SME

Chronológia vzťahov medzi SR a Kanadou

Bratislava 2. júna (TASR) - V súvislosti s prvou historickou návštevou prezidenta SR Rudolfa Schustera v Kanade vydáva TASR chronológiu vybratých vzájomných ...

Bratislava 2. júna (TASR) - V súvislosti s prvou historickou návštevou prezidenta SR Rudolfa Schustera v Kanade vydáva TASR chronológiu vybratých vzájomných vzťahov medzi oboma krajinami.

13. apríla 1994 - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan navštívil Kanadu. Rokoval s kanadským premiérom Jeanom Chrétienom a ministrom zahraničných vecí Kanady André Qulletom. Rokovaniam predstaviteľov dominovala téma slovenských integračných snáh a problematika národnostných menšín.

2. - 4. decembra 1997 - Ministerka zahraničných vecí SR Zdenka Kramplová sa zúčastnila v Ottawe na Medzinárodnej konferencii o zákaze používania protipechotných mín. Za Slovenskú republiku tam podpísala Dohovor o zákaze použitia, skladovania, výroby a transferov protipechotných mín a o ich zničení.

SkryťVypnúť reklamu

19. - 21 apríla 2000 - Predseda Dolnej snemovne kanadského parlamentu Gilbert Parent sa v Bratislave stretol s prezidentom SR Rudolfom Schusterom. Počas stretnutia vyjadril podporu slovenským snahám o vstup do OECD a NATO. Kanadský hosť rokoval o integrácii aj s predsedom NR SR Jozefom Migašom a ministrom zahraničných vecí SR Eduardom Kukanom.

8. septembra 2000 - V Bratislave prijal slovenský minister obrany Pavol Kanis kanadského rezortného partnera Arthura Eggletona. Ministri rokovali o spolupráci v rezorte obrany a pri integrácii do NATO.

22. - 27.apríla 2001 - Delegácia slovenského parlamentu na čele s jeho predsedom Jozefom Migašom navštívila Kanadu. Slovenskí delegáti sa stretli s predsedom Dolnej snemovne kanadského parlamentu Petrom Millikenom, ministrom pre medzinárodný obchod Pierrom Pettigrewom a ministerkou rozvoja ľudských zdrojov Jane Stewartovou. Rokovania sa opäť týkali najmä rozšírenia spolupráce a podpory pri integrácii. Podporu vstupu SR do NATO vyslovili aj generálna guvernérka Kanady Adrienne Clarksonová a tamojší ministerský predseda Jean Chrétien. Členovia delegácie sa ďalej stretli aj s tamojšou slovenskou komunitou a podnikateľom Tomášom Baťom.

SkryťVypnúť reklamu

21. - 22. mája 2001 - Slovenskú republiku navštívila kanadská ministerka rozvoja ľudských zdrojov Jane Stewartová. Rokovania s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Petrom Magvašim a ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom sa týkali zlepšenia spolupráce v oblasti rozvoja hospodárskych vzťahov, investícií a podpory slovenským integračným snahám.

30. mája 2001 - Na Slovensko pricestoval kanadský minister zahraničných vecí John Manley. Rokoval so svojim slovenským rezortným partnerom Eduardom Kukanom, predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom a prezidentom Rudolfom Schusterom. Ťažiskom rozhovorov bola opäť téma integrácie, ale aj prehlbovanie vzájomných vzťahov.

12. - 14.júna 2001 - Minister obrany SR Jozef Stank sa v Kanade stretol s kanadským rezortným ministrom Arthurom Eggletonom a náčelníkom generálneho štábu Ozbrojených síl Kanady generálom Mauriceom Barilom. Témami rozhovorov bola najmä integrácia Slovenska do NATO z hľadiska vojenskej pripravenosti. Jozef Stank sa ďalej zúčastnil na diskusií s predstaviteľmi kanadskej akademickej obce, odborníkmi z rezortu obrany a predstaviteľmi Kanadského centra pre rozvoj zahraničnej politiky.

SkryťVypnúť reklamu

11. - 13. septembra 2001 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda bol na oficiálnej návšteve Kanady. Všetky oficiálne stretnutia vrátane Dzurindovho programu sa však kanadská strana vzhľadom na teroristické útoky z 11. septembra v Spojených štátoch amerických rozhodla zrušiť. Kanadský premiér Jean Chrétien, na pozvanie ktorého sa mala historicky prvá návšteva šéfa slovenského kabinetu uskutočniť, sa aj napriek tomu rozhodol stretnúť sa so svojim slovenským partnerom aspoň na pracovných raňajkách, čo Dzurinda vzhľadom na vážnosť situácie vysoko ocenil. Na programe pracovného, no podľa Dzurindu veľmi priateľského stretnutia, bolo široké spektrum otázok o vzájomných vzťahoch medzi oboma krajinami. Obidvaja politici sa na úvod samozrejme nevyhli diskusii o katastrofe, ktorá otriasla celým svetom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na Marka oharka do jarka
  2. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 173
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 11 047
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 243
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 311
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 241
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 914
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 145
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 027
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Poistencov chce motivovať k preventívnym prehliadkam.


TASR
Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár

Dohodu ešte musí odsúhlasiť parlament a ratifikovať prezident.


TASR

Chorobnosť na respiračné ochorenia klesla.


TASR
Ilustračné foto

V prípade dokázania viny mužovi hrozia dva roky za mrežami.


TASR 3

Sportnet

Alexander Ovečkin a Wayne Gretzky.

Čech tvrdí, že vedenie NHL svojím rozhodnutím nesuspendovať ruských hokejistov robí reklamu Putinovej vojne na Ukrajine.


SITA
Tréner Arne Slot (vpravo) v zápase Fulham - Liverpool.

Futbalisti Liverpoolu nevyužili príležitosť na navýšenie náskoku na čele ligovej tabuľky.


TASR
Milan Škriniar.

Škriniar sa v Istanbule cíti dobre. Zostane v tureckej metropole natrvalo?


Filip Krivošík (vľavo) a Michal Beňo v dueli HC Košice - HKM Zvolen v prvom zápase semifinále play-off Tipos extraligy.

Hokejisti HC Košice môžu o svojom postupe rozhodnúť v najkratšom možnom čase.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu