevy ho prijal riaditeľ FBI Louis Freeh.
23. - 25. marca 1995 - Minister zahraničných vecí SR Juraj Schenk navštívil USA, kde prezentoval čerstvo podpísanú Základnú zmluvu medzi SR a Maďarskom. S predsedom zahraničného výboru Snemovne reprezentantov Benjaminom Gilmanom rokoval najmä o integrácii SR do NATO. Pozície Slovenska v tomto procese sa dotkli rokovania Juraja Schenka s ministrom zahraničných vecí USA Warrenom Christopherom.
8. - 12. apríla 1995 - Minister obrany SR Ján Sitek navštívil USA. Ján Sitek rokoval s námestníkom amerického ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti Petrom Tarnoffom. O kroky Slovenska k demokratizácii a integrácii sa na rokovaní s Jánom Sitekom zaujímal osobitný poradca Billa Clintona pre strednú a východnú Európu Daniel Fried.
3. - 14. augusta 1995 - Prezident SR Michal Kováč navštívil USA. Okrem rokovania s viceprezidentom Alom Goreom M. Kováč prevzal cenu za budovanie právneho štátu.
12. septembra 1995 - Minister vnútra SR Ľudovít Hudek navštívil USA, kde okrem iného rokoval s riaditeľom pre operácie amerického Protidrogového úradu Haroldom D. Wankelom o výmene poznatkov a spolupráci pri výcviku
17. septembra 1995 - Slovensko navštívil americký minister obrany William Perry. S prezidentom SR Michalom Kováčom, predsedom vlády Vladimírom Mečiarom a predsedom NR SR Ivanom Gašparovičom rokoval najmä o rozširovaní NATO a programe Partnerstvo za mier.
20. - 26. októbra 1995 - Prezident SR Michal Kováč navštívil USA. Okrem účasti na oslavách 50. výročia vzniku OSN Kováč spolu s českým prezidentom Václavom Havlom a americkým prezidentom Billom Clintonom otvorili česko-slovenské múzeum a knižnicu v Cedar Rapids.
26. - 28. októbra 1995 - Ministerka školstva SR Eva Slavkovská navštívila USA. Okrem rokovania s námestníkom amerického ministra školstva Marshallom Smithom sa E. Slavkovská zúčastnila na konferencii amerických a kanadských lektorov a navštívila nakoľko amerických univerzít.
10. januára 1996 - Minister hospodárstva SR Ján Ducký v Baltimore rokoval s americkým ministrom obchodu Ronom Brownom. Ron Brown ocenil hospodárske výsledky Slovenska, ale poukázal na mnohé výrazné náznaky netransparentnosti slovenskej ekonomiky.
6.6.1996 - Manželka amerického prezidenta Billa Clintona Hillary Clintonová neoficiálne navštívila SR. Počas svojej návštevy sa nevyhla kritike na adresu vtedajšej vlády SR pod vedením V. Mečiara.
2. - 9. septembra 1996 - Na návštevu USA odcestoval predseda NR SR Ivan Gašparovič. S viacerými členmi kongresu a inými osobnosťami diskutoval najmä na tému integrácie do NATO.
28. septembra - 5. októbra 1996 - Minister zahraničných vecí SR Pavol Hamžík navštívil niekoľko miest v USA. S ministrom obrany USA Williamom Perrym, generálnym tajomníkom OSN Butrusom-Butrusom Ghálím a ďalšími osobnosťami rokoval najmä o integrácii a pozícii Slovenska v tomto procese.
22. apríla 1997 - Minister zahraničných vecí SR Pavol Hamžík v USA rokoval so senátorom Richardom Lugarom najmä o rozširovaní NATO a pozícii Slovenska v integračnom procese. Na podobné témy rokoval Hamžík aj s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom a ministerkou zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovou. Rokovania sa sústredili najmä na prijatie Slovenska do NATO v prvom kole rozširovania.
3. - 7. júna 1997 - Predseda NR SR Ivan Gašparovič navštívil USA. Predseda NR SR rokoval s predsedom Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Newtom Gingrichom o podpore Washingtonu slovenskej integrácii do NATO. Okrem rokovania sa stretol aj s tamojšími Slovákmi.
18. augusta 1997 - Americký senátor slovenského pôvodu John Mica navštívil Slovensko. Popri rokovaniach s predsedom vlády Vladimírom Mečiarom a predsedom NR SR Ivanom Gašparovičom navštívil obec Sobotište na Záhorí, kam siahajú jeho korene.
