Poslancom je parlament pritesný, trúfajú si aj na tri funkcie

Riadiť mestá ako Košice, Prešov či Žilina sa dá aj popri vysedávaní v parlamente, myslia si poslanci.

Strihali spolu pásky a poklepávali základné kamene, teraz ako poslanci Smeru kandidujú za primátorov – Ľubomír Vážny v Banskej Bystrici a Igor Choma v Žiline (vľavo).(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Necelého pol roka po parlamentných voľbách sa v uliciach miest a obcí opäť objavujú plagáty s tými istými tvárami. Vyše štyridsať poslancov parlamentu totiž kandiduje aj v blížiacich sa komunálnych voľbách.

Ich motivácie sú rôzne. Niektorí populárni politici majú byť najmä ťahúňmi strán, iní pôsobia na radniciach roky a chcú dokončiť projekty, mnohí sú úprimne presvedčení, že mestá a obce by bez nich fungovali horšie.

„Je dobré, keď sa do pléna Národnej rady prenášajú problémy zdola, ktoré ako starosta dobre poznám. A pre obec je zas dobré, keď mám pozíciu v parlamente a môžem oveľa účinnejšie riešiť problémy obce,“ vysvetľuje poslanec Smeru a starosta Starej Bystrice Ján Podmanický.

Ťažké kalibre

Ako si delia čas
BRATISLAVA. V pondelok komisia na meste a školská rada, v stredu mestské zastupiteľstvo, vo štvrtok župný parlament. A počas toho celý týždeň zasadanie Národnej rady.
Aj takýto nabitý program musia riešiť poslanci a starostovia v jednej osobe.
„Cítim, že času je menej a môj život je oveľa nabitejší,“ hovorí poslanec bratislavského Starého Mesta, Bratislavského kraja i parlamentu Ondrej Dostál (OKS).
Zastupiteľstvá mesta aj župy sa konajú zväčša raz za dva mesiace a trvajú niekoľko hodín až deň. Parlament rokuje takmer každý mesiac, schôdza trvá týždeň i dva.
„Moderné technológie umožňujú zvolať poradu aj počas schôdze parlamentu. Podklady dostávam cez internet a aj za hodinu tak dokážem urobiť dôležité rozhodnutia,“ vysvetľuje Ján Podmanický (Smer), starosta Starej Bystrice, poslanec parlamentu i žilinskej župy.
(mp)

Najväčší záujem majú poslanci o hlavné mesto, zrejme aj preto, že vyše tretina z nich žije práve v Bratislave.

Tá má spolu s Košicami navyše aj najviac komunálnych postov, keďže okrem samotných miest majú vlastné samosprávy aj jednotlivé mestské časti.

Primátorkou Bratislavy chce byť poslankyňa SDKÚ Magdaléna Vášáryová, starostkou Starého Mesta zas jej kolegyňa Tatiana Rosová.

Na posty v mestskom zastupiteľstve si robia zálusk napríklad poslanci a podpredsedovia Smeru Robert Kaliňák a Dušan Čaplovič či poslanci Juraj Droba (SaS), Rafael Rafaj (SNS), Ivan Švejna (Most-Híd) a Peter Osuský (OKS).

To, že strany berú komunálne voľby vážne, vidno aj v ďalších mestách. Smer napríklad nasadil do boja o primátorov krajských miest aj svojich poslancov Richarda Rašiho v Košiciach, Ľubomíra Vážneho v Banskej Bystrici či bývalého šéfa Národnej dialničnej spoločnosti Igora Chomu v Žiline.

Za SDKÚ zas kandiduje okrem Vášáryovej aj poslanec Ondrej Matej v Prešove.

Výnimkou nie sú ani menšie mestá, Jana Vaľová (Smer) chce riadiť Humenné, Tibor Bastrnák (Most-Híd) Komárno, Katarína Cibulková (SDKÚ) Piešťany, Vincent Lukáč (SNS) košické Staré Mesto. Viacerí poslanci kandidujú aj za starostov obcí.

Ešte väčší záujem je však medzi zákonodarcami o posty mestských a obecných poslancov. Tie si na rozdiel od funkcií primátorov a starostov nevyžadujú toľko času, no sú aj výrazne menej honorované.

Špeciálnym prípadom je strana Sloboda a Solidarita, ktorá doteraz v komunálnej politike nepôsobí, no rada by prerazila. Svedčí o tom aj najmenej šesť poslancov parlamentu, ktorých teraz nasadila.

