Poslanci v stredu generálneho prokurátora nezvolili. Ani druhé kolo voľby výsledok zrejme neprinesie.
BRATISLAVA. Ultimátum premiérky Ivety Radičovej buď ja, alebo Dobroslav Trnka, na poslancov SDKÚ a vládnej koalície zabralo. Doterajší generálny prokurátor nebol v tajnej parlamentnej voľbe zvolený na ďalších sedem rokov.
Vďaka 70 hlasom od Smeru a SNS však postúpil do druhého kola hlasovania, v ktorom sa stretne s Evou Mišíkovou. Kandidátka SaS, KDH a Mosta-Híd dostala 48 hlasov, vypadol kandidát SDKÚ Ján Hrivnák s 28 hlasmi.
Pred opakovanou voľbou vládla v koalícii neistota a rôzne názory, ako hlasovať. Ako ďalej, rokoval v stredu podvečer poslanecký klub SDKÚ a večer koaličná rada. Veľká časť SDKÚ Mišíkovú voliť nechce, a tak sa klub dohodol na obštrukcii.
Ak si 28 poslancov vyzdvihne hlasovacie lístky, ale neodovzdá ich, nezíska nikto väčšinu. Voľba by sa opakovala na prelome novembra a decembra. Premiérka Iveta Radičová nechcela rozhodnutie o obštrukcii komentovať pred koaličnou radou.
„Existujú rôzne spôsoby, ako legitímne využiť obštrukciu,“ povedal poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý. Podobne sa vyjadrovali aj ďalší jeho kolegovia.
„Je to ich dobré právo. Je to postup, ktorý volebný poriadok vyslovene pripúšťa,“ reagoval šéf SaS Richard Sulík. „V druhom kole budeme hlasovať tak, ako v prvom,“ zastával sa Mišíkovej šéf klubu KDH Pavol Hrušovský.
SDKÚ prokurátora zabrzdilaStrana Mikuláša Dzurindu chce využiť obštrukciu na to, aby sa voľba opakovala o necelý mesiac a získali tak možnosť vrátiť do hry svojho kandidáta Jána Hrivnáka. Ten v stredu v prvom kole hlasovania neuspel.
Za Hrivnáka hlasoval podľa vlastných slov aj Stanislav Janiš, ktorý situáciu v koalícii skomplikoval tým, že navrhol Trnku.
Dzurindovi poslanci si na štvrtok plánujú takýto postup: vyzdvihnú si hlasovacie lístky, aby sa do hlasovania zapojilo čo najviac zo 150 poslancov. Nevhodia ich však do hlasovacej urny. Trnka ani Mišíková by tak nemali dostať nadpolovičnú väčšinu hlasov poslancov, ktorí si prevezmú lístky.
„Považujem za takmer isté, že neprispejeme k tomu, aby bol zvolený pán Trnka. Osobne ma úplne presvedčil len pán Hrivnák,“ vysvetľoval poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý.
„U nás sa naozaj rozhodujú poslanci. Veríte? Slobodne, pekne, debatujú, pýtajú sa, vadia sa a nakoniec prevážia vždy argumenty,“ vysvetľoval v stredu Dzurinda.
„Keď (prokurátor) nebude zvolený vo štvrtok, bude zvolený na decembrovej schôdzi. Nepredpokladám, že SDKÚ by mala záujem obštruovať všetky najbližšie voľby. Majú záujem, aby sme mali 1. februára nového generálneho prokurátora,“ povedal predseda SaS Richard Sulík.
„Áno, prekvapilo ma jeho správanie v prvotnej fáze,“ odvetil Sulík na otázku, či za komplikácie pri voľbe môže predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
Predseda SDKÚ pripravil svoju stranu o potešenie, že práve jej kandidát by bol zvolený za generálneho prokurátora už v prvom kole.
Čítajte komentár Mariána Leška >>
Nervozita pred hlasovaním
Voľbe predchádzali nejasnosti aj napätie medzi poslancami. Najmä poslanci Mosta-Híd sa obávali, či SDKÚ nerozbehne s poslancami ostatných vládnych strán svoje „hry“.
Obávali sa, že hlasovanie niektorých poslancov KDH, SaS či Mosta-Híd za Hrivnáka by znemožnilo rozpoznať, či niekto z SDKÚ nedal hlas Trnkovi. O voľbu Hrivnáka ďalšími poslancami žiadala v rozprave Jana Dubovcová z SDKÚ.
Traja poslanci OKS z klubu Mosta chceli dať ešte niekoľko minút pred voľbou hlasy Hrivnákovi. Nakoniec si to rozmysleli a Mišíková dostala 50 hlasov od SaS, KDH a Mosta. Chýbal jedine Peter Osuský z OKS, ktorý je na schôdzke funkcionárov univerzít v Tokiu.
„Spor medzi Dzurindom a Radičovou naberá na obrátkach. To, že do snemu SDKÚ, na ktorom sa má rozhodovať aj o personálnych otázkach, zrejme nebude zvolený generálny prokurátor, nie je náhoda,“ vysvetľoval situáciu šéf Smeru Robert Fico.
Kandidáti do parlamentu neprišli
Kandidát SDKÚ pripúšťa, že v prípadnej opakovanej voľby sa bude znovu uchádzať o post generálneho prokurátora.
BRATISLAVA. Ani jeden z kandidátov na generálneho prokurátora sa v parlamente neukázal. Dobroslav Trnka a Eva Mišíková navyše zvolili rovnakú taktiku ako pred hlasovaním - mlčanie.
„Generálny prokurátor sa nebude k výsledkom prvého kola vyjadrovať,“ odkázala Trnkova hovorkyňa Svetlana Močková. Hlasovanie ani svoje šance v druhom kole nechcela komentovať ani Mišíková. „Rozhodnú poslanci.“
Zhovorčivejší bol len Ján Hrivnák, z jeho hlasu bolo cítiť sklamanie. „Je to ďalšia životná skúsenosť.“ Pred druhým kolom nechce poslancom nič odporúčať. „Nie som ich šéf.“ Pripustil však, že ak by v druhom kole vo štvrtok nezvolili žiadneho z kandidátov, o mesiac bude kandidovať znova.
„Justícia ako celok, pod ktorú spadá aj prokuratúra, potrebuje reformu. Ak sa poslanci jasne vyjadria, že chcú reformu, tak sa budem znovu uchádzať o funkciu generálneho prokurátora.“
Na otázku, či sa neobáva prípadných problémov, ak by parlament Trnku zvolil za šéfa prokuratúry, Hrivnák odpovedal: „Ako poznám pána Trnku, tak sa k ničomu takému neuchýli.
V kampani som navyše nebol agresívny, na nikoho som neútočil. Snažil som sa hovoriť len o vlastných predstavách o fungovaní prokuratúry.“
Hrivnák pracuje v Úrade špeciálneho prokurátora, ktorý spadá pod Generálnu prokuratúru. V horšej situácii by sa v prípade Trnkovho zvolenia ocitla Mišíková, ktorá je jeho priamou podriadenou.
Marek Vagovič

Beata
Balogová
