19:00 SDKÚ momentálne nemá iného kandidáta ako Jána Hrivnáka. Uviedol to poslanec SDKÚ Ľudovít Kaník s tým, že v dnešnom druhom neúspešnom kole jeho strana jasne ukázala, že nestojí za Dobroslavom Trnkom.
"Ja si myslím, že pri takejto vážnej veci, ako je voľba generálneho prokurátora, by sme mali odložiť akékoľvek predpojatosti, vyčistiť stôl, znova sa pozrieť na kvalitu kandidátov, snažiť sa vybrať najlepšieho a zhodnúť sa na ňom," odporučil.
Na otázku, prečo SDKÚ nepodporila kandidátku SaS, KDH a Most-Híd Evu Mišíkovú, čo spôsobilo, že nebol zvolený nikto, Kaník odvetil, že ona je určite seriózna pani, ale pravdepodobne by nepriniesla takú zmenu vo vecnej a pracovnej oblasti, "akú očakávame od generálnej prokuratúry".
"Funkčné obdobie pána Trnku predsa končí až vo februári. Máme dostatok času a priestoru, aby sme pokojne, bez emócií rokovali a hľadali toho najlepšieho. Verím, že sa to podarí," dodal Kaník.
18:40 Kresťanskí demokrati sú podľa svojho predsedu Jána Figeľa z výsledkov voľby sklamaní. "Pretože dnes Slovensko bolo veľmi blízko šanci na zmenu," vysvetlil s tým, že príčinu neúspechu vidí v postoji SDKÚ, ktorý nebol dostatočne ústretový zvyšku koalície.
Tvrdí, že keby najsilnejšia koaličná strana dnes podporila spoločnú kandidátku trojlístka SaS, Most-Híd a KDH, "Eva Mišíková by dnes bola zvolená za generálnu prokurátorku".
"Obštrukcia nepatrí do koaličnej politiky, je skôr prejavom opozičného kroku a určite to nie je cesta k potrebnej zmene," vyhlásil Figeľ s tým, že SDKÚ si svojím konaním neposilnila svoju pozíciu. "Už na úvod ju mohla posilniť skôr ústretovosťou voči trom ostatným stranám," zdôraznil Figeľ.
Strany sú podľa neho pripravené rokovať o ďalších "krokoch na ceste k úspechu". Pozitívum vidí v tom, že celá koalícia sa zhoduje na potrebe zmeny na poste generálneho prokurátora. "A teraz ju treba zrealizovať," doplnil.
O menách bude koalícia ešte len rokovať. Figeľ neočakáva, že by strany zmenili svoje postoje. Tvrdí však, že by bolo chybou dostať sa do podobnej situácie ako dnes aj v budúcej voľbe. "Budeme hľadať spoločne, a to znamená každá strana a každé rozumné meno môže byť súčasťou nielen diskusie, ale aj dohody," poznamenal. Dodal, že ak by strany opäť navrhli Mišíkovú a Hrivnáka, hrozil by podobný výsledok ako dnes.
18:30 Poslanci za SaS si pri druhom kole tajnej voľby generálneho prokurátora opätovne odfotili svoje hlasovacie lístky, aby sa vyhli akémukoľvek podozreniu z porušenia rokovacieho poriadku, použili namiesto mobilných telefónov fotoaparáty.
„Ja osobne som si odfotil svoj hlasovací lístok. A aby som neporušoval rokovací poriadok, lebo ak si ho dobre prečítajú všetci poslanci, tak by zistili, že nemôžu mať v plenárnej miestnosti ani mobilné telefóny dokonca ani notebooky, tak tentokrát sme použili fotoaparáty,“ povedal poslanec za SaS Juraj Droba.
Odmieta akékoľvek porušenia zákona, ako to naznačuje opozičný Smer. Podania, ktoré Smer zvažuje pre fotenie volebných lístkov podať na ústavný súd, sa neobáva.
„Podľa mňa, keby si poriadne prečítali ústavu, tak ich to ani nenapadne. Lebo nikde sa nezakazuje použitie fotoaparátu pre vlastné použitie a pre vlastný účel,“ vysvetlil.
