BRATISLAVA. Zväz chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR od nového ministra životného prostredia Józsefa Nagya (Most-Híd) očakáva, že bude zodpovedne pristupovať k záväzku vlády prehodnotiť rozsah a mieru poplatkov a odvodov v oblasti životného prostredia, ako aj environmentálnu politiku v oblasti nakladania s odpadmi. V tej má pomáhať aj Recyklačný fond, ktorého činnosť sa chystá vláda Ivety Radičovej prehodnotiť.
"Až seriózna analýza procesov financovania zberu a zhodnocovania odpadov v SR ukáže ako ďalej. Odkiaľ sa vezmú prostriedky na zabezpečenie povinných záväzkov Slovenska v rámci únie. Slovensko v zmysle týchto záväzkov má zvýšiť objemy vyseparovaných odpadov z 228-tisíc ton v roku 2008 na 1 mil. ton v roku 2015," povedal prezident ZCHFP SR Roman Karlubík.
"Dosiahnutie tohto náročného cieľa si však vyžiada finančné prostriedky vo výške približne 200 miliónov eur. Sú potrebné na dobudovanie približne 100 zberných dvorov, zvýšenie dotácií pre komunálnu sféru, investície do finalizácie projektov materiálového zhodnocovania odpadov a zvýšenie zhodnocovania starých vozidiel na 95 %," dodal.
Podľa neho finančne poddimenzované mestá a obce, ktoré sú zo zákona za odpady zodpovedné, môžu dostať dodatočné finančné zdroje na spomínané ciele v oblasti odpadového hospodárstva z Recyklačného fondu.
"Práve na tieto účely je určený Recyklačný fond ktorého funkcia v tomto momente je nezastupiteľná,“ tvrdí Karlubík. Vláda SR v programovom vyhlásení deklarovala, že po analýze činnosti Recyklačného fondu prehodnotí jeho fungovanie a existenciu. Tiež chce so samosprávou a odbornou verejnosťou spracovať návrh na transparentné a efektívne zhodnocovanie a likvidáciu odpadov.
Chemickí priemyselníci od Nagya tiež očakávajú, že bude spolupracovať s podnikateľmi pri hľadaní rozumných kompromisov a optimálnych riešení zachovávajúcich zdravé životné prostredie, pri trvalom raste hospodárstva.
"Najťažšia úloha nás čaká pri riešení environmentálnych záťaží, ktoré patria k nedoriešeným otázkam životného prostredia. ZCHFP SR dlhodobo upozorňuje na to, že bez aktívnej legislatívnej a finančnej účasti štátu sa otázka environmentálnych záťaží riešiť nedá. Krokom správnym smerom je nedávne obnovenie činnosti spoločnej skupiny analyzujúcej možnosti prípravy spoločného návrhu zákona o environmentálnych záťažiach," uviedol Karlubík.
Pripomenul, že na rokovaní s premiérkou Ivetou Radičovou sa prijala spoločná filozofia, že za záťaže bez majiteľa by prevzal zodpovednosť štát, ostatné by mali odstraňovať zodpovedné firmy spoločne s účasťou štátu v rôznych formách tak, aby nedošlo k ohrozeniu zamestnanosti.
ZCHFP SR má 55 členov, pritom v celom odvetví podniká 225 firiem, z ktorých každá má viac ako 20 zamestnancov. V chemickom odvetví na Slovensku k polroku 2009 pracovalo 36 502 ľudí. Chemický priemysel donedávna tvoril asi 15 % slovenského exportu a výroba chemikálií a chemických výrobkov patrí v rámci spracovateľského priemyslu medzi strategické odvetvia v priemysle SR.