BRATISLAVA. SDKÚ ide do ďalších štyroch rokov s myšlienkou zjednocovania pravicových strán. Strana by ju mala mať aj v generálnej línii, ktorú dnes schváli kongres. Už dopredu je jasné, že za predsedu SDKÚ na ďalšie štyri roky zvolia Mikuláša Dzurindu. Je jediným kandidátom, premiérka Iveta Radičová už krátko po vymenovaní do funkcie povedala, že o post predsedníčky sa uchádzať nemieni.
V dokumente sa o tomto cieli píše pomerne opatrne – bez toho, aby vyvolali dojem, že sa chce s inými pravicovými stranami spájať, či ich pohltiť.
Niektorí poslanci očakávajú, že by sa zjednocovania mohol Mikuláš Dzurinda dotknúť aj v prejave. Je v novej pozícii predsedu najsilnejšej vládnej strany, nie však premiéra. Môže si preto dovoliť silnejšie vyhranenie sa voči koaličným partnerom ako v rokoch 1998 až 2006.
SDKÚ už v minulosti s nápadom spájania pravice neuspela a podráždila vedenie KDH. Dnes je v úplne inej situácii, navyše medzi pravicovými stranami pribudla SaS.
Idú aj s vlastenectvom
Novinkou v línii strany na ďalšie štyri roky má byť aj vlastenectvo ako alternatíva nacionalizmu.
Ďalšie priority strany ako dôraz na ekonomický rozvoj krajiny, zlepšenie podnikateľského prostredia či vymožiteľnosť práva a boj s korupciou sa meniť nebudú. Na konkrétne otázky o ešte neschválenej generálnej línii či kandidátoch na podpredsedov politici SDKÚ včera odpovedali len s podmienkou, že nebudú citovaní.
Dzurinda to má isté
O čom rozhodne kongres
kto bude predsedom SDKÚ na ďalšie štyri roky;
koľko bude podpredsedov a kto obsadí ich miesta;
o generálnej línii strany. Ide o základný dokument, podľa ktorého by sa mala strana správať až do roku 2014. Mal by obsahovať základné témy, s ktorými by mala ísť do ďalších volieb.
Nominácia Dzurindu predsedníctvom strany prebehla bez rozpravy a v tajnej voľbe získal odovzdané hlasy. Ľudia z vedenia neočakávajú ani to, že by pri tajnom hlasovaní na kongrese mohli členovia strany odovzdať prázdne lístky.
Zaujímavejší môže byť súboj o podpredsedov. Podľa súčasných pravidiel ich je šesť. Miesto po Jurajovi Liškovi, ktorý zo strany odišiel, doteraz neobsadili.
Predsedníctvo však chce znížiť počet podpredsedov na štyroch, navrhlo Ivetu Radičovú, Ivana Mikloša, Milana Horta a Luciu Žitňanskú, ktorá jediná doteraz tento post nezastávala. Podpredsedami by už po kongrese neboli Eduard Kukan a Pavol Kubovič.
Mikuláš Dzurinda na čele SDKÚ kompromituje všetky protikorupčno-morálne agendy, ktoré strana i koalícia šíria, píše Peter Schutz.
Piaty podpredseda? Možno Kaník
Otázne je, či do voľby podpredsedov pôjde aj niekto ďalší. To je podľa straníkov možné iba v prípade, že by prešiel návrh z regiónov, aby podpredsedov bolo päť. Ten zrejme padne.
Súperenie s Radičovou, Miklošom, Hortom či so Žitňanskou by protikandidátom veľké šance nedávalo. Pokiaľ by bolo podpredsedov päť, kandidovať by mohol Ľudovít Kaník.
„Príďte pozrieť, lebo to má rôzne súvislosti a etapy. Je to pravdepodobné. To je všetko, čo môžem povedať,“ odvetil Kaník na otázku, či bude kandidovať. Na otázku, či sa jeho rozhodnutie odvíja od počtu podpredsedov, odpovedal: „To je v zásade logické.“

Beata
Balogová
