Pätina mužov, ktorí pochybujú o svojom otcovstve, sa nemýli. Dokazujú to vyšetrenia laboratórií na určovanie otcovstva.
BRATISLAVA. Možnosť preveriť si otcovstvo, teda svoju partnerku, využíva na Slovensku čoraz viac mužov. Počet žiadateľov z roka na rok rastie o desiatky percent, tvrdia firmy, ktoré testy ponúkajú.
Preveruje sa zhodnosť DNA znakov. V absolútnych číslach je ročne skúšok niekoľko stoviek, nárast je od desať až päťdesiat percent.
„Dvadsať percent z mužov, ktorí pochybujú o svojom otcovstve, skutočne nevychováva svoje deti,“ potvrdzuje Ján Matúšek, expert na genetiku z firmy DNAtest v Bratislave.
Pribúdajú najmä anonymné žiadosti, počet súdnoznaleckých určovaní otcovstva zostáva približne na rovnakej úrovni.
Neisté vzťahy
Nárast záujmu o testy otcovstva nie je podľa psychológa Martina Milera spôsobený len ich väčšou dostupnosťou, ale aj neistotou v partnerských vzťahoch.
„V súčasnosti je sexualita taká uvoľnená, že istota alebo bezpečie sa zo vzťahov vytrácajú.“
Pre muža je podľa psychológa veľmi dôležité, aby „celú energiu investoval do svojho genetického kódu“. Je pre neho určujúce, aby svoje gény odovzdával a zveľaďoval.
Ako drsný príklad uvádza zvieraciu ríšu, v ktorej zvykne samec zabíjať mláďatá, ktoré sa na neho nepodobajú.
Ak sa potvrdí podozrenie, že nie je otcom, môžu prísť aj psychologické komplikácie.
„Je to pre muža veľmi stresujúca záležitosť.“ Advokát Slavomír Dubjel hovorí, že zväčša otcovstvo riešia ľudia, „ktorí majú problém vo vzťahoch, respektíve mali úlet“.
Spomína si na muža, ktorý žiadal o test otcovstva až po rozvode. Mali tri deti, test ukázal, že posledné z nich už nie je jeho biologické.
„Nebolo to pre neho príjemné, keď zistil, že mala jeho manželka pomer s iným mužom,“ hovorí advokát. S exmanželkou sexuálne žil aj v čase počatia tretieho dieťaťa.
Anonymne aj za 300 eur
Pri anonymných testoch otcovstva sa pohybuje cena od 175 do 300 eur a pri súdnoznaleckých od 350 do 400 eur.
O anonymné testy majú záujem skôr stredoškolsky a vysokoškolsky vzdelaní ľudia, bývajú skôr v mestách ako na dedinách. Angelika Vasilová z firmy Gendiagnostica v Košiciach ich charakterizuje ako „lepšie situovaných“.
Súdnoznaleckú cestu určenia otcovstva potrebnú v prípade súdneho konania žiadajú podľa Vasilovej skôr ľudia zo sociálne slabších skupín. Profesor Ivan Bernasovský z katedry biológie univerzity v Prešove si v poslednom období všimol „značný nárast žiadateľov z radov rómskeho etnika“.
Test DNA sa robí z výteru vnútornej strany líca
Vzorku na test otcovstva si môžete odobrať doma a anonymne ju poslať do laboratória. Spoľahlivosť je približne 99-percentná.
1.Odber doma
Záujemcovi o anonymný test otcovstva zašle firma odbernú súpravu, zvyčajne skúmavky a vatové tyčinky. S tou urobí sebe a dieťaťu ster z vnútornej strany líca.
2.DNA v laboratóriu
V laboratóriu sa najskôr izoluje DNA. „Rozbije sa bunková stena a DNA sa uvoľní do roztoku,“ hovorí Matúšek.
3.Kópie analyzujú
Následne sa množí až na milión kópií v špeciálnom zariadení a kópie DNA putujú do automatického genetického analyzátora. Tam laserové delo sníma jednotlivé DNA fragmenty, ktoré slúžia na určenie otcovstva.
4.Otcovstvo z grafu
Výsledkom je akási trojica grafov, z ktorých jeden patrí matke, druhý dieťaťu a posledný otcovi. Matka dieťaťu odovzdáva konkrétny DNA znak, ktorý je na grafe znázornený stĺpčekom. Ďalší znak dostáva dieťa od otca. Ak sú znaky dieťaťa a otca rozdielne, znamená to, že otcovstvo je na 100 percent vylúčené. Pri zhode DNA znakov je pravdepodobnosť otcovstva na úrovni 99,9 percenta.
Ján Krempaský

Beata
Balogová
