Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Školy nemôžu zvesiť štátne vlajky a symboly, ktoré zaviedla bývalá vláda. Návrh koaličných poslancov na zmenu zákona, ktorá by to umožnila, v parlamente neprešiel. Smer ho zastavil aj vďaka časti koalície.
„Som sklamaný. Je čudné, že takto potopili návrh," reagoval jeden z predkladateľov Ondrej Dostál z Mosta-Híd. Poslanec Smeru Braňo Ondruš včera navrhol, aby sa o Dostálových zmenách viac nerokovalo. Za hlasovali aj traja členovia z klubu SDKÚ a KDH.
Ondruša podporil aj Miroslav Beblavý z SDKÚ, ktorý s Dostálom zmenu pravidiel pripravil. „Je mi to ľúto. Pomýlil som sa," hovoril. O opakovanie hlasovania nežiadal, lebo by to podľa neho nemalo zmysel. „Mal som signály, že iniciatíva nemá v koalícii podporu."
V klube SDKÚ mali poslanci voľnú ruku. Predseda klubu Jozef Mikuš tvrdí, že na vec nie je jednotný názor. Poprel, že by v minulosti SDKÚ bola proti vlasteneckej výzdobe v triedach. „Ja som určite neprotestoval."
Za zachovanie vlastenectva podľa predstáv Smeru je časť KDH. „Som za to, aby veci, ktoré sa v minulosti prijali, zostali. Hymna a vlajka sú atribúty uznávané v USA aj v členských krajinách Európskej únie," myslí si Peter Muránsky.
Z rokovania odchádzal spokojný líder Smeru Robert Fico. „Je to úspech Smeru, že zákon nie je v parlamente a nepokračuje sa v rokovaní." Tvrdí, že na spoločnom postupe sa Smer s nikým z koalície nedohodol.
Dostál hovorí, že po včerajšom hlasovaní sú poslanci OKS, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke Mosta, bližšie k tomu, aby sa rozhodovali slobodnejšie.
„Na môj vkus je koalícia príliš v tieni Smeru a opozície." Ukázalo sa podľa neho, že politici sa správajú inak pred voľbami a inak po nich. „A tiež, keď vidia stovky a tisíce študentov v uliciach."
Proti zákonu protestovali na jar študenti. Pôvodný návrh SNS prezident nepodpísal. Parlament prijal jeho miernejšiu podobu, ktorú pripravil Smer.

Beata
Balogová
