Banská Bystrica 2. júna (TASR) - Nezáujem politikov na regionálnej i celoštátnej úrovni o problémy občanov zistili účastníci seminára Mladí v politike, ktorý sa dnes skončil v Banskej Bystrici. Mládežníci z deviatich ľavicových i pravicových politických zoskupení po prvý raz na Slovensku vyskúšali techniku predvolebnej kampane od dverí k dverám (door to door).
Podľa členky Výkonného výboru Mladej demokratickej ľavice (MDĽ) Kataríny Bratkovej pri návštevách domácností na sídlisku Fončorda im občania tlmočili aj sklamanie zo straníckych šarvátok a všetkých doterajších vlád, z ktorých ani jedna nesplnila svoje sľuby. Za najpálčivejšie považujú občania nezamestnanosť, nízke príjmy, prepad životnej úrovne a bytové otázky. Preto nemajú koho voliť a z toho pramení ich nechuť ísť k volebným urnám v jesenných parlamentných voľbách. Pomerne často sa objavil názor o nevyhnutnosti vymeniť celú politickú generáciu.
Návštevy potenciálnych voličov doma sa politikom osvedčili v praxi vyspelých demokratických krajín. Politik nemusí domácnosť navštíviť osobne, ale môže tým poveriť svojich splnomocnencov, ktorým občania tlmočia svoje problémy, požiadavky a návrhy. V tejto súvislosti Bratková pre TASR podotkla, že techniku "od dverí k dverám" môžu najlepšie využiť politici na regionálnej úrovni, ako nádejní mestskí poslanci, primátori a starostovia.
Seminár Mladí v politike pre vyše 60 zástupcov deviatich mládežníckych politických organizácií pripravila americká mimovládna organizácia National democratic institute (NDI) so sídlom vo Washingtone. Technika "door to door" bola vyvrcholením polročnej série tréningov zameraných na získanie zručností v rámci predvolebnej kampane. Účastníci seminára na záverečnom tréningu okrem techniky "door to door" absolvovali kampaňovú komunikáciu, kandidátske diskusie a predstavenie programov. V časovo limitovanej simulovanej politickej diskusii mali kandidáti možnosť preukázať svoje politické, argumentačné a rečnícke schopnosti.
*fk som