Problematika výskytu nákaz, boj proti nim, ako aj preventívne opatrenia sa ešte stále v slovenských zdravotníckych zariadeniach podceňujú.
BANSKÁ BYSTRICA. Vyše 4200 pacientov tento rok ochorelo v nemocniciach na takzvané nemocničné nákazy. Vlani v ich dôsledku zomrelo 26 ľudí z takmer 5700 nakazených.
V porovnaní s počtom hospitalizovaných tvorí na Slovensku výskyt ochorení (incidenciu) 0,5 percenta. Ochoreniam sa nedarí úplne vyhnúť ani v špičkových klinikách aj pre vysokú rezistenciu viacerých kmeňov mikróbov.
Priznávajú len jedno percento Na rozdiel od šiestich až ôsmich percent pacientov s nemocničnými nákazami v špičkových nemocniciach v západnej Európe, priznávajú naše len necelé percento. Niektoré nemocnice ich jednoducho neanalyzujú a nehlásia.
„Renomované zdravotnícke zariadenia v Nemecku či v Rakúsku uvádzajú incidenciu od štyroch do osem percent. Lenže tam, ak sa už vyskytnú nákazy, je zaužívanou praxou ich nahlásiť," hovorí vedúci oddelenia nemocničných nákaz Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Pavol Lokša.
Eviduje pomerne veľké regionálne rozdiely. Niektoré oblasti, ktoré monitorujú nákazy zodpovednejšie, nahlasujú niekoľkonásobne vyšší výskyt nemocničných nákaz, ako je uvádzaná vlaňajšia incidencia.
„Už aj na Slovensku však rastie počet priznaných nákaz a v zdravotníckych zariadeniach sú vedúci pracovníci, ktorí majú ochotu ich nielen priznať a liečiť, ale dôslednou prevenciou im aj predchádzať," dodal Lokša.
V Bystrici hlásia aj podozrenia Ako proti nákazám používanie sterilných rukavíc, umývanie rúk – až 70 percent nákaz sa prenáša kontaktom, dezinfekcia, klimatizácia, rozdelenie pacientov na: – infekčných,
– málo infekčných,
– vysoko rizikových.
Banskobystrická Rooseveltova nemocnica tvrdí, že nemocničným nákazám venujú veľkú pozornosť. Všetky lôžkové oddelenia majú lekára, ktorý sa im venuje.
„Každý prípad, aj podozrenie, písomne zaevidujú na oddelení a hlásia na špeciálnom tlačive odboru epidemiológie regionálneho úradu," konštatovala hovorkyňa Jana Krupová.
Fakultná nemocnica zaznamenala minulý rok 404 prípadov nemocničnej nákazy, ktoré regionálny úrad verejného zdravotníctva potvrdil. Celkovo nahlásili 739 možných prípadov.
V nemocnici je pracovníčka, ktorá eviduje všetky hlásené nemocničné nákazy a rozbory predkladá námestníčke pre ošetrovateľstvo a komisii pre výskyt nozokomiálnych nákaz.
Referát hygienických činností robí pravidelné audity dodržiavania hygienicko-epidemiologického režimu na lôžkových oddeleniach nemocnice.
„Oddelenie klinickej mikrobiológie okamžite písomne informuje ošetrujúceho lekára a primára príslušného lôžkového oddelenia o zachytení bakteriálneho kmeňa, ktorý vykazuje niektorú z vlastností epidemiologicky závažného kmeňa.
Túto komunikáciu medzi oddelením mikrobiológie s ostatnými klinikami a oddeleniami nemocnice máme ako jediní na Slovensku a zohráva dôležitú úlohu v prevencii výskytu nemocničných nákaz," dodáva Krupová.
Najviac, dvanásť úmrtí nahlásili vlani zo Žilinského kraja, z Trenčianskeho a Banskobystrického žiadny.
V slovenských nemocniciach hospitalizujú ročne okolo milióna pacientov.
Proti nákazám funguje hygiena a rukavice
Najúčinnejšie pacienta zdravotnícky personál ochráni striktným dodržiavaním hygieny.
Najčastejšou nemocničnou nákazou bol v posledných rokoch v slovenských zdravotníckych zariadeniach Staphylococcus species, takmer s 24-percentným podielom.
Kmene Staphylococa poznáme ako pôvodcov hnisavých ochorení kože, kostí a mliečnej žľazy, ale spôsobujú aj zápaly stredného ucha, meningitídy a sepsy ľudovo nazývané otravou krvi.
Takmer 19 percent zápalových a infekčných ochorení spôsobuje Klebsiela. Vyše jedenásť percent ochorení spôsobuje aj známa E-coli.
Za najúčinnejšiu zbraň považujú odborníci dôslednú a účinnú prevenciu, teda hygienu a používanie sterilných rukavíc. Tí, ktorí ošetrujú pacientov, musia vedieť, že keď idú k pacientovi, alebo od neho, musia si umyť ruky, lebo nimi sa prenáša asi 70 percent nemocničných nákaz.
Je potrebné požívať rukavice, pacientov rozdeľovať na infekčných, málo infekčných či vysoko rizikových, aby personál nechodil od jedného k druhému a nerozširoval medzi nimi mikroorganizmy, často takmer úplne rezistentné na antibiotiká. Daniel Vražda

Beata
Balogová
