BRATISLAVA. Šéfom najsilnejšej vládnej strany SDKÚ zostane podľa očakávaní bývalý dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda.
Súčasného ministra zahraničných vecí dnes opätovne zvolili za predsedu delegáti kongresu ako jediného kandidáta.
Jeden z členov SDKÚ navrhol pred hlasovaním na post šéfa aj premiérku Ivetu Radičovú, tá však nomináciu neprijala a zostala naďalej podpredsedníčkou strany. Dzurinda stojí na čele SDKÚ od jej vzniku v roku 2000.
"Urobím všetko pre to, aby sme prešli nadchádzajúce obdobie úspešne. Súpera máme neľahkého, možno koaličných partnerov nie najstabilnejších, o to pevnejší, silnejší, zomknutejší musíme byť," povedal krátko po zvolení Dzurinda.
Radičová nomináciu odmietla
Úspech Radičovej kabinetu je podľa neho zároveň príležitosťou pre SDKÚ získať v ďalších parlamentných voľbách dobrý výsledok. Delegáti pri voľbe predsedu odovzdali 554 hlasovacích lístkov, z nich bolo 94 neplatných.
Kongres potvrdil Dzurindu v kresle šéfa SDKÚ necelého polroka po ostatných voľbách, v ktorých sa neuchádzal o hlasy voličov. Rozhodol sa tak po tom, ako vtedajší premiér Robert Fico (Smer) obvinil SDKÚ z korupcie a prania špinavých peňazí v dávnejšej minulosti.
Volebným lídrom strany sa stala jej podpredsedníčka a bývalá ministerka práce Radičová, ktorá sa neskôr ujala postu šéfky stredopravého kabinetu.
Krátko pred hlasovaním o predsedovi navrhol jeden z členov strany na tento post Radičovú. "Pri všetkej úcte k dôvere si momentálne neviem predstaviť zvládnutie obidvoch týchto funkcií," reagovala na návrh predsedníčka vlády. Radičová už skôr vyhlásila, že nechce byť šéfkou SDKÚ a vyjadrila podporu Dzurindovi.
Na kongres boli pozvaní aj šéfovia trojice zvyšných koaličných strán SaS, KDH a Most-Híd, medzi delegátov však neprišli.
"Nebudem to komentovať," odpovedal Dzurinda na otázku, prečo medzi hosťami na kongrese chýbali zástupcovia koalície. Tvrdil, že túto tému nechce rozoberať možno aj preto, že vedenie SDKÚ "má eminentný záujem na dobrých koaličných vzťahoch".
Podpredsedovia neprekvapili
Delegáti zvolili aj štvoricu podpredsedov strany. Podľa skoršieho odporúčania prezídia SDKÚ si posty udržali minister financií Ivan Mikloš, Radičová a podpredseda parlamentu Milan Hort. K
varteto doplnila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Doteraz mala strana päť podpredsedov, vo funkcii skončil poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan a poslanec Národnej rady Pavol Kubovič.
Záujem kandidovať na podpredsedu pred kongresom nevylučoval ani niekdajší minister práce Ľudovít Kaník, nakoniec sa však o post neuchádzal. Funkciu generálneho sekretára strany bude naďalej vykonávať niekdajší šéf Úradu vlády Štefan Hudec.
Slovenská demokratická a kresťanská únia vznikla pred desiatimi rokmi, až do volieb v roku 2006 bola hlavnou nositeľkou hospodárskych a sociálnych reforiem na Slovensku.
Po júnových parlamentných voľbách sa SDKÚ stala druhou najsilnejšou stranou so ziskom 15,42 percenta hlasov. Voľby vyhral Ficov Smer, kabinet sa mu však zostaviť nepodarilo.
Potvrdili vylúčenie bývalých bratislavských funkcionárov
Delegáti kongresu SDKÚ-DS dnes potvrdili vylúčenie signatárov výzvy Nastal čas na zmenu z marca 2008 zo strany. Signatárov vylúčil ešte v roku 2008 stranícky súd na návrh prezídia za porušenie stanov. Signatári sa odvolali na najvyšší stranícky orgán, ktorým je kongres.
O členstvo v strane tak definitívne prišli jej bývalý bratislavský krajský šéf Valentín Mikuš, bývalý poslanec NR SR Martin Kuruc, ale aj Milan Vaškol, Peter Čech, Ján Krajňák, Vladimír Kovalčík.
Výzva Nastal čas na zmenu bola iniciatívou bratislavských členov SDKÚ-DS. Podľa bratislavského regionálneho zväzu SDKÚ-DS v roku 2008 nastal historický čas na zmenu vo vedení strany.
Regionálni politici vyzvali na dialóg a kritickú diskusiu o tom, či sú lídri strany akceptovateľní u členov, voličov a sympatizantov SDKÚ-DS. Politici hovorili o zmene spôsobu vnútorného riadenia strany, či väčšieho priestoru na vnútrostranícky dialóg.
sita