Trnka bral známych z politiky

Dobroslav Trnka nevysvetlil sporné obsadzovanie postov na prokuratúre. Pod generálnym prokurátorom stúpali dcéry exministra i sponzora HZDS.

Dobroslav Trnka je pri voľbe generálneho prokurátora favoritom.(Zdroj: SME – TIBOR SOMOGYI)

BRATISLAVA. Prácu na prokuratúre sa počas šéfovania Dobroslava Trnku darilo získavať príbuzným sudcov či priaznivcom politikov. Napríklad na Okresnej prokuratúre v Nitre pracuje dcéra exministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer), na Generálnej prokuratúre zasa dcéra podnikateľa známeho z kauzy igelitkových darcov HZDS.

Prokurátorkou je aj Viola Cehláriková, ktorá v minulosti zastavila vyšetrovanie nahrávky medzi Ivanom Lexom a exministrom vnútra Ľudovítom Hudekom. Ani jedna z nich nekomentovala spôsob, akým sa na prokuratúru dostali.

Bez reakcie zostali aj otázky Dobroslavovi Trnkovi. Vrátane tej, prečo pred pár mesiacmi prijal na prokuratúru Jaroslava Mojta, ktorý z nej už raz odišiel.

Trnka môže byť generálnym prokurátorom ďalších sedem rokov, ak ho v stredu v tajnom hlasovaní zvolí parlament. Hoci premiérka Iveta Radičová povedala, že prokuratúra už potrebuje „čerstvú krv“, poslanci SDKÚ sa od Trnku nedištancovali a koaliční partneri ho považujú za jasného favorita.

K Trnkovi prišiel stíhaný prokurátor

Na Generálnu prokuratúru sa pred pár mesiacmi vrátil človek, ktorý z nej po škandále pred trinástimi rokmi odišiel. Jaroslava Mojta prijal späť súčasný generálny prokurátor Dobroslav Trnka.

Mojto nechal v októbri 1997 ako krajský prokurátor odblokovať z účtu podnikateľa Miroslava M. obvineného z podvodu 60 miliónov korún. Najvyšší súd jeho rozhodnutie označil za protizákonné. Vzápätí ho odvolali z funkcie a prokuratúra proti nemu viedla kárne konanie. Zakrátko z prokuratúry odišiel.

Mojto bol i trestne stíhaný pre podozrenie zo zneužitia právomocí verejného činiteľa, no súd jeho vinu neuznal.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka ho pred niekoľkými mesiacmi prijal na Generálnu prokuratúru, kde pôsobí na dôležitom trestnom odbore. Trnka na otázky, na akých prípadoch Mojto pracuje a či mu neprekáža jeho minulosť, neodpovedal.

Prehliadol zákon

Podnikateľ Miroslav M. bol od mája 1994 stíhaný pre podvod, jeho účet zablokovali. V roku 1997 ho však prokurátor Mojto nečakane odblokoval. Sťažnosť proti Mojtovmu rozhodnutiu podal vtedajší generálny prokurátor Michal Vaľo. Tomu dal v januári 1999 za pravdu Najvyšší súd – Mojtovo konanie ako nezákonné zrušil.

„Krajský prokurátor prehliadol zákon o boji proti legalizácii príjmov z najzávažnejších, najmä organizovaných foriem trestnej činnosti,“ píše sa v rozhodnutí Najvyššieho súdu z januára 1999. Mojto uvoľnil peniaze v prospech českej spoločnosti M.A.C.

Vaľo v sťažnosti namietal, že firma nemala na milióny nárok, pretože predložila falošné doklady. „Prokurátor rozhodol bez toho, že by mal náležite zistený skutkový stav. V uznesení neuviedol, o ktoré dôkazy svoje rozhodnutie oprel,“ tvrdí Najvyšší súd.

Mojto podľa súdu konal nezákonne aj preto, že na 60 miliónov korún si nárokovali viaceré osoby – a to dokonca ešte pred firmou M.A.C.

„Táto skutočnosť mala krajského prokurátora viesť k záveru o existencii pochybností, komu vec patrí. Do úvahy prichádzalo len uloženie veci, a nie jej vrátenie. Krajský prokurátor rozhodol o vlastníctve veci, i keď mu to zákon neumožňoval,“ konštatoval súd.

Nepotvrdené podozrenie

Rádio Twist v tom čase informovalo, že prokurátor Mojto mal za odblokovanie konta Miroslava M. dostať 12 miliónov korún. Polícia vtedy údajne zaznamenala aj pohyb peňazí z odblokovaného účtu v približne rovnakej sume.