Poslanec za SaS si myslí, že pre novú voľbu generálneho prokurátora bude dôležité nájsť kandidáta, ktorý bude akceptovateľný pre všetky štyri koaličné strany. Dúfa, že decembrová tajná voľba bude úspešná.
„Zvažujeme nomináciu vlastného kandidáta. Predpokladám, že nebudeme jediní. Potom to bude len o diskusiách a rokovaniach, kto spĺňa predovšetkým najvyššie profesionálne kritériá a toho potom vyberieme,“ uzavrel Droba.
18:11 Výsledky voľby znamenajú podľa lídra Mosta-Híd Bélu Bugára, že SDKÚ premárnila šancu na zmenu v oblasti generálnej prokuratúry. "A pre nás pre všetkých to znamená, aby sme do toho 22. novembra hľadali spoločného kandidáta," doplnil.
Tvrdí, že strany už ale nenavrhnú ani Evu Mišíkovú, ani Jána Hrivnáka, ktorý z boja o funkciu vypadol v stredajšom hlasovaní. "Keby sme my navrhli pani Mišíkovú, oni (SDKÚ) pána Hrivnáka, v tom momente sa nedohodneme. To znamená, že ani jeden z týchto kandidátov nemôže byť v hre," vysvetlil Bugár.
17:51 To, že generálneho prokurátora poslanci nezvolili, je už oficiálne. Zo 144 hlasujúcich poslancov 27 neodovzdalo lístky (SDKÚ má 28 poslancov), dva boli neplatné. 68 hlasov získal Dobroslav Trnka, Eva Mišíková 47. Nových kandidátov na prokurátora majú poslanci podľa predsedu parlamentu Richarda Sulíka navrhnúť do 22. novembra.
17:44 Podľa neoficiálnych informácií generálneho prokurátora poslanci opäť nezvolili. Dobroslav Trnka získal 68 hlasov, Eva Mišíková 47. Koľko poslancov hlasovalo, zatiaľ nevieme.
17:15 Poslanci začali s tajnou voľbou generálneho prokurátora. Niektorí členovia klubu SDKÚ zjavne pristúpili k obštrukcii: vyzdvihli si hlasovacie lístky, ale neodovzdali ich. Z balkóna rokovacej sály je totiž vidieť, ako niektorí z nich ukazujú kolegom zelené papieriky.
16:26 Najsilnejšia parlamentná strana Smer zvažuje podanie na ústavný súd pre priebeh tajnej voľby generálneho prokurátora.
Na dnešnej tlačovej besede to uviedol predseda Smeru Robert Fico s tým, že problémom je postup poslancov SaS, ktorí si ako dôkaz fotili svoje vyplnené hlasovacie lístky na mobilný telefón.
"Je to v hrubom rozpore s ústavou. Poslanec nemôže byť viazaný žiadnym príkazom. Pre nás je to ďalší dôkaz, že koalícia nevie riadiť parlament demokratickými spôsobmi," povedal s tým, že Smer pravdepodobne podá ústavnú sťažnosť, no ešte to zváži.
14:58 Poslanci sa dnes na téme používania mobilov v sále pohádali. Roztržku vyvolal postup zákonodarcov za SaS, ktorí si fotili svoje hlasovanie pri tajnej voľbe generálneho prokurátora. Poslanec za Smer Andrej Kolesík podal v tejto súvislosti procedurálny návrh, ktorý by zakázal používanie akýchkoľvek elektronických prístrojov pri tajných voľbách, aby tak zabránil možnosti fotenia.
Podpredseda parlamentu a KDH Pavol Hrušovský mu vzápätí vysvetlil, že o tomto návrhu netreba hlasovať, lebo rokovací poriadok výslovne zakazuje do rokovacej sály vnášať zbrane, výbušniny, omamné látky a prenosné telekomunikačné prostriedky.
