BRATISLAVA, POVAŽSKÁ BYSTRICA. Cestujúci z Považskej Bystrice, ktorí si chcú počas chladných rán posedieť vo vyhriatej čakárni a prečítať si noviny v zrekonštruovanej stanici pri čakaní na vlak, majú smolu. Železnice Slovenskej republiky drevené lavičky odstránili, pretože ani personál stanice, ani Železničná polícia si nevedeli poradiť s bezdomovcami.
„Museli by ste to zažiť – hádky, bitky, fetovanie v priamom prenose, neskutočný zápach, ktorý aj tak znemožňoval ľuďom na lavičkách sedieť,“ zdôvodňuje opatrenie Zuzana Chalupová z komunikačného oddelenia železníc.
Bezdomovci na stanici prespávali a počas dňa otravovali cestujúcich. Lavičky zmizli, ale problémy s nimi zostali. V železničnej hale 45-tisícového okresného mesta môžu pasažieri len postávať, zatiaľ čo bezdomovci ležia na dlažbe pod radiátorom.
Lavičky zo staníc miznú
Po stanici v Piešťanoch a Žiline je to ďalšia stanica, kde cestujúci môžu sedieť iba vonku na nástupiskách. Bezdomovci znemožňovali ľuďom sedieť v čakárňach a svojim správaním ich vytláčali na nástupiská, zdôvodňujú železnice svoje rozhodnutie.
„Hliadky Železničnej polície chodia na stanicu pravidelne, ale to nestačí. Jednými dverami dvoch – troch vyhodia, druhými sa štyria vrátia. Alebo ak zbadajú hliadku, odídu a po jej odchode sú okamžite naspäť,“ vysvetlila Chalupová.
Na považskobystrickej stanici zasahovala mestská aj štátna polícia. Železnice priznávajú, že si nevedia rady.
„S odstránenými lavičkami sa stretnete nielen v Považskej Bystrici, ale aj v iných staniciach a každý prednosta vám povie to isté, prečo boli odstránené. Po odstránení lavičiek je to lepšie, aj keď zďaleka nie ideálne.“ Ak sa nezmenia zákonné normy, ŽSR sú v neriešiteľnej situácii.
Vykázať ich nemôžu
„Ak ich nepristihnete pri priestupku, nie je možné ich vykázať z haly a ak aj, nemajú peniaze na zaplatenie pokuty. Tento stav v nich len umocňuje pocit, že si môžu beztrestne robiť, čo sa im zapáči. Železnice alebo Železničná polícia ich môžu len napomenúť a vyzvať, aby sa nesprávali asociálne, čo v mnohých prípadoch vôbec nezaberá,“ dodala Chalupová.
Podobná situácia je aj v Česku, kde lavičky nemajú napríklad na veľkej železničnej stanici Plzeň. Hovorca Českých dráh Petr Šťáhlavský povedal, že zriadili stráženú malú čakáreň, ale inak sú rovnako bezmocní.
„V súčasnosti sme začali s výmenou sedačiek za menej pohodlné železné stoličky, na ktorých sa dlhší pobyt stáva nepríjemným.“
Záchytky zmizli, vznikajú útulky
POVAŽSKÁ BYSTRICA, HLOHOVEC. Situáciu s bezdomovcami, ktorých železničné stanice vždy priťahujú tým, že sa tam môžu zohriať, by mohlo vyriešiť zriadenie útulku, kde by mohli nocovať. Vedenie Považskej Bystrice však v posledných rokoch s takýmto zámerom neprišlo.
Útulky pre bezdomovcov bývajú skromné. Hlavne, že je teplo.
FOTO ARCHÍV SME – PAVOL FUNTÁL
„Zriadiť dostatočné služby pre bezdomovcov s chápajúcim personálom. To by mohlo situácii pomôcť a naučiť bezdomovcov tam chodiť,“ hovorí Martin Opeta, riaditeľ občianskeho združenia Proti prúdu, ktoré vydáva časopis Nota Bene. „Chýbajú aj záchytky, ktoré niekedy existovali,“ povedal Opeta.
Napríklad v Hlohovci útulok majú, plní sa najmä s prichádzajúcou zimou. Trojizbový bývalý rodinný dom je útočiskom pre 22 ľudí. Riaditeľ Pavol Šoka však hovorí, že oveľa väčšie množstvo bezdomovcov Azylový domov obchádza.
„Mnohí z nich nie sú ochotní vzdať sa alkoholu, ktorý u nás nie je tolerovaný. Jeden z nich mi aj povedal, že bez alkoholu jeho život nemá cenu.“ Ľudí pod vplyvom alkoholu do zariadenia púšťa iba v najsilnejších mrazoch - prečkať noc na stoličke. Poplatok za deň v Azylovom domove je od 1,10 eura po 2,5 v prípade zamestnaných ľudí.
Novú nocľaháreň a útulok zriaďujú Piešťany. Spolu by tam našlo ubytovanie 42 ľudí. „Kapacitu nocľahárne smev mrazivom období schopní zvýšiť,“ hovorí Ema Žáčková z mestského úradu.
Iva Zigová
Zima už tento rok ľudí bez domova zabila
Noci sú chladné, v parkoch najmä na severe už zomierajú bezdomovci.
PREŠOV, POPRAD. Aj napriek nezvyčajne teplej jeseni už ľudia bez domova tento rok zomierajú. V chladných nociach zamrzli pod Tatrami aj v Liptove.
Včera ráno objavili robotníci na stavenisku v Prešove telo 46-ročného muža v prenosnej toalete. Obhliadajúca lekárka na tele nenašla viditeľné znaky cudzieho zavinenia. Presnú príčinu smrti určí až pitva. Včera tak nebolo jasné, či zamrzol, alebo ho niekto zabil.
V októbri zasa objavili telo zamrznutého bezdomovca v parku v Poprade. Starší muž podľa lekárov trpel epilepsiou a nebral lieky.
(mel, sita)

Beata
Balogová