26. januára - 2. februára 1998 - Prezident SR Michal Kováč sa počas svojej návštevy USA stretol s tamojšou ministerkou zahraničných vecí Madeleine Albrightovou, predsedom Snemovne reprezentantov Newtom Gingrichom a niekoľkými ďalšími osobnosťami.
22. septembra - 25. septembra 1998 - Ministerka zahraničných vecí SR Zdenka Kramplová navštívila americký New York, kde sa zúčastnila na 53. valnom zhromaždení Spojených národov. Počas návštevy sa stretla s niekoľkými svetovými politikmi, okrem iných aj s ministerkou zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovou.
4.11.1998 - Prvou návštevou USA po parlamentných voľbách bol námestník amerického ministra obchodu Robert Mallett. Americký politik sa stretol s predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom, ministrom hospodárstva Ľudovítom Černákom a inými slovenskými politikmi.
12.1.1999 - Delegácia amerických kongresmanov sa v Bratislave stretla s premiérom Mikulášom Dzurindom a ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom. Témou rokovaní bola predovšetkým povolebná orientácia Slovenska.
21. januára - 24. januára 1999 - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan navštívil New York. Okrem stretnutia s viacerými predstaviteľmi OSN rokoval E. Kukan aj s americkou ministerkou zahraničných vecí Madeleine Albrightovou o integračnom procese SR.
9. marca - 15. marca 1999 - Delegácia NR SR na čele s predsedom Jozefom Migašom navštívila americký kongres a rokovala s predsedom Snemovne reprezentantov Denisom Hastertom.
22. - 26. apríla 1999 - Delegácia SR na čele s premiérom Mikulášom Dzurindom sa zúčastnila na washingtonskom summite NATO. Okrem rokovaní s predstaviteľmi americkej politiky a ekonomiky sa stretol aj s predstaviteľmi tamojších Slovákov. Rokovaniam dominovala téma integrácie Slovenska.
23. - 24. júna 1999 - Podpredseda vlády SR pre ekonomiku Ivan Mikloš navštívil USA. Okrem rokovania pod názvom Ekonomický okrúhly stôl SR-USA Ivan Mikloš ďalej rokoval aj s predstaviteľmi Medzinárodného menového fondu a Svetovej Banky.
28. - 31. augusta 1999 - SR navštívila delegácia poslancov amerického Kongresu a podnikateľov. Na jej čele bol kongresman John Mica. Amerických hostí prijali prezident SR Rudolf Schuster, predseda vlády Mikuláš Dzurinda a predseda NR SR Jozef Migaš. Delegácia sa stretla aj so slovenskými podnikateľmi.
17. - 22. septembra 1999 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda v sprievode šéfa diplomacie Eduarda Kukana navštívil USA. Okrem stretnutia s tamojšími Slovákmi a hodinového rozhovoru pre stanicu CNN sa premiér stretol s diplomatmi niekoľkých krajín, aby rokoval o podpore Slovenska za nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN. Návšteva vyvrcholila 21. 9., keď predsedu vlády a ministra zahraničných vecí SR prijal americký prezident Bill Clinton. Rokovaniam dominovala téma integrácie Slovenska do NATO a Clinton vyhlásil, že Slovensko je na najlepšej ceste. Dzurinda rokoval aj s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom.
6. októbra 1999 - SR navštívila prvá dáma USA Hillary Clintonová. S prezidentom SR Rudolfom Schusterom, predsedom vlády Mikulášom Dzurindom a ďalšími predstaviteľmi rokovala najmä o snahách Slovenska o začlenenie sa do NATO.
7. - 10. novembra 1999 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda pracovne navštívil USA. Spolu s českým premiérom Milošom Zemanom sa tam zúčastnili na oslavách 10. výročia pádu komunizmu. Oboch premiérov prijal aj americký prezident Bill Clinton a zúčastnili sa na pracovnom obede s ministerkou zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovou.
22. novembra 1999 - SR navštívila ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová. Po pracovnom obede s ministrom zahraničných vecí SR Eduardom Kukanom vyslovila podporu integračným snahám Slovenska. S rovnakým výsledkom sa skončili aj rokovania s prezidentom republiky Rudolfom Schusterom, premiérom Mikulášom Dzurindom a predsedom parlamentu Jozefom Migašom.