„Ak ich tu niekto má, porušuje zákon. Aj preto pri vedení schôdzí som si viackrát dovolil upozorniť vás, aby ste netelefonovali. Už tým, že máte pri sebe mobil, porušujete zákon,“ upozornil Hrušovský poslancov.
12:53 Poslankyňa Národnej rady SR Renáta Zmajkovičová (Smer) žiada, aby mandátový a imunitný výbor začal disciplinárne konanie voči predsedovi parlamentu Richardovi Sulíkovi za to, že pri tajnej voľbe prokurátora chce odfotografovať hlasovací lístok.
12:13 predsedajúci schôdze Pavol Hrušovský oznámil, že tajná voľba generálneho prokurátora prebehne o 17.00 h. Pôvodne sa predpokladalo, že sa začne o pol jednej popoludní.
11:45 Poslanci sa pred tajnou voľbou hádajú o tom, či je v poriadku, že si poslanci SaS pri včerajšej voľbe fotili poslanecké preukazy a hlasovacie lístky. Debatu začal predseda Smeru a podpredseda parlamentu Robert Fico. Predseda SaS a parlamentu Richard Sulík reagoval poznámkou, že Fico podvádza svoju manželku. Poslanci Smeru sa nad týmto výrokom rozhorčujú.
11:00 Polhodinu pred voľbu generálneho prokurátora poslanci SDKÚ tvrdia, že dodržia včerajšiu dohodu a urobia obštrukciu. Vylučujú, že by čo len jeden z nich dal hlas Dobroslavovi Trnkovi.
Predseda Mostu-Híd Béla Bugár povedal, že pri novej voľbe v decembri bude musieť koalícia siahnuť po inom kandidátovi ako je Eva Mišíková či Ján Hrivnák.
Poslanci prokurátora v prvom kole nezvolili
22:11 Pred opakovanou voľbou vládne v koalícii neistota a rôzne názory, ako hlasovať. Ako ďalej, rokoval v stredu podvečer poslanecký klub SDKÚ a večer koaličná rada. Veľká časť SDKÚ Mišíkovú voliť nechce, a tak sa klub dohodol na obštrukcii.
Strana Mikuláša Dzurindu chce využiť obštrukciu na to, aby sa voľba opakovala o necelý mesiac a získali tak možnosť vrátiť do hry svojho kandidáta Jána Hrivnáka. Ten v stredu v prvom kole hlasovania neuspel.
16:04 Smer ostro protestuje proti hrubému a protiústavnému zásahu do slobodného výkonu poslaneckého mandátu. Uviedol to predseda strany Robert Fico v súvislosti s tajnou voľbou generálneho prokurátora, pri ktorej si poslanci SaS fotili na mobilné telefóny svoj hlasovací lístok.
Podľa jeho tvrdení všetci poslanci tejto koaličnej strany dostali takýto príkaz, ktorého splnenie museli zrejme predložiť vedeniu klubu.
"Toto sa tu ešte nikdy nedialo, je to zarážajúce a my to nebudeme tolerovať," povedal Fico s tým, že mnoho svedkov videlo, ako poslanci SaS hlasovali. Konštatoval, že predseda SaS a NR SR Richard Sulík opätovne zlyhal a klamal, keď pred pár dňami garantoval, že dohliadne na to, aby tajná voľba bola skutočne "tajnou".
Šéf Smeru si nepamätá situáciu, že by sa už tri mesiace po voľbách špekulovalo o páde vlády. To, že sa koalícia nedokáže dohodnúť na spoločnom kandidátovi na funkciu generálneho prokurátora, je podľa neho ďalším krokom k deštrukcii vládnej koalície.
"Spor medzi Dzurindom a premiérkou Ivetou Radičovou naberá na obrátkach," vyhlásil. Fico tvrdí, že koalícia bude mať veľký problém sa dohodnúť na osobe nového generálneho prokurátora, lebo "oni sa už nenávidia navzájom".
Smer počíta s tým, že ani v druhom kole voľby vo štvrtok (4.11.) sa o obsadení tejto funkcie nerozhodne kvôli obštrukciám zo strany SDKÚ. To, že nový generálny prokurátor nebude zvolený do kongresu tejto strany, ktorý sa koná tento víkend, má za cieľ, aby boli dotiahnuté všetky veci, o ktorých sa tam bude rozhodovať.
