BRATISLAVA. Vysokoškoláci, ktorí chceli tento akademický rok stráviť na zahraničných univerzitách cez Národný štipendijný program, majú smolu. Z celého roka bude iba polovica, aj to majú na prípravu extrémne málo času.
Zimný semester ostáva bez štipendistov, štát pomôže až v lete. Agentúra zabezpečujúca štipendiá aj nové vedenie ministerstva školstva z toho vinia predchádzajúceho ministra Jána Mikolaja (SNS). Nevybral totiž organizáciu, ktorá má rozdeľovať štátne štipendiá v ďalších štyroch rokoch.
Nepomohli nikomu
Študenti mali o štipendiá záujem, kontaktovali nás vo viac ako 1500 prípadoch, hovorí Michal Fedák z mimovládnej Slovenskej akademickej a informačnej agentúry (SAIA), ktorá štipendiá spravovala doteraz. Všetkých museli odmietnuť. Nevedeli totiž, či ich štát nechá pokračovať v programe aj po roku 2010.
Štipendiá
študenti môžu podať žiadosť na SAIA do 24. novembra
štipendium je na obdobie od 1. 2. 2011 najviac do 30. 6. 2011
doktorandi, výskumníci a vysokoškolskí učitelia: najskôr od 1. 2. 2011 do 31. 8. 2011
od začiatku programu bola schválená podpora 839 slovenským a 699 zahraničným štipendistom
výška štipendií sa pohybuje od 250 eur do 1100 eur na mesiac v krajinách Európskej únie.
Ministerstvo školstva neurobilo obstarávanie aj napriek tomu, že ho k podpore na ďalšie roky zaviazala vláda ešte v roku 2008. Fedák hovorí, že ministerstvo na riziko prerušenia štipendií upozornili vopred.
Ministerstvo meškanie nevysvetlilo. „Otázku je potrebné adresovať bývalému ministrovi Jánovi Mikolajovi,“ odpovedala hovorkyňa Miriam Žiaková.
Poslanec SNS Mikolaj najskôr nevedel, o aký program ide a hovoril, že na štúdium v zahraničí využívajú študenti Erazmus.
To je však len európsky výmenný program študentov, za ktorý je zodpovedná Európska komisia. V Národnom štipendijnom programe mohli študenti cestovať po celom svete.
Mikolaj neskôr povedal, že chybu urobila SAIA. „Niekto tu pochybil. Ak bola podpísaná zmluva s agentúrou, tak tá mala otvoriť novú výzvu. Čo čakala na zmenu vlády?“ povedal.
„SAIA nemohla pripraviť nový výber na rok 2010/2011 bez poverenia ministerstva a bez zaviazania ministerstva, že preberie záväzky financovať vybraných štipendistov po ukončení zmluvy,“ reagoval Fedák.
Minister Eugen Jurzyca (SDKÚ) napriek nezhodám rozhodol o pokračovaní štipendií.
Na poslednú chvíľu
Študenti sa musia poponáhľať, termín podávania prihlášok sa končí o necelý mesiac 24. novembra. So žiadosťou musia navyše predložiť akceptačný list zo zahraničnej univerzity.
„Čas je krátky. Ale pri prerušení programu na celý rok by klesol záujem študentov. Dnes však už vieme, že sa táto informácia dostala aj k potenciálnym uchádzačom,“ povedal Fedák.
Do konca roka chce tiež ministerstvo vybrať administrátora na ďalšie roky. Od začiatku štipendijného programu v roku 2006 vyplatil štát na štipendiá pre slovenských a zahraničných štipendistov vyše 4,6 milióna eur.

Beata
Balogová
