Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Tri vence, pár sviečok, chvíľa poézie a hŕstka ľudí. Spomienka na piate výročie smrti študenta Daniela Tupého na Tyršovom nábreží v Bratislave pripomínala včera skôr dušičkovú atmosféru ako pripomienku jednej z najmedializovanejších vrážd na Slovensku. Vrahovia sú stále na slobode.
Panychída sa uskutočnila pár dní po tom, čo minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) zrušil špeciálny tím zriadený jeho predchodcom Robertom Kaliňákom (Smer) na vyšetrovanie zločinu. Teraz sa kriminalisti budú prípadu venovať na Úrade boja proti organizovanej kriminalite.
Otec obete kritizoval
Študenta filozofie dobodali na petržalskej strane Dunaja blízko miesta, kam chodievala alternatívna mládež. Ako o možnom motíve sa hovorilo o akcii pravicových extrémistov, ktorým prekáža akákoľvek odlišnosť. Reakciou na vraždu bol veľký protestný pochod proti extrémizmu.
Polícia postupne zadržala a obvinila piatich ľudí, vlani ich všetkých oslobodil Okresný súd v Bratislave. V prípade chýbali presvedčivé dôkazy a svedectvá.
Lipšic včera oznámil, že v prípade už vypočuli nových svedkov. Optimizmus vzápätí chladil otec Daniela Tupého, ktorý vyjadril rozčarovanie zo zrušenia špeciálneho tímu. Povedal, že prípad sa nevyšetrí, kým sa nezmenia zákony. Vyšetrovaniu by podľa neho pomohlo, keby bolo možné na overovanie výpovedí používať
detektor lži a testy DNA.
„Nemusíme robiť špeciálne tímy na ministerstve vnútra, nech to rieši príslušný špeciálny útvar,“ hovoril včera Lipšic. Špeciálny tím podľa neho pracoval tri roky a výsledkom bolo, že obžalovaných oslobodili spod obžaloby.
Reagoval tak na obavu Kaliňáka, že kriminalisti, ktorí sa prípadu venovali, budú musieť na úrade riešiť aj iné kauzy. Exminister Martin Pado (SDKÚ), ktorý riešil vraždu ako druhý v poradí, označil tím za PR Kaliňákovho ministerstva.
Päť rokov tápania
Kaliňák za jednu z príčin neúspechu považuje prvých osem mesiacov od vraždy, keď sa pri vyšetrovaní nespravili náležité veci, a to sa už ťažko dobiehalo. O nedostatočných prvých zásahoch a krokoch
hovorí aj Pado.
V čase spáchania vraždy bol ministrom vnútra Vladimír Palko (KDS). Kritiku označuje za „politické komentáre“. Nevidí chybu ani vo zverejnení informácií z vyšetrovania, ktoré podal v parlamente v roku 2005. „Nič z toho nebolo natoľko konkrétne, aby to ohrozilo vyšetrovanie.“

Beata
Balogová