Otázka, či opozícia znovu navrhne súčasného šéfa prokuratúry Dobroslava Trnku, nie je podľa Fica v tejto chvíli aktuálna. Fico je presvedčený, že v prípade, ak by Trnka bol opätovne zvolený, koalícia sa rozhodne oklieštiť prokuratúre jej právomoci.
15:23 Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda sa domnieva, že koaliční partneri SaS, Most-Híd a KDH nemali skutočnú vôľu dohodnúť sa na spoločnom koaličnom kandidátovi na generálneho prokurátora.
"Prečo od 20. (októbra) do včera (2.11.) nikto neprejavil záujem sa dohodnúť? A boli takí chtiví dohody. Prečo sa nechceli dohodnúť ani včera, keď sme počet našich kandidátov znížili z dvoch na jedného?" spýtal sa Dzurinda.
Líder SDKÚ spochybňuje aj údajnú ponuku koaličnej trojice podporiť kandidáta Jany Dubovcovej (SDKÚ) Jána Hrivnáka. "Prečo zrazu táto údajná ponuka neplatila? Hrivnák bol pre nich dobrý pred 10 dňami a včera už nebol dobrý?" poznamenal.
Na otázku, či trojici iba nedošla trpezlivosť, a preto sa rozhodli nepodporiť Hrivnáka, ale stáť za svojou kandidátkou Evou Mišíkovou, odpovedal: "Im došla trpezlivosť? Ide o krajinu, o záujmy ľudí alebo o naše slabosti?"
V súvislosti s tým, že Stanislav Janiš (SDKÚ) navrhol na generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ktorého preferuje aj poslanec za Smer Mojmír Mamojka, Dzurinda uviedol, že Janišovi túto nomináciu umožnil zákon.
"Takto to vo vnútri cítil. Chcel zobrať časť zodpovednosti na seba," zdôvodnil s tým, že poslanci SDKÚ-DS "sa naozaj rozhodujú slobodne, debatujú, pýtajú sa a vždy prevážia argumenty".
Dodal, že pokiaľ ide o koaličné dohody súvisiace s voľbou generálneho prokurátora, nepovažuje za demokratickú dohodu, že by mal donútiť svojho poslanca stiahnuť návrh.
15:04 Richard Sulík pripustil, že v opakovanej voľbe generálneho prokurátora, ktorá je naplánovaná na štvrtok 4. novembra o 11.30 h, opäť nebude zvolený nikto. Spôsobiť to podľa neho môže obštrukcia zo strany SDKÚ. Sulík ale verí, že na decembrovej schôdzi parlamentu by už meno nového generálneho prokurátora mohlo byť známe.
Na otázku, či je prípadná obštrukcia od SDKÚ v poriadku, Sulík odpovedal, že volebný poriadok to pripúšťa. "Je to ich právo," poznamenal s tým, že keď generálny prokurátor nebude zvolený vo štvrtok, tak bude zvolený v decembri. "Nepredpokladám, že SDKÚ bude obštruovať všetky voľby," zdôvodnil. Podľa Sulíka aj dzurindovci majú záujem na zvolení nového generálneho prokurátora.
Pripomenul, že v prípade, že opakovaná voľba nebude úspešná, bude nasledovať nové hlasovanie. Do neho budú môcť poslanci opäť navrhnúť kohokoľvek.
Z komplikovaného priebehu voľby viní Sulík šéfa SDKÚ Mikuláša Dzurindu. "Prekvapilo ma jeho správanie v prvotnej fáze. Myslím si, že aj on už teraz k tomu pristupuje konštruktívnejšie," povedal Sulík.
15:01 Poslanecký klub SDKÚ bude ešte dnes rokovať o voľbe generálneho prokurátora. Na jeho zasadnutí budú aj premiérka Iveta Radičová a predseda strany Mikuláš Dzurinda. Ten si myslí, že ešte pred štvrtkovým druhým kolom bude rokovať aj Koaličná rada. Zároveň sa odmietol vyjadriť k slovám premiérky, že v prípade zvolenia Dobroslava Trnku podá demisiu. „Toto je vyslovene jej osobná vec,“ dodal.
