SME

Sulík: Dzurinda stojí za návrhom Trnku za prokurátora

Návrh poslanca Stanislava Janiša z SDKÚ, ktorý za nového generálneho prokurátora navrhol Dobroslava Trnku, je podľa šéfa parlamentu porušením koaličnej dohody.

(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Návrh poslanca Stanislava Janiša z SDKÚ, ktorý za nového generálneho prokurátora navrhol Dobroslava Trnku, je podľa predsedu parlamentu a šéfa strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka porušením dohody štyroch koaličných strán.

"Prekvapil ma," priznal Sulík v dnešnej diskusnej relácii Televízie Markíza Na telo. Ako však dodal, nevedeli to ani ostatní partneri.

"Nevidím logiku za týmto návrhom," tvrdí Sulík s tým, že je otázne, či Trnku chce celá SDKÚ.

Predseda parlamentu verí, že o tomto návrhu vedel šéf strany Mikuláš Dzurinda a je presvedčený, že práve Dzurinda je v jeho pozadí. O návrhu nevedela ani premiérka Iveta Radičová, preto Sulík priznal, že možno je jeho dôvodom práve spor Dzurindu s Radičovou.

SkryťVypnúť reklamu

Harcovníci sa nevedia dohodnúť

Sulík vysvetlil, že Sloboda a Solidarita nenavrhovala nikoho a čakala, kým sa "starí harcovníci" dohodnú na mene, s ktorým bude súhlasiť celá koaličná štvorka. Predseda parlamentu si myslel, že ľudia, ktorí sú v politike 20 rokov, budú schopní sa dohodnúť, aj preto SaS stála bokom.

"Je prekvapivé, že pri prvom vážnejšom momente nastali takéto komplikácie. Jak malé deti sa tu doťahujú," tvrdí Sulík, no verí, že koalícia vydrží s tým, že to, ak sa teraz dohoda nepodarila a niekto ju aj porušil, neznamená to, že sa to stane znovu.

Ako dodal, návrh na vyhlásenie dôvery vláde je možné technicky spojiť s voľbou nového generálneho prokurátora, no tieto špekulácie sú podľa neho predčasné. "Je niekoľko možností, ku ktorým môže dôjsť," tvrdí Sulík. Výmena premiérky je jednou z možností, čo sa môže stať, konštatoval. Pád vlády je však otázkou pre premiérku, dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Matovič si môže založiť vlastnú stranu

Predseda parlamentu si netrúfol odhadnúť, ako dopadne 4. novembra tajné hlasovanie o novom generálnom prokurátorovi. "Je to vo hviezdach, musíme sa nechať prekvapiť," skonštatoval. Vysvetlil, že neexistuje mechanizmus, ako by zistili, kto ako hlasoval, tak by porušili Ústavu. Podobný mechanizmus nebude iniciovať, bude dokonca výrazne proti. "Tajná voľba v parlamente je naozaj tajná voľba, na to vám dohliadnem," prisľúbil Sulík.

V rámci poslaneckého klubu SaS pôsobia v parlamente aj štyria Obyčajní ľudia, Sulík k nim výhrady nemá a tvrdí, že život mu nekomplikujú. Ako dodal, konzultuje s nimi každé rozhodnutie ako so všetkými ostatnými poslancami.

Podľa dohody museli v rámci strany vydržať do konca tohto roka, a to splnili. Teraz je len v rukách Igora Matoviča, či si stranu založí, tvrdí Sulík, ktorý však vie, koľko to dá roboty a nemyslí si, že Matovič je ten typ, aby po administratívnej stránke strávil čas zakladaním strany. "Spolupráca funguje výborne," uzavrel tému Sulík.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf zákonodarného zboru zároveň tvrdí, že je dohoda, že priestupková imunita bude zrušená, návrh pôjde na decembrovú schôdzu. Sulík očakáva, že návrh prejde prvým čítaním a v druhom sú pripravené už aj pozmeňujúce návrhy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 31 184
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 644
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 416
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 405
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 431
  6. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 4 984
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 373
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 148
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Atentátnik Juraj Cintula na súde.

Najvyšší súd obvineného ponechal vo väzbe z dôvodov obavy z možného pokračovania v trestnej činnosti.


SITA
INDEX 4/2025 (3 ku 2)

Príbeh skrachovaného magnáta aj tipy na nákup akcií v aprílovom INDEXE.


3

Aktuálne nie je možné povoliť žiadnu novú stavbu.


TASR

V Košiciach takto zabývali 30 rodín.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu