Bývalá topmodelka Waris Dirieová je presvedčená, že od roku 1997, keď začala hovoriť o ženskej obriezke, ktorú sama podstúpila, sa mnoho zmenilo.
BRATISLAVA. Nielenže sa o probléme dozvedel celý svet, ale vo viacerých afrických krajinách ju zakázali. Novinárom to v Bratislave povedala rodená Somálčanka, ktorá v súčasnosti žije v Európe a tvrdí, že je šťastná.
"Keď som s tým začínala, pochybovala som, či ma bude niekto počúvať, koho to bude zaujímať. Dnes celý svet pozná tento problém," povedala Dirieová, ktorej príbeh poznajú aj tisícky Slovákov. Z jej životopisnej knihy Púštny kvet sa predalo 40.000 kusov a rovnomenný film v kinách videlo asi 50.900 ľudí.
Práve osvetou Dirieová (45) bojuje proti ženskej obriezke, ktorú stále podstupuje množstvo dievčat, hlavne v Afrike. Detský fond OSN (UNICEF) ročne registruje tri milióny takýchto zákrokov. Počas predchádzajúcich rokov ju však zakázali v Ugande, Eritrei či Keni.
V trinástich utiekla z domu
Obriezka má ženám zabrániť v nevere a zabezpečiť, aby do manželstva vstupovali ako panny. Zároveň ich však zmrzačí na celý život a môže im spôsobiť infekcie až smrť. Sama Dirieová ako 13-ročná utiekla z domu pred sobášom so starým mužom.
Útočisko pred hnevom rodiny našla v Londýne, kde si ju neskôr všimol svetoznámy fotograf. Dirieová sa tak dostala na vrchol modelingu, pózovala po boku Naomi Campbellovej či Claudie Schifferovej. Popularitu využila na to, aby medializovala problém žien svojej krajiny.
"Od toho momentu, kedy sa mi to stalo, som vedela, že ak prežijem, budem proti tomu bojovať," poznamenala. Novinári sa jej však pýtali, či sa nebála o svoj život, keď verejne vystúpila proti tradíciám svojej krajiny.
Pokoj nenašla ani v Európe
"Neobávala som sa o svoj život, pretože som svoj život vložila do tejto práce. A verím v strážnych anjelov," uviedla bývalá modelka, ktorá pokoj nenašla ani v Európe, keďže sa dva razy stala obeťou prepadnutia.
Najprv ju prepadli vo Viedni, kde žila, potom ju na tri dni uniesli v Bruseli. V súčasnosti žije v poľskom Gdaňsku, kde je vraj šťastná. "Krásne je zobudiť sa ráno bez bolesti, pozrieť sa na svoje zdravé deti, ako slnko svieti," nadchýnala sa.
Aj pre svoju bolestivú minulosť sa nechcela zúčastňovať na nakrúcaní filmu na motívy svojho života. "Nechcela som sa dívať na utrpenie, ktoré som prežila," povedala. Jeho tvorcov však chválila za dobrú prácu.
Na otázku, ako môžu pomôcť Slováci v boji proti mrzačeniu dievčatiek obriezkou, však jasný návod nedala. "Každá ľudská bytosť má zodpovednosť urobiť niečo pre túto planétu," uviedla.
Zo Slovenska, kam prišla na autogramiádu, si tak odnesie aj šek na 5000 eur, ktorú vydavateľstvo a ďalšie firmy venujú jej nadáciám. Jedna sa venuje zvyšovaniu povedomia o nebezpečenstve obriezky, druhá je zameraná na pomoc školám a klinikám v rodnom Somálsku.