14:34 Podľa oficiálnych výsledkov sa víťazom prvého kola stal Trnka (získal 70 hlasov, 60, proti, 17 sa zdržalo), s ktorým do štvrtkového (4.11.) druhého kola postupuje aj Mišíková (49 hlasov, hlasov, 84 proti, 14 sa zdržalo). Ján Hrivnák získal 28 hlasov, 98 bolo proti, 21 poslancov sa zdržalo a z ďalších bojov zatiaľ vypadol. Na voľbe sa zúčastnilo 148 poslancov.
14:28 Predseda parlamentu Richard Sulík pripúšťa, že poslanci nemusia v druhom kole tajnej voľby zvoliť generálneho prokurátora. Reagoval tak na kuloárne informácie, podľa ktorých SDKÚ zvažuje, že sa zúčastní na voľbe, ale nepodporí ani jedného z dvoch kandidátov, ktorí postúpili do druhého kola.
V takom prípade sa podľa Sulíka uskutoční nová voľba generálneho prokurátora v decembri. Zároveň pripustil, že koalícia sa na spoločnom kandidátovi nedohodla aj vďaka postoju SDKÚ a jej predsedu Mikuláša Dzurindu. V ďalších rokovaniach SaS svoj postoj nezmení a naďalej bude podporovať kandidáta, na ktorom sa dohodnú ostatné koaličné strany.
Sulík považuje za prirodzené, že niektorí poslanci za SaS si fotili, ako hlasovali. „Boli rôzne obavy a momenty, že by mohlo dôjsť k tomu, že bude práve SaS, ktorá sa k tomu postavila najzodpovednejšie, podozrievaná z toho, koho volila či nevolila. Tak sa niektorí poslanci rozhodli, že si spravia fotku. Teraz majú fotku a hotovo. Ja som to v žiadnom prípade od nich nevyžadoval,“ konštatoval Sulík. Zdôraznil, že v žiadnom prípade nejde o porušenie zákona.
Poslankyňa za Smer Jana Laššáková si za tri volebné obdobia nepamätá, aby si poslanci v tajnej voľbe fotili hlasovacie lístky spolu s poslaneckým preukazom, aby mali dôkaz pre koaličných partnerov.
„Boli to poslanci za SaS. Ja osobne, keď som bola voliť, som ich videla. Dokonca aj predseda národnej rady si pekne položil hlasovací lístok a svoj preukaz a si to odfotil, čo si myslím, že u najvyššieho ústavného činiteľa takýto prístup k tajnej voľbe je veľmi zvláštny,“ poznamenala. Podľa nej ide o zlý prístup koalície k avizovanej novej politickej kultúre a ukážku toho, ako sa dá zneužiť tajná voľba.
S výsledkom voľby vyslovila Laššáková spokojnosť. Poslanci Smeru-SD mali pri hlasovaní voľnú ruku, ale všetci hlasovali za Trnku. Laššáková predpokladá, že rovnako budú postupovať aj vo štvrtok v druhom kole.
14:20 Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda pripustil, že ho mrzí vypadnutie Jána Hrivnáka v prvom kole voľby. „Vás by nemrzelo, keď sa váš kandidát nepresadí," odpovedal Dzurinda otázkou po rokovaní vlády. Dodal, že to môže zobrať len na vedomie.
Ďalší výber necháva na poslancov. „Ja poslancom nerozkazujem, neprikazujem, tak ako sa včera poradili a napokon sa zhodli, nepochybne sa budú radiť a nepochybne sa zhodnú aj dnes,“ vyhlásil.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská rešpektuje voľbu poslancov. „Osobne sa priznám, že ma mrzí, že poslanci nenašli silu hlasovať za kandidáta, ktorý bol najotvorenejší reformám prokuratúry,“ povedala. Podľa nej vznikla nová situácia, o ktorej sa teraz musia v strane rozprávať.