„Prišli za mnou dvaja vystrašení operatívci, ktorí začali veľmi opatrne naznačovať, že je nejaký problém s vyššie postaveným prokurátorom,“ hovorí Vaľo.

Po odchode z funkcie sa dozvedel, že Mojto mal údajne vydať prokurátorom viac protizákonných pokynov, pričom sa odvolával na Vaľa. „Pán Mojto sa bránil, že tých 60 miliónov odblokoval preto, lebo boli na inom účte, ako mali. V momente, ako ich uvoľnil, okamžite odišli. Vyzeralo to, akoby na to niekto čakal pred bankou,“ povedal Vaľo.

Mojto žiadosť o rozhovor odmietol. V decembri 1997 tvrdil, že všetko bolo v súlade so zákonom. „Vyhlasujem, že som sa žiadneho protiprávneho konania nedopustil a fámy o tom, že som za uvedené rozhodnutie prijal 12 miliónov korún, sú absolútnym výmyslom.“

lesko-72x82.jpg

Ak „strane korupcie" i „strane zodpovednosti" vyhovuje ten istý kandidát, tak principiálny rozdiel medzi stranami je iba deklarovaný, ale nie skutočný.

Čítajte komentár Mariána Leška >>

Mojto: Neviem, či ste to vy

Prokurátor JAROSLAV MOJTO sa už o kauze podozrivo odblokovaných peňazí nechce baviť. Pokus o rozhovor po troch minútach ukončil.

Kedy ste sa vrátili na prokuratúru?
„Prečo sa pýtate na takéto informácie?“

Pretože v minulosti ste boli podozrivý z korupcie.
„Pán redaktor. Nech sa páči, zavolajte si na sekretariát generálneho prokurátora. Ja ani neviem, či ste to vy, kto volá.“

Zaujíma ma váš názor na tú kauzu.
„To bolo vyriešené, všetko, súdne. Vyriešilo sa to v súlade so zákonom. Ja som trval na tom, aby sa to prešetrilo.“

Boli ste však trestne stíhaný, viedlo sa proti vám aj disciplinárne konanie.
„Nehnevajte sa, ale nebudem s vami preberať tieto informácie cez telefón.“

Trváte na tom, že ste čistý?
„Nepodsúvajte mi otázky. Slušne vám hovorím, zavolajte na sekretariát, nech vám poskytnú informácie. Skutočne neviem, či ste to vy.“

Môžem vám poslať e­mail z redakčnej adresy, aby ste mi uverili.
„Zavolajte hovorkyni.“

(vag)
Miesto na prokuratúre dostala aj Jahnátkova dcéra

Príbuzná sponzora HZDS či bývalá policajtka, ktorá zastavila vyšetrovanie v kauze Hudek – Lexa. Aj ony našli za Trnku miesto na prokuratúre.

BRATISLAVA. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa minulý týždeň pred poslancami ústavnoprávneho výboru pochválil, že o prácu na prokuratúre majú záujem stovky ľudí, ktorým však nemôže vyhovieť. „Chcel by som zvýšiť počet prokurátorov o 90, no nemáme dosť peňazí,“ tvrdil Trnka.

Odkedy je generálnym prokurátorom, miesta na prokuratúre dostali príbuzní sudcov, politikov či pochybného sponzora Mečiarovej strany.

Stratili reč

Miroslava Križanová pracuje na prokuratúre v Nitre. Je dcérou exministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka. Jeho stranícky kolega zo Smeru Mojmír Mamojka navrhol za generálneho prokurátora práve Trnku.
Križanová zložila telefón skôr, ako sme položili otázku. „Dopočutia.“

Anna Oceľová pôsobí na Generálnej prokuratúre. Je dcérou zadlženého podnikateľa Jozefa Oceľa, ktorý mal v roku 2007 darovať HZDS štyri milióny korún. Kauza igelitkových darcov, v ktorej figuroval aj invalidný dôchodca Rudolf Trávniček, vzbudila pochybnosti o transparentnom financovaní strany. „Nebudem sa k ničomu vyjadrovať,“ povedala Oceľová.

Katarína Marušáková pracuje na Okresnej prokuratúre v Dunajskej Strede a je dcérou predsedníčky Ústavného súdu Ivetty Macejkovej. Tú vymenoval vo februári 2007 do funkcie šéfky súdu prezident Ivan Gašparovič. O tom, ako sa dostala na prokuratúru a či jej pritom pomohla jej matka, nechcela hovoriť ani Marušáková. „Dovidenia.“

Bývalá policajtka Viola Cehláriková je na Okresnej prokuratúre v Malackách. V druhej polovici 90. rokov blokovala vyšetrovanie viacerých závažných prípadov Mečiarovej vlády spájaných s SIS. Okrem iného odložila preverovanie nahrávky Hudek – Lexa, na ktorej sa bavia o výmene vyšetrovateľov v kauze únosu prezidentovho syna.

