BRATISLAVA.
Napriek tomu však podľa agentúry v spoločnej domácnosti s rodičmi vlani bývalo 43 percent slobodných ľudí vo veku od 25 do 30 rokov a 17 percent potomkov, ktorí majú 30 až 35 rokov. Od rodičov sa vraj nechce odísť najmä mužom, ktorí by tak prišli o pohodlie domova.
"Osamostatňovanie sa od rodičov je aj otázkou určitého spoločenského tlaku, avšak veľa mladých ľudí si vlastné bývanie v mladom veku nemôže dovoliť. Kúpa nehnuteľnosti je pre nich často cenovo nedostupné riešenie. Z marketingového hľadiska sú ľudia vo veku 23 až 35 rokov perspektívnou klientelou firiem v otázke riešenia si prvého bývania," poznamenal Rastislav Kočan z GfK Slovakia.
V súčasnosti mladí ľudia tiež odkladajú uzavretie manželstva na neskoršie obdobie, lebo prednosť dávajú kariére, cestovaniu a svojim záujmom. Pribúda tak manželstiev, ktoré dvojice uzatvárajú až okolo tridsiatky. Značná skupina slobodných ľudí do 35. roku života odkladá i odsťahovanie sa od rodičov.
Značná časť účastníkov prieskumu uviedla, že aspoň čiastočne by sa mali finančne od rodičov osamostatniť už tínedžeri vo veku od 15 do 19 rokov.