AKTUALIZOVANÉ 18:15

Fico: Nahrávka dokazuje, že Dzurinda kryl korupciu

Robert Fico tvrdí, že Mikuláš Dzurinda kryl úplatky, ktoré žiadali od podnikateľov nominanti SDKÚ. Dzurinda to označil za „haluz“.

(Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Pôvodný článok tlačovej agentúry sme o 22:55 nahradili autorským textom SME

BRATISLAVA. Smer Roberta Fica už niekoľko hodín po kongrese SDKÚ, ktorý v sobotu potvrdil zvolenie Mikuláša Dzurindu za predsedu strany, avizoval, že zverejní dôkazy o jeho skorumpovanosti.

Fico novinárom v nedeľu pustil nahrávku s tromi telefonickými rozhovormi Dzurindu z konca 90. rokov. Vtedy už aj boli časti z nej zverejnené a bez viditeľného výsledku ju na podnet HZDS preverovala aj polícia.

Na nahrávke Dzurinda hovorí so straníckymi kolegami a reč je aj o tom, že jeden z vtedajších vplyvných ľudí Roman Vavrík za vybavenie biznisu v Bratislave žiada úplatok.

Dzurinda, ktorý bol vtedy v telefóne vo vyjadreniach opatrný, v nedeľu potvrdil, že je pravá a odmietol, že by mal rozhovor korupčné pozadie.

Tvrdí, že Fico ho v posledných týždňoch viackrát kontaktoval a vedel, že sa chystá zverejniť práve túto nahrávku. „Je to haluz,“ opakoval Dzurinda. Smer akékoľvek kontakty s lídrom SDKÚ odmietol.

Na kongrese SDKÚ jednoznačne odmietla aj do budúcnosti Smer ako koaličného partnera. Fico v nedeľu hovoril, že Dzurinda urazil Smer vyhlásením, že na Slovensku nie je žiadna sociálna demokracia, ale partia skorumpovaných komunistov. Nahrávku vraj ktosi doniesol anonymne na centrálu Smeru.

Prečítajte si kompletný prepis nahrávky

Nahrávku si môžete stiahnuť tu (mp3)

Nahrávky ako prvé vytiahlo HZDS

Ide o záznam rozhovorov medzi Mikulášom Dzurindom s politikom a neskôr podnikateľom Vladimírom Miškovským a bývalým primátorom Bratislavy Petrom Kresánkom.

Nahrávky vznikli zrejme pred voľbami 1998, keď bolo pri moci HZDS. Dzurinda bol hovorcom SDK a lídrom opozície. Miškovský sa mu sťažuje, že poslanec Roman Vavrík od neho žiada úplatok za dotiahnutie biznisu, o ktorý mal záujem Siemens. Dzurinda mu dohovára, aby „netáral hlúposti“, vzápätí však volá Kresánkovi, aby nerobili Miškovskému problémy.

Biznis pre Siemens?

O kom sa hovorí
 • Vladimír Miškovský , najskôr poslanec SNS. Po vylúčení v roku 1994 prešiel do DÚ, ktorá išla v roku 1998 do parlamentných volieb pod hlavičkou SDK.
 • Peter Kresánek bol poslancom za DÚ i SDKÚ. V rokoch 1994 – 2002 bol primátorom i viceprimátorom Bratislavy. Hovorilo sa, že stojí za netransparentnými obchodmi na magistráte, nikdy sa nič nepreukázalo.
 • Roman Vavrík patril k vplyvným zakladateľom SDKÚ, najmä v Bratislave. Známy je z listu v kauze vláčiky, z ktorého vyplýva možné korupčné pozadie tendra a zainteresovanosť SDKÚ.

„Príbeh je veľmi jednoduchý. Pán Miškovský organizuje veľký obchod na dodávku kotlov pre spaľovňu v Bratislave a organizuje to cez spoločnosť Siemens. Potrebuje to vybaviť u primátora Bratislavy pána Kresánka. Vstupuje do toho poslanec Vavrík, ktorý si podľa Miškovského pýta úplatok za tento biznis. Celé to prikrýva pán Dzurinda, ktorý potvrdzuje, že sa o všetko postará,“ tvrdil v nedeľu Fico.

Dzurinda potvrdil, že nahrávka je autentická. Miškovský ho vraj „bombardoval“ telefonátmi, že mesto mu robí problémy s rôznymi projektmi.

„Povedal mi, že na magistráte ležia papiere a on sa nevie pohnúť. Tak som volal primátorovi Kresánkovi, že ak je to pravda, aby nehádzali polená pod nohy, ak je to dobrá vec.“ Podozrenia z korupcie Dzurinda odmieta.
Na políciu nešiel preto, že Miškovského tvrdenia, že Vavrík od neho žiada úplatok, považoval za „zlý žart“.

„V prvom rade mal konať pán Miškovský, ak to bola pravda. Mohol som mu veriť, nemusel – v živote som už počul kadečo. Ja som o tom však nemal najmenšiu vedomosť.“ Dzurinda navyše tvrdí, že „skupinu pána Vavríka som z našej politickej strany vytlačil“.

