BRATISLAVA. Slovensko bude mať po prvý raz v zahraničnej misii okrem vojakov aj psy. Budú nasadené spolu s vojenskými jednotkami v kľúčovej a najnáročnejšej misii ISAF v Afganistane.
"Prvý psovod so služobnými psami by mal posilniť slovenský kontingent ISAF v Afganistane už v decembri tohto roku," uviedol pre agentúru SITA vedúci tlačového oddelenia ministerstva obrany Ivan Rudolf.
Psy pravdepodobne budú pomáhať aj pri detekcii výbušnín. Oddelenie kynológie Riaditeľstva Vojenskej polície v spolupráci s Centrom výcviku a kynológie Vlkanová – Hronsek totiž práve pred pár dňami ukončil takmer mesačný opakovací kurz psovodov a psov na detekciu výbušnín.
Jeho súčasťou bola aj príprava psovodov a služobných psov Vojenskej polície na nasadenie v zahraničných misiách. Praktické skúsenosti z takého pôsobenia účastníkom prezentovali českí kolegovia.
Máme poslať posily
Do parlamentu práve smeruje návrh na rozšírenie slovenského vojenského kontingentu v misii ISAF v Afganistane, ktoré minulý týždeň odobrila vláda.
Podľa návrhu sa má rozšíriť terajší mandát, umožňujúci nasadenie 314 vojakov, rozšíriť na 348 príslušníkov ozbrojených síl. V súčasnosti tam slúži 299 slovenských vojakov. Pribudnúť majú aj odborníci na výbušniny či príslušníci špeciálnych síl.
Ministerstvo obrany počíta s vyslaním tímu na likvidáciu nevybuchnutej munície, ktorý má mať do štyroch členov. Okrem toho by mali na starosti aj likvidáciu improvizovaných výbušných zariadení.
Úlohy tímu zahŕňajú detekciu, identifikáciu, vyhodnocovanie situácie, možných hrozieb na mieste, neutralizáciu, zaistenie, vyslobodenie a finálnu likvidáciu nevybuchnutých výbušných prostriedkov výbušnou alebo nevýbušnou cestou. Toto môže zahŕňať aj výbušné prostriedky, ktoré sa stali nebezpečnými nespoľahlivou funkciou, haváriou alebo iným poškodením.
V Afganistane by mala pôsobiť aj maximálne 20-členná jednotka špeciálnych síl. Bude pomáhať s výcvikom a budovaním Afganských národných bezpečnostných síl, má však aj ďalšiu úlohu – chcú ju využívať na ochranu koaličných síl.
Ďalších maximálne šesť vojakov má pôsobiť na veliteľstvách misie ISAF, čím by Slovensko mohlo mať na týchto postoch do 12 príslušníkov ozbrojených síl. Rezort obrany chce ďalších maximálne štyroch vojakov do Národného podporného prvku operácie, v ktorom je v súčasnosti 12 vojakov.
Vojaci sa začlenia pod nové velenie
V materiáli sa navrhuje aj zmena mandátu. Podľa nej prejdú príslušníci operačných a výcvikových tímov spod spolupráce s Holandskom pod veliteľa celej operácie ISAF. Rovnakú zmenu by mali pocítiť príslušníci provinčného rekonštrukčného tímu Uruzgan, kde boli doteraz pod holandským velením, a podobného tímu Baghlan, kde sú pod maďarským velením.
Strážne jednotky prechádzajú spod kanadského, resp. holandského velenia pod veliteľa operácie. Multifunkčná ženijná jednotka podľa materiálu už nemá pôsobiť len na letisku Kandahár, ale v celom operačnom priestore misie ISAF.
Ročné náklady na navýšenie by mali predstavovať čiastku 5,3 milióna eur, ktoré uhradí rezort obrany. Časť peňazí presunú z pôvodne odhadovaných nákladov na účasť v misii KFOR v Kosove, kde Slováci končia.