10. - 12. marca 2000 - USA navštívila slovenská delegácia vedená podpredsedom vlády pre integráciu Pavlom Hamžíkom a štátnym tajomníkom MZV SR Jánom Figeľom. Delegácia rokovala s námestníkom ministra financií USA Stuartom Eisenstatom a s viceprezidentom Svetovej Banky Johannesom Linnom a to najmä o integračnej politike Slovenska.
25. - 26. apríla 2000 - Spojené štáty navštívil minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan. Okrem rokovaní s viacerými vplyvnými politikmi USA rokoval Eduard Kukan aj s ministerkou zahraničných vecí Madeleine Albrightovou. Rokovania sa opäť dotýkali najmä integrácie do OECD a NATO.
3. mája 2000 - Bývalý americký senátor a bývalý kandidát na funkciu prezidenta USA Bob Dole sa v Bratislave stretol s premiérom SR Mikulášom Dzurindom. Vzájomné rozhovory sa týkali imidžu a pozície Slovenska v integračnom procese.
25. júna - 30. júna 2000 - Spojené štáty oficiálne navštívil minister obrany SR Pavol Kanis. Jeho rokovania s ministrom obrany USA Williamom Cohenom sa týkali najmä podpory slovenského obyvateľstva vstupu do NATO a iných otázok integračného procesu. Okrem ťažiskového rokovania s W. Cohenom rokoval Kanis aj s niekoľkými kongresmanmi a senátormi.
29. augusta - 2. septembra 2000 - Predseda slovenského parlamentu Jozef Migaš navštívil USA. Zúčastnil sa na Miléniovom summite predsedov parlamentov, kde predniesol prejav. Počas návštevy rokoval aj s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom.
8. septembra 2000 - Počas miléniového summitu OSN sa predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda neplánovane stretol s americkým prezidentom Billom Clintonom. Okrem krátkeho rozhovoru o vstupe amerického kapitálu do VSŽ sa Dzurinda Clintonovi poďakoval za podporu USA pri prijímaní Slovenska do OECD.
9. - 15. septembra 2000 - Spojené štáty navštívil minister školstva SR Milan Ftáčnik. Podpísal tu zmluvu o vedecko-technickej spolupráci s námestníkom americkej ministerky školstva Frankom E. Loyom.
31. januára - 3. februára 2001 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda pracovne navštívil USA. Okrem rokovaní s viacerými senátormi najmä na ekonomické témy predseda vlády raňajkoval v spoločnosti prezidenta Georgea Busha a ďalších významných hostí vrátane Bushovho hlavného politického stratéga Carla Rovea.
1. - 5. mája 2001 - Počas svojej návštevy USA rokoval minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan so svojim americkým rezortným partnerom Colinom Powellom a s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom o aktuálnej situácií na Balkáne.
6. - 10. júna 2001 - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda navštívil USA. Okrem najvýznamnejšieho rokovania s prezidentom Georgeom Bushom a viceprezidentom Dickom Cheneym sa M. Dzurinda stretol aj s bývalou šéfkou americkej diplomacie Madeleine Albrightovou. Rozhovory sa opäť týkali najmä rozširovania NATO, pričom americkí partneri naše šance potvrdili. Predseda vlády zároveň otvoril novú budovu slovenského veľvyslanectva vo Washingtone.
1 - 3. novembra 2001 - Dzurinda sa s niekdajšou prvou dámou USA Hillary Clintonovou, ale aj s inými senátormi stretol v New Yorku, kde absolvoval návštevu, ktorej súčasťou bola aj účasť na Newyorskom maratóne a návšteva trosiek teroristickými útokmi zničených dvojičiek.
25. - 31. januára 2002 - Predseda Národnej rady SR Jozef Migaš bol na oficiálnej návšteve Spojených štátov amerických. Jej dominantou témou bude prezentácia ambície Slovenska získať na jesennom summite NATO v Prahe pozvánku za člena aliancie. Migaš sa vo Washingtone ako prvý predseda slovenského parlamentu stretol s predsedom Snemovne reprezentantov Kongresu USA Dennisom Hastertom. Úsilie SR stať sa členskou krajinou NATO predstaví na rokovaniach s ďalšími predstaviteľmi Senátu i Snemovne reprezentantov a s vysokými predstaviteľmi Ministerstva zahraničných vecí USA.