Vavrík sa vzdal funkcie šéfa regionálneho zväzu SDKÚ v Bratislave sám. Navyše to bolo oveľa neskôr, ako vznikla spomínaná nahrávka – v októbri 2006. V parlamentných voľbách, ktoré sa konali štyri mesiace predtým, sa Vavrík nedostal na kandidátku SDKÚ. Dôvodom zrejme boli aj napäté vzťahy s Dzurindom.

Akcia HZDS

Dzurinda tiež pripomenul, že nahrávka odznela v rádiu Twist pred asi desiatimi rokmi. „Nikto sa na ňu nechytal, lebo všetci videli, aká je to haluz.“

Pôvodne prišla do centrály HZDS, odkiaľ ju vtedajší hovorca strany Marián Kardoš v apríli 1999 odniesol na políciu. V roku 2002 sa o priebeh vyšetrovania zaujímali aj poslanci HZDS Peter Brňák a Katarína Tóthová. V rámci interpelácií ju spomenul aj poslanec Gustáv Krajči, ktorý bol v čase jej vzniku ministrom vnútra. Tvrdil, že je z júla 1998.

Dzurinda tvrdí, že Fico mu o nahrávke hovoril asi pred mesiacom, pričom ju chcel zverejniť dva dni pred kongresom SDKÚ. „Vraj sa chcel rozprávať o generálnom prokurátorovi, ale z kontextu vyplynulo, že to má byť širší rozhovor.“

Hovorca Smeru Erik Tomáš to odmieta. „O nahrávke sme nikdy predtým nehovorili ani nemohli hovoriť, pretože sme sa o nej dozvedeli až v sobotu.“ Smer tiež tvrdí, že pred rokmi médiá zverejnili len prvý z troch telefonátov Dzurindu.

Siemens súťaž desiatich firiem o rekonštrukciu bratislavskej spaľovne vyhral s najvyššou cenou okolo 2,3 miliardy korún. Úspešný bol v tom čase v Bratislave aj pri zákazke na verejné osvetlenie za 1,8 miliardy korún.

Siemens vyhral napriek vyššej cene
 • do súťaže o rekonštrukciu bratislavskej spaľovne sa prihlásilo desať firiem, vo finále ich bolo šesť
 • rozhodovala šesťčlenná komisia, ktorú vymenovala bratislavská mestská firma OLO,
 • vyhral Siemens AG s cenou okolo 2,3 miliardy korún,
 • slovenská firma SES Tlmače a česká ČKD Dukla ponúkli cenu o vyše miliardu korún nižšiu,
 • člen predstavenstva firmy Ladislav Štibrányi cenový rozdiel v prospech Siemensu vysvetľoval pre týždenník TREND tým, že niektoré firmy zrejme počítali s navýšením ceny cez dodatky a skúsenosťami Siemensu so spaľovňami,
 • Siemens bol v tom čase v Bratislave úspešný aj pri zákazke na verejné osvetlenie za 1,8 miliardy korún, S podporou KDH sa Siemens uchádzal aj o výstavbu košickej spaľovne, tú ale nezískal,
 • výstavba spaľovne sa zaplatila z úveru. Náklady na investíciu sa premietli aj do zvýšenia cien za odvoz odpadu v Bratislave. Ceny odpadov sú totiž regulované a vypočítavajú sa z nákladov na odvoz a likvidáciu odpadu.
SDKÚ riešia pre špinavé peniaze a Branisko

Vyšetrovatelia preverujú financovanie SDKÚ aj tajné kontá nominantov strany.

BRATISLAVA. S vážnym obvinením na adresu SDKÚ prišiel predseda Smeru Robert Fico už v januári. K ústupku sa mu vtedy Mikuláša Dzurindu pritlačiť podarilo.

Fico vtedy zverejnil, že SDKÚ prala prostredníctvom nastrčených firiem v daňových rajoch špinavé peniaze. SDKÚ podľa Fica preliala cez účty fiktívnych firiem s prepojením na daňové raje 6 až 7 miliárd korún, ktoré zarobila na privatizácii.

Dzurinda tvrdenia predsedu Smeru vytrvalo odmietal, krátko po zverejnení kauzy však prepustil post volebného lídra Ivete Radičovej.

Financovaním SDKÚ sa zaoberá Úrad špeciálnej prokuratúry. Vyšetrovatelia preverujú aj tulenovanie Braniska, z ktorého sú obvinení aj bývalí nominanti SDKÚ v Slovenskej správe ciest. Polícia našla na ich švajčiarskych kontách viac ako 30 miliónov korún. Dispozičné práva k jednému účtu mal podľa Fica bývalý pokladník SDKÚ Gabriel Palacka. Polícia to nepotvrdila, obvinenia odmietol aj Palacka.
Marek Vagovič
Fico nahrávku o darcoch nevysvetlil

Polícia sa zaoberá aj nahrávkou, na ktorej hlas podobný predsedovi Smeru hovorí o utajených sponzoroch strany.