S Cehlárikovou sa nám spojiť nepodarilo. „Je na dovolenke v zahraničí, vráti sa o tri týždne,“ povedala jej dcéra Katarína, ktorá je na Okresnej prokuratúre Bratislava III. „Vás to nemá čo trápiť, zistite si to sám. Môžem vedieť vaše meno?“ odpovedala na otázky o jej pracovnej pozícii a spôsobe jej získania.

Lipšic: Netransparentné

O spôsobe obsadzovania miest na prokuratúre mlčí aj Trnka. Nepovedal nič o výberových kritériách či význame príbuzenstva pre takúto prácu.

„Výberové konania na prokuratúre majú ďaleko od transparentnosti. Zvonka do toho nikto nevidí, organizujú si ich sami,“ povedal pred pár dňami minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Členov komisií vymenúva generálny prokurátor, ktorý má posledné slovo aj pri výbere funkcionárov prokuratúry.

O tom, koho prijme na prokuratúru, dokonca rozhoduje sám. Vláda chce preto presadiť, aby boli výberové konania na prokuratúre transparentnejšie.

Marek Vagovič
Radičová chce čerstvú krv

Súčasný šéf prokuratúry už má medzi poslancami dosť hlasov, tvrdí šéf Mosta­Híd Béla Bugár.

BRATISLAVA. Pár dní pred parlamentnou voľbou generálneho prokurátora premiérka Iveta Radičová vyhlásila, že Dobroslava Trnku na tomto poste už nechce.

Poslanci budú v tajnom hlasovaní rozhodovať zajtra. Radičová cez víkend vyhlásila, že výmena Trnku by prokuratúre prospela. Podľa nej totiž v súčasnosti neplní svoje poslanie. „Generálna prokuratúra potrebuje naozaj čerstvú krv, nasadenie, energiu,“ povedala premiérka v relácii SRo Sobotné dialógy.

„Nešla by som až takto ďaleko, zachovám sa principiálne,“ odpovedala premiérka na otázku, či pre prípad zvolenia Trnku pohrozí demisiou vlády. Priklonila sa na stranu Trnkovho protikandidáta Jána Hrivnáka, nominanta poslankyne SDKÚ Jana Dubovcová.

Trnku navrhol ďalší poslanec SDKÚ Stanislav Janiš a Mojmír Mamojka zo Smeru. Predseda SaS Richard Sulík je presvedčený, že za nomináciou stojí Mikuláš Dzurinda. Uviedol to v relácii televízie Markíza Na telo.

Predseda Mosta Béla Bugár v diskusii STV O päť minút dvanásť uviedol, že podľa jeho informácií už Trnka získal medzi poslancami dostatočnú podporu na zvolenie. Aj šéf KDH Pavol Hrušovský si myslí, že Trnka má najväčšiu šancu.

O novom generálnom prokurátorovi má dnes rokovať poslanecký klub SDKÚ aj koaličná rada.

(bum)

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 5. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 7. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 8. Inteligencia vo všetkom
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 1. Ako efektívne využiť podlahové kúrenie?
 2. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 3. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 6. Nové investičné projekty v Schladmingu s výhľadom na zjazdovku
 7. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 8. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 9. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 10. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 7 937
 2. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 7 276
 3. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 6 784
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 6 376
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 156
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 5 272
 7. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 5 043
 8. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 4 652
 9. 5 krokov k vlastnému bývaniu 3 410
 10. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť 3 051

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

To nie, že mladí sú hlúpi, ale vy ste nudní

Krajná pravica sa stala novou kontrakultúrou.

PRIMÁR

Desať tipov na zmiernenie prejavov sennej nádchy

Niekoľko zásad na zmiernenie alergickej nádchy.

Neprehliadnite tiež

Niekoľko obcí si bude v októbri znova voliť starostov a poslancov

Starostov si majú vyberať obyvatelia 11 obcí, poslancov ľudia v deviatich obciach. Dve obce budú voliť starostu aj poslancov.

Slováci nedôverujú súdom najviac zo všetkých členských štátov Únie

Ministerka spravodlivosti to považuje za problém, ktorým sa treba zaoberať.

Na severnom i strednom Slovensku stále hrozia záplavy

Situácia sa zlepšila, nebezpečenstvo záplav však stále pretrváva.

Strana Beblavého a Mihála môže byť podľa Poliačika posilou pre budúcu vládu

Súčasná vládna koalícia nemá podľa Martina Poliačika témy, je hodnotovo a politicky úplne vyprázdnená.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop