BRATISLAVA. Slovenská národná strana (SNS) žiada, aby Národná rada SR ďalej nerokovala o návrhu novely zákona o štátnom občianstve. Podľa šéfa poslaneckého klubu národniarov Rafaela Rafaja totiž zavádza do spoločnosti legislatívny chaos.
Dodal, že okrem toho navyše "znižuje rešpekt Slovenska vo vzťahu k zahraničiu a súčasne aj k občanom, keďže navrhovatelia totiž definujú štátne občianstvo ako istý právny záväzok alebo zmluvu medzi občanom a štátom".
Novela podľa Dzurindu posilní štátnosť
S týmto tvrdením nesúhlasí minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. "Opak je pravdou. Neznižuje rešpekt a postavenie SR. Je to posilnenie slovenskej štátnosti a suverenity slovenskej jurisdikcie," vyhlásil v reakcii na Rafajovo vystúpenie.
Dodal, že koalícia chce právnu normu prijať preto, aby nebol nikto diskriminovaný. Sleduje tým tiež zlepšenie nielen slovensko-maďarských vzťahov. "Robíme to kvôli sebe, kvôli pokoju a kvôli zlepšeniu postavenia Slovenskej republiky," doplnil Dzurinda.
Šéf slovenskej diplomacie obhajuje potrebu prijatia novely aj tým, že koalícia chce prijať normu, o ktorú sa bude môcť SR opierať, keď bude chcieť dosiahnuť, aby Maďarsko opravilo svoj zlý zákon.
Dzurinda ho považuje za provokáciu, ale nemyslí si, že Ficova vláda na ňu mala reagovať prijatím súčasného zákona. Konanie minulého kabinetu považuje za unáhlené a nešťastné.
Podľa navrhovanej novely by nemala SR uznávať účinky udelenia štátneho občianstva cudzieho štátu slovenským občanom, ak bude udelené v rozpore s medzinárodným právom, medzinárodnou obyčajou a všeobecne uznávanými zásadami medzinárodného práva, týkajúcimi sa občianstva.
Sulík chcel vykázať Čaploviča
Názory si vymieňali najmä národniari s poslancami Mosta-Híd, ale aj poslanec za Smer Dušan Čaplovič. Toho chcel ku koncu predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) vykázať z rokovacej sály, keďže nerešpektoval jeho upozornenia, aby nenarúšal rokovanie vykrikovaním, keď nemá udelené slovo.
Sulíkovo konanie pobúrilo poslancov Smeru a začali protestovať. "Naštudujte si rokovací poriadok. Keď niekto narúša kľud v rokovacej sále, mám možnosť ho vykázať z rokovacej sály. Pri vykázaní je to absencia," ohradil sa šéf zákonodarného zboru, ktorý následne išiel za Čaplovičom, aby si incident vydiskutovali.
Čaplovič priznal, že "uletel", čo Sulík akceptoval. "Tým je to vybavené," povedal. Čaplovič v sále zostal do konca rokovania a absenciu od Sulíka nedostal.