Bratislava 3. júna (TASR) - V návrhu zákona o obaloch nie je jasne definovaný cieľ v oblasti ich recyklácie a zhodnotenia, ktorý sa SR zaviazala v nasledujúcich rokoch dosiahnuť, keď uzatvárala kapitolu životné prostredie.
Predsedovi Slovenského priemyselného združenia pre obaly a životné prostredie Slicpen Radovanovi Pekníkovi sa zdajú niektoré zámery v praxi nedosiahnuteľné, lebo vysoko prekračujú požiadavky Európskej únie. Podľa Slicpenu napríklad pri komodite plasty si SR stanovila dosiahnuť 40-percentnú recykláciu za necelých päť rokov, pričom požiadavka je 15 percent.
Pekník dnes pred novinármi v Bratislave kritizoval aj neviazanosť na neštátny Recyklačný fond, ktorého úlohou je sústreďovať peňažné prostriedky na podporu zberu, zhodnotenia a spracovania vybraných druhov odpadových komodít. Zdá sa mu nelogické, ak subjekty, ktoré sú povinné platiť do fondu a dosiahnu v oblasti recyklácie a zhodnotenia stanovený cieľ, musia aj naďalej odvádzať financie do fondu.
Slicpen má však aj iné výhrady k návrhu zákona, ktorý by mal parlament schváliť na svojej poslednej schôdzi. Návrh totiž zavádza povinné zálohy aj na nevratné obaly, pričom ukladá obchodnej sieti povinnosť spätného odberu. Priemyselníci upozorňujú na to, že obchod sa tak stane držiteľom odpadu podľa zákona o odpadoch a budú sa naň vzťahovať špeciálne povinnosti.
Podľa nich tiež komunálne zberné systémy prídu o cennú druhotnú surovinu a obchody sa stanú zbernými strediskami pre obaly zo susedných krajín. K negatívnemu stanovisku k zálohám na nevratné obaly sa pripojilo aj ďalších osem asociácií, okrem iných aj Združenie slovenských spotrebiteľov a Únia podnikateľov a zamestnávateľov v potravinárskom priemysle na Slovensku.
Za vážny regulačný zásah do obchodnej siete Slicpen považuje aj povinnosť ponúkať istý podiel výrobkov vo vratných a nevratných obaloch.
*ad som NNNN