Predseda KDH Ján Figeľ si myslí, že dnešné prvé kolo voľby potvrdilo možnosť zmeny vo vedení prokuratúry, na stranu ich kandidátky Mišíkovej chcú získať aj poslancov SDKÚ. „Do druhého kola postupujú dvaja kandidáti. Teraz si myslím, že je potrebné oceniť nielen postoj prinajmenšom trojice strán, ktoré dodržali slovo, ale aj usilovať o podporu zo strany SDKÚ, ak sa pripojí k väčšine koalície, už vo štvrtok je tá zmena dosiahnutá,“ vyhlásil Figeľ.
14:10 Do parlamentu zavítal aj Vladimír Mečiar. "Ak KDH má vnútro, Most políciu, logicky SDKÚ chce mať buď prokurátora, alebo neutrálneho prokurátora. To je celý problém tejto voľby," komentoval výsledky volieb niekdajší premiér.
Po Mečiara prišla zamestnankyňa sekretariátu podpredsedu parlamentu Bélu Bugára (Most-Híd). Pravdepodobne teda Mečiar rokoval s ním. Čo bolo predmetom stretnutia, nie je zatiaľ známe. Viacnásobný expremiér už z parlamentu odišiel. K rokovaniu sa nevyjadril.
13:43 Niektorí poslanci SaS sa poistili a svoj hlasovací lístok použitý pri tajnej voľbe generálneho prokurátora si odfotili mobilným telefónom.
"Princíp tajnej voľby dáva možnosť tajnej voľby, nie povinnosť. Ja osobne som chcel mať zdokumentovanú svoju voľbu pre prípad, ak by u našich voličov vznikli nejaké pochybnosti, koho volili poslanci SaS," vysvetlil Juraj Droba.
Droba tvrdí, že nekonal na popud Aliancie Fair-play, ktorá vyzývala politikov na zverejnenie svojho hlasovania z úcty k voličom, ani na podnet vedenia straníckeho klubu. "Ja chcem mať čisté svedomie pred svojimi voličmi," povedal novinárom a odfotený hlasovací lístok im vo svojom telefóne aj ukázal. Zároveň potvrdil, že v SaS takto nepostupoval sám.
Poslanec SDKÚ-DS Tomáš Galbavý uviedol, že fotenie hlasovacích lístkov sa mu nepozdáva. "Odporúčam hlasovací lístok nefotiť," vyhlásil.
12:30 O generálnom prokurátorovi sa rozhodne zrejme až zajtra. Podľa neoficiálnych výsledkov, ktoré ma SME od poslancov koalície, získal Dobroslav Trnka 70 hlasov, Eva Mišíková 49 a Ján Hrivnák 28. Hlasovalo 148 poslancov, jeden hlas bol neplatný. Z dvoch neprítomných poslancov bol jeden Peter Osuský z OKS.
Z týchto čísel sa dá odhadovať, že všetci poslanci hlasovali tak, ako avizovali šéfovia ich klubov. Pravica bez SDKÚ mala pri hlasovaní v parlamente bez Osuského 49 hlasov. Rovnaké číslo získala aj kandidátka SaS, KDH a Mostu Mišíková.
SDKÚ mala pri hlasovaní všetkých svojich 28 poslancov. Rovnaký počet hlasov získal aj oficiálny kandidát SDKÚ Ján Hrivnák.
Opozícia má v parlamente spolu 71 hlasov, jej kandidát Trnka získal 70 hlasov. Jeden hlas bol pri hlasovaní neplatný.
Scenár, pri ktorom by niektorý z poslancov vládnucej koalície dal v tajnej voľbe hlas Trnkovi, by bol možný len vtedy, ak by aj niektorý z poslancov opozície hlasoval za Mišíkovú alebo Hrivnáka.
V prvom kole tak nikto nezvíťazil, druhé kolo sa bude konať zajtra, doň postúpili Trnka a Mišíková. Na zvolenie generálneho prokurátora bola potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. Oficiálne výsledky prvého kola oznámia dnes okolo 14.30 h.