Trojboj

Mnohým poslancom však nestačia ani dve funkcie. Okrem parlamentu a miestnej samosprávy pôsobia aj v regionálnych zastupiteľstvách. Na troch stoličkách sedí napríklad aj Podmanický, ktorý je ešte poslancom žilinskej župy, alebo poslanci SNS Anna Belousovová, Štefan Zelník a Dušan Švantner či poslanci OKS František Šebej a Ondrej Dostál.

„Dve funkcie ma nevyťažujú na sto percent. Ja som bol zvyknutý v Národnej diaľničnej spoločnosti aj v predošlých zamestnaniach robiť od svitu do mrku, pokiaľ máme schôdzu dva týždne plus výbory, stále je tam dosť priestoru, aby som mohol robiť niečo iné,“ vysvetľuje nádejný žilinský primátor Choma, ktorý sedí aj v krajskom parlamente.

Červenou čiarou pre celý verejný sektor by mal byť jeden úväzok na plnú mzdu, píše Peter Schutz.

Cítia to len v KDH

V podobnej situácii by sa po zvolení ocitla aj Vášáryová, tá už však vyhlásila, že by sa miesta v parlamente vzdala. Jej kolega Martin Pado zas po rokoch pôsobenia na všetkých troch úrovniach rezignoval na michalovské zastupiteľstvo. „Keď sa chcete poriadne venovať aj mestským materiálom, preštudovať si ich, chodiť po meste
a rozprávať sa s ľuďmi, chce to svoj čas. Rozhodol som sa prenechať miesto mladším,“ vraví.

Politológ Ivan Rončák si myslí, že najmä pri poslancoch a primátoroch v jednej osobe hrozí konflikt záujmov. „Poslanci na vyšších stupňoch moci určujú pravidlá pre nižšie územné jednotky, kde sú predstaviteľmi výkonnej moci primátori a starostovia,“ vraví.

V parlamente sa napríklad rozhoduje o kompetenciách obcí a ich financovaní, župy zas schvaľujú rôzne dotácie či rozhodujú, kde sa opraví aká cesta. Rončák však nepovažuje za šťastné obmedzovať právo byť volený zákonom. „Lepšia cesta je, aby si to strany upravili vo vnútorných pravidlách,“ mieni.

Podobné pravidlo zaviedlo zatiaľ z parlamentných strán iba KDH. Jeho poslanci už za primátorov a starostov kandidovať nesmú.

Koľko zarábajú

Plat poslanca Národnej rady

 • Poslanec parlamentu má v tomto roku základný plat 2009 eur a mesačne dostáva 1608 eur ako paušálne náhrady (bratislavskí poslanci 1408)
 • celkovo: 3417 alebo 3617 eur.

Plat primátora a starostu

 • Plat primátora a starostu sa vypočítava ako súčin priemernej mesačnej mzdy zamestnanca a koeficientu podľa veľkosti obce. Zastupiteľstvo ho môže zdvojnásobiť a schváliť ešte aj odmenu vo výške polovice platu.
 • Mzda primátora mesta od 20-tisíc do 50-tisíc obyvateľov je minimálne 2390 eur, maximálne 7170 eur (vrátane odmeny, ktorú mu môže prisúdiť zastupiteľstvo).
 • Mzda starostu obce od 500 do 1000 obyvateľov je minimálne 1363 eur, maximálne 4089 eur (vrátane odmeny, ktorú mu môže prisúdiť zastupiteľstvo).

Odmena mestského a obecného poslanca

 • Poslanec mestského alebo obecného zastupiteľstva má nárok na odmenu. Jej výšku schvaľuje samotné zastupiteľstvo v takzvaných zásadách odmeňovania poslancov. Výška odmeny závisí aj od toho, či sa poslanec zúčastní na rokovaní zastupiteľstva, odmenu má aj za účasť na rokovaní mestskej komisie alebo na mestskej rade.
 • Poslanec v meste Liptovský Mikuláš (32 409 obyvateľov) môže napríklad mesačne dostať odmenu 183 eur. Raz za rok mu môžu vyplatiť aj mimoriadnu odmenu.