BRATISLAVA. Dva dni pred tohtoročnými parlamentnými voľbami prišiel do viacerých médií zvukový záznam, z ktorého vyplýva netransparentné financovanie Smeru.

„Ja len môžem povedať, že som zabezpečil na tento rok 35, na budúci rok asi 40. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou,“ hovorí na nahrávke hlas podobný predsedovi strany Robertovi Ficovi.

Zo záznamu, ktorý zrejme vznikol pred voľbami 2002, vyplýva, že Smer financujú aj utajení sponzori. Hlas na nahrávke totiž hovorí aj o „paralelných štruktúrach pre potreby financovania volebnej kampane“.

Fico obsah nahrávky dodnes nevysvetlil, označil ju za podvrh. Nedávno bol v tejto veci vypovedať aj na polícii.
Vyšetrovatelia už vypočuli aj zakladateľa Smeru Bohumila Hanzela. Ten totiž tvrdí, že má dôkazy o netransparentnom financovaní Smeru.

Denník SME zverejnil aj zmluvu medzi podnikateľom Ľubomírom Blaškom a bývalým koordinátorom volebnej kampane Smeru Fedorom Flašíkom. Zo zmluvy vyplýva, že podnikateľ mal za peniaze pre stranu dostať miesta na kandidátke a v štátnych podnikoch.
Autor clanku
Dzurinda odmietol Smer

SDKÚ ukazovala jednotu. Koaliční partneri na kongres neprišli.

BRATISLAVA. Demonštrácia jednoty. Tak pôsobil sobotňajší šiesty kongres najsilnejšej vládnej strany SDKÚ.
Zhruba šesťsto delegátov si v bratislavskom Národnom tenisovom centre zvolilo nové vedenie.

Predseda Mikuláš Dzurinda ani podpredsedovia Ivan Mikloš, Iveta Radičová, Lucia Žitňanská a Milan Hort nemali protikandidátov. Počet podpredsedov sa podľa dávnejšej dohody znížil zo šesť na štyroch, skončili Eduard Kukan a Pavol Kubovič.

Hoci jeden z delegátov z Liptovského Mikuláša navrhoval za predsedníčku strany Ivetu Radičovú, tá ponuku odmietla. Kandidatúru neprijal ani bývalý predseda Demokratickej strany Ľudovít Kaník, ktorého jeden z delegátov zasa navrhol za podpredsedu.

„Odchádzame z kongresu posilnení, povzbudení, SDKÚ je jednotná, pevná, zomknutá,“ hodnotil staronový predseda.

Strana má podľa neho pred sebou veľké úlohy. „Po mečiarizme stojí pred nami nová veľká výzva. Vyrovnať sa s politikou extrémneho populizmu, založeného na kupovaní si voličov, na nacionalizme a štvaní. Na Slovensku nepôsobí štandardná sociálna demokracia, ale skorumpovaná nezodpovedná partia bývalých komunistov, ktorí si november 1989 ani nevšimli,“ vravel Dzurinda v príhovore delegátom, ktorí mu každú chvíľu tlieskali. Podľa Dzurindu sa zrodil nový klon mečiarizmu.

„S takouto politikou sa nikdy nesmieme spojiť. Takúto politiku môžeme iba poraziť,“ vyhlásil s tým, že po budúcich parlamentných voľbách so Smerom do vlády určite nevstúpia.

SDKÚ sa nevzdala ani myšlienky na spájanie pravice. V generálnej línii strany schválili delegáti dlhodobý zámer „integrácie strán stredopravej časti spektra do jedného, najviac dvoch, politických subjektov“. Či chce SDKÚ integrovať aj súčasných vládnych spojencov, Dzurinda nepovedal. „Nechcel by som provokovať našich partnerov.“

Ambíciou strany je tiež nájsť kandidáta, ktorý bude mať v roku 2014 „reálnu šancu stať sa prezidentom“.

Michal Piško

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 697
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 13 442
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 598
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 11 305
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 303
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 547
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 399
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 472
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 4 248
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 997

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

ŽENA

Sex s robotom: Môžu napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.

EKONOMIKA

British Airways vypadli systémy, na letiskách panuje chaos

Zrušila sobotňajšie lety z Londýna.

Neprehliadnite tiež

Lajčákovi chýba platforma, na ktorej by sa dalo s Ruskom pragmaticky debatovať

Otvorená komunikácia s Ruskom aj o témach vyvolávajúcich rozdielne názory je dôležitá, tvrdí minister.

Drucker uznal rešpekt pacientom na bicykloch, sám prešiel časť trate

Pacienti so sklerózou multiplex sa spolu s podporovateľmi vydali na bicykloch naprieč Slovenskom.

Cez Slovensko sa budú najbližšie dni presúvať zahraniční vojaci

Namierené majú na medzinárodné cvičenia do Lotyšska a Rumunska.

Výber letnej dovolenky s malými deťmi netreba podceňovať

Návštevu lekára pred cestou do iných krajín by nemal opomenúť ani dospelý.