12:06 Tajné hlasovanie sa končí, odvolili poslední poslanci. Pri východe z rokovacej sály stále čaká Harabin a podáva si ruky s poslancami Smeru. Harabin sa potom priateľsky zvítal s Robertom Ficom a Pavlom Paškom a spolu zmizli za dverami priestorov poslaneckého klubu strany Smer.
11:55 Voľbu generálneho prokurátora na parlamentnej chodbe sleduje aj predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin. S opozičnými poslancami, ktorí odvolili, si podáva ruky. S bývalým štátnym tajomníkom ministerstva vnútra Jozefom Bučekom (Smer) sa zvítal „brežnevovským“ objatím.
11:48 Poslanci začali s tajnou voľbou generálneho prokurátora. Do rozpravy sa prihlásila iba jediná poslankyňa – Jana Dubovcová z SDKÚ. Poprosila parlament, aby odovzdal hlasy Jánovi Hrivnákovi. Oficiálne výsledky zrejme vyhlásia až po 14.00 h. Predtým sa možno v parlamentných kuloároch dozvieme aj tie neoficiálne.
11:32 Predseda klubu KDH Pavol Hrušovský povedal, že nevie o žiadnych zákulisných hrách a tvrdil, že všetci jeho poslanci podporia Evu Mišíkovú. Poslanec SDKÚ Stanislav Janiš, ktorý navrhol Dobroslava Trnku, dnes hovorí, že bude voliť kandidáta SDKÚ Jána Hrivnáka. Na otázku, či bude v druhom kole voliť Mišíkovú však odpovedať nevedel. Mnohí poslanci sú pred hlasovaním nervózni. Na otázku, ako to dopadne, iba krútia hlavou.
11:15 Štvrťhodinu pred hlasovaním sa niektorí poslanci strany Most-Híd sťažujú, že najmä SDKÚ hrá nejaké zvláštne hry a snaží sa nahovoriť poslancov zo SaS, Mostu a KDH, aby za generálneho prokurátora nevolili Evu Mišíkovú, ale kandidáta SDKÚ Jána Hrivnáka.
Takáto zmena názoru by zároveň znemožnila zistiť, poslanci z ktorých strán dali hlasy Dobroslavovi Trnkovi, ktorého podporuje Smer. Len málokto z koalície si trúfa naisto povedať, ako voľba dopadne.
Rozhodne sa o osude koalície
Krátky, len desaťbodový program, no o to intenzívnejšie diskusie o jednotlivých návrhoch, čakajú poslancov Národnej rady SR v rámci ôsmej schôdze zákonodarného zboru, ktorú dnes otvoril predseda parlamentu Richard Sulík (SaS). Členovia snemovne sa vrátili do práce po vyše týždňovej prestávke.
Najočakávanejším bodom je dnešná dopoludňajšia tajná voľba generálneho prokurátora, ktorá bude skúškou pre vládnu koalíciu. Stredopravé strany sa totiž nedokázali dohodnúť na spoločnom kandidátovi. SaS, KDH a Most-Híd presadzujú Evu Mišíkovú, SDKÚ bude podporovať Jána Hrivnáka. Stanislav Janiš (SDKÚ) však navrhol súčasného šéfa prokurátorov Dobroslava Trnku, ktorý je nominantom aj Mojmíra Mamojku (Smer). Koaličné strany viac Trnku vo funkcii nechcú a ak by bol zvolený, premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) by zvažovala svoje ďalšie pôsobenie vo funkcii. Jej rezignácia by znamenala pád vlády.
V prípade, že sa budú poslanci držať dohôd vo svojich stranách, v dnešnom prvom kole by nemal byť zvolený ani jeden nominant, keďže nikto nemôže získať nadpolovičnú väčšinu hlasov poslancov zúčastnených na voľbe. Do štvrtkového druhého kola potom postúpia dvaja najúspešnejší, čo by mali byť Trnka (najmä s podporou Smeru) a Mišíková.

Beata
Balogová