Odmena župného poslanca

 • Poslanec župného zastupiteľstva má nárok na odmenu. Jej výšku schvaľuje zastupiteľstvo, ak poslanec predsedá niektorej z komisií zastupiteľstva, odmena je vyššia.
 • Poslanec Košického samosprávneho kraja môže mesačne dostať odmenu 398 eur. Poslanci si môžu schváliť aj mimoriadne odmeny.
Cibulková: Tri platy zvážim až po víťazstve

cib.jpgO viacnásobnej funkcii sme sa rozprávali s kandidátkou na primátorku Piešťan KATARÍNOU CIBULKOVOU (SDKÚ). Je poslankyňou parlamentu, trnavskej župy i mesta Piešťany.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať za primátorku?
„V Piešťanoch som sa narodila, vyrastala a žijem tu. V komunálnej politike pôsobím tretie volebné obdobie a mám pocit, že Piešťany strácajú energiu a dych a nerozvíjajú sa tým tempom, ako by sa mali. A keďže mám Piešťany rada, myslím, že by som im mohla pomôcť.“

Budete popri parlamente a župe stíhať aj tretiu funkciu?
„Parlament zasadá niekoľkokrát do roka a Piešťany nie sú tak ďaleko, aby som to nestíhala. V Národnej rade už teraz sedí niekoľko primátorov a nemám pocit, že by tým mesto alebo výkon funkcie primátora nejako trpel.“

Vy sedíte ešte aj v župe.
„Áno. Stíham to, nemám iné povinnosti, mám už dospelú dcéru, ktorá už nepotrebuje starostlivosť. Keby som zistila, že to nestíham, budem, samozrejme, zvažovať, že sa niektorého z mandátov vzdám, ale to je zatiaľ predčasné.“

Už teraz niektoré rokovania nestíhate pre tenisové turnaje vašej dcéry.
„Ja nechodím po turnajoch svojej dcéry, zúčastnila som sa na jednom turnaji za rok a, bohužiaľ, to bolo práve v období, keď rokoval parlament. Bola to výnimočná udalosť v živote mojej dcéry i mojom, lebo uhrala štvrťfinále. Ja som mala letenku pôvodne na termín, v ktorom by som rokovanie stihla, ale keďže uhrala taký životný výsledok, mala som pocit, že ako matka by som mala zostať a myslím, že podobne by sa rozhodol každý rodič.“

Neobávate sa, že sa ako primátorka a poslankyňa parlamentu dostanete pri niektorých hlasovaniach do konfliktu?
„Opakujem, v parlamente sú už teraz kolegovia, ktorí vykonávajú funkciu primátorov a starostov a naozaj som nepostrehla, že by sa pri hlasovaniach dostávali do konfliktov.“

Nemá SDKÚ dosť kandidátov na jednotlivé úrovne politiky?
„Takíto poslanci sú naprieč všetkými politickými stranami. Je to na rozhodnutí každého kandidáta. Ja som sa naozaj rozhodla preto, lebo mám pocit, že tomuto mestu môžem pomôcť, keďže mám už dosť skúseností z komunálnej i parlamentnej politiky.“

Budete poberať všetky tri platy?
„To začnem zvažovať v okamihu, keď budem úspešná v komunálnych voľbách, dnes je to hypotetická otázka.“

Michal Piško

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 4. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 8. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 12 674
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 765
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 8 175
 4. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 5 736
 5. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 620
 6. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 543
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 231
 8. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 4 857
 9. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 4 154
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 068

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Bankár: Sme hákliví na ľudí, čo chodia do banky vkladať peniaze

Martin Techman tvrdí, že polovica hypoték už čoskoro zdražie.

KOMENTÁRE

Keď sa z nájomného vraha stane Superstar

Scény pri prepustení Kajínka pripomínali skôr rockový koncert.

ŠPORT

Mourinho: Ajax nemal ani hrať Európsku ligu

Finále Európskej ligy bude mať sprísnené bezpečnostné opatrenia.

Neprehliadnite tiež

Na východe Slovenska hrozia búrky s krúpami a intenzívne lejaky

Meteorológovia varujú, že pri búrkach hrozí riziko lokálnych povodní.

SaS chce uľahčiť rozvody, navrhne zaviesť ukončenie manželstva dohodou

Jana Kiššová si myslí, že rozvody dohodou by odbremenili preťažené súdy.

Ľudia nesúhlasia s rozhodnutím Matoviča nechodiť do parlamentu

S rozhodnutím Igora Matoviča nechodiť do parlamentu nesúhlasí vyše 62 percent opýtaných.