BRATISLAVA. Menšiny žijú v mnohých krajinách a vzájomné vzťahy medzi nimi a majoritou sú neraz zdrojom vážnych konfliktov.
Slovensko je však politicky vyspelá krajina, preto musí nájsť spôsob, ako si poradiť s napätím a negatívnymi emóciami, ak sa vyskytnú, a civilizovane hľadať riešenia, povedal riaditeľ Regionálneho centra Rozvojového programu OSN (UNDP) v Bratislave Jens Wandel v rozhovore pre TASR.
"Pozrite sa na extrémne prípady ako Izrael a Palestína. Nedávno som bol v Kirgizsku, kde sa Kirgizi dostali do konfliktu s Uzbekmi a tisíc ľudí zahynulo - navzájom sa dobodali na smrť," upozornil, kam až môže vzájomná nenávisť zájsť.
Ľudia majú právo byť nahnevaní
Wandel chápe, že majoritné obyvateľstvo môže v určitých situáciách nadobudnúť dojem, že vláda nie je na jeho strane, keď sa problémová situácia nerieši efektívne a mimovládny sektor zastáva menšinu.
"Ak ľudí niekto okradne, majú dôvod byť nahnevaní. Ako by mohol niekto reagovať inak? Zákon je zákon a platí pre každého," reagoval Wandel. Upozornil však, že majorita nie je bez hriechov a zákon rovnako platí aj pre ňu. "Diskriminácia na trhu práce je tiež porušením zákona. Nikto nemá právo diskriminovať," zdôraznil.
"Ak niekto urobí niečo zlé mne, mám ja teraz právo porušiť zákon a urobiť niečo zlé jemu? Odplácať jedno zlo druhým? Takto dostaneme dva zlé skutky, ale nedostaneme sa nikam. Úlohou OSN je trvať na tom, že zákony sa musia dodržiavať," povedal.
Zmena v prístupe k hľadaniu riešení podľa neho predstavuje jedinú možnú cestu a nezáleží na tom, či po nej pôjdeme päť rokov alebo 25 rokov, stále bude potrebná.
Spolieha sa na vzájomný dialóg
"Vzájomný hnev je tu, treba si ho priznať, ale tento hnev nevedie nikam. V európskych spoločnostiach musí prebiehať diskusia. Aj slovenská spoločnosť musí akceptovať fakt, že tu má veľkú menšinu, ktorá zápasí s množstvom problémov a predstavuje veľkú výzvu pre rozvoj. Ja na Slovensku však túto diskusiu momentálne prebiehať nevidím. Teraz vidím iba veľa vzájomného obviňovania a hnevu," podotkol.
Pri hľadaní riešení sa Wandel spolieha na demokratickú povahu samotnej spoločnosti a na silu vzájomného dialógu. Spoločnosť má podľa jeho slov "schopnosť sama sa liečiť" a jedným zo spôsobov takejto liečby je to, že rôzne skupiny, menšiny a majorita spolu začnú hovoriť.
"Zabúdame, že v každom jazyku máme jedno silné slovo, a tým je slovo zmierenie. Nepotrebujeme uzatvárať mier s našimi priateľmi, ale s našimi nepriateľmi," pripomenul.
Regionálny šéf globálnej rozvojovej agentúry OSN radí, že v prvom rade si treba uvedomiť, že všetci sme ľudia, všetci sme si veľmi podobní, ale pritom máme mnoho rôznych identít.
"Medzi Rómami sú tak bohatí, ako aj chudobní. Niektorí žijú podľa zákona, niektorí zákon porušujú. V tomto zmysle sú však Rómovia rovnakí ako ktorákoľvek iná skupina populácie," tvrdí a vyzýva, že najprv je treba zabudnúť na stereotypy, ktoré len blokujú vzájomnú debatu.