BRATISLAVA.
Umožnil im to desiaty ročník konferencie Modelové zasadnutie OSN, na ktorej na pôde Národnej rady SR simulovali proces rokovania OSN. Okrem spomínaných tém riešili otázku pirátstva v Somálsku, ženských práv, extrémizmu a tiež humanitárnej krízy v Haiti.
Spoluorganizátor podujatia a syn europoslanca Miroslava Mikolášika Libor Mikolášik pre TASR ďalej uviedol, že na konferencii sa zúčastnili okrem slovenských stredoškolákov aj študenti napríklad z Čiech, Poľska či Ruska. "Je tu veľa študentov rôznych národností z medzinárodných škôl," doplnil.
Za najväčší prínos pre účastníkov podujatia považuje, že museli navzájom diskutovať a obhajovať svoje názory v angličtine.
"Je to príležitosť, ako môžu vylepšiť svoje zdatnosti v debatovaní, v tom, aby vedeli vystupovať a vedieť presadiť svoj názor," zdôvodnil. Podľa Mikolášika je to dnes veľmi dôležité, a to najmä pre študentov, ktorí sa chcú orientovať na politiku.
On sám sa na konferencii zúčastnil preto, že ho, ako tvrdí, "zaujímajú medzinárodné témy a fascinuje diplomacia". Je presvedčený, že jeho kolegovia zavítali na podujatie z podobných dôvodov. Predpokladá, že mnohí z nich, vrátane jeho, sa raz môžu pobrať cestou diplomacie a takéto konferencie im môžu pomôcť.
Podujatie sa začalo v piatok 5. novembra. Otvárací ceremoniál sa konal v priestoroch Ministerstva zahraničných vecí SR.
Zúčastnili sa na ňom okrem študentov aj šéf slovenskej diplomacie Mikuláš Dzurinda, politický poradca podpredsedu NR SR Tomáš Zálešák, americký veľvyslanec Theodore Sedgwick, britský veľvyslanec Michael Roberts, zástupkyňa riaditeľa UNIS Viedeň Sonja Wintersberger a iní.
Modelovú konferenciu OSN v Bratislave organizovali študenti Gymnázia Jura Hronca pod záštitou Ministerstva zahraničných vecí SR a v spolupráci s Ministerstvom školstva SR, ako aj s podporou UNIS-u Viedeň, Britskej rady, mesta Bratislava a ďalších partnerov.