BRATISLAVA. Polícia sa nahrávkou telefonátov medzi šéfom SDKÚ Mikulášom Dzurindom, podnikateľom Vladimírom Miškovským a primátorom Bratislavy Petrom Kresánkom nezaoberá. Prípad odložila už pred rokmi. Aktéri rozhovorov sa k roky starému prípadu už vyjadrovať nechcú.
V telefonátoch, ktoré sú podľa šéfa Smeru Roberta Fica z roku 1998 či 1999, sa v inotajoch hovorí o pokuse o úplatkárstvo, ale aj o sľube či „pomoci“ vo veci. V čom konkrétne, z nahrávky zrejmé nie je. Fico tvrdí, že sa týkala dodávky kotlov pre bratislavskú spaľovňu odpadov firmou Siemens. Dzurinda podľa neho „prikrýval“ korupčné správanie.
Vyšetrovatelia však neriešili nahrávku pre podozrenie z korupcie, ale pre podozrenie z „porušovania tajomstva prepravovaných správ“, teda ako nelegálne nakladanie s nahrávkou telefonického rozhovoru. Audio kazetu zaslali na expertízne skúmanie na Kriminalistický a expertízny ústav a po preskúmaní trestné stíhanie odložili. Vyšetrovateľ zistil, že na začatie trestného stíhania ani nie je dôvod.
Nepamätajú si, nehovoria
Čo je nejasné
Kedy nahrávka vznikla. Dzurinda to nepovedal, Fico tvrdí, že niekedy v rokoch 1998 či 1999.
O čom hovorili. Dzurinda, Miškovský ani Kresánek do telefónu nehovorili o konkrétnej požiadavke či zákazke. Nie je tak jasné, či išlo o kotly od Siemensu, o ktorých hovorí Fico.
Oznámenie vtedy podal šéf odboru verejnej mienky HZDS Marián Kardoš. „To už je 12 rokov. Nepamätám si na to,“ povedal Kardoš na otázku, či išlo o totožnú nahrávku, akú zverejnil Fico, alebo len o časť z nej.
Bývalý hovorca HZDS tvrdí, že polícia mu nedoručila oznámenie, že vyšetrovanie odložili.
Niekdajší viceprimátor a vplyvný politik SDKÚ Roman Vavrík, na ktorého sa v telefóne odvoláva Miškovský, včera nedvíhal mobil a neodpovedal na SMS správy. Mobil exprimátora Kresánka zdvíhala včera jeho manželka.
„Manžel sa k tomu nebude vyjadrovať,“ povedala. Nikto nezdvihol ani mobil Miškovského firmy, ktorá sídli v rovnakom dome, v akom má podnikateľ bydlisko.
„Nie je to po prvýkrát, čo sa spoločnosť Siemens použila na dosahovanie politických cieľov. Tento spôsob zneužívania mena našej spoločnosti zásadne odmietame a podľa vývinu aktuálnej kauzy budeme zvažovať adekvátne právne kroky,“ reagoval hovorca slovenského Siemensu Martin Noskovič. O firme hovoril predseda Smeru.
Prečítajte si kompletný prepis nahrávky
Nahrávku si môžete stiahnuť tu (mp3)
Prepiera už prepraté
Nahrávku, alebo prinajmenšom jej časť, už v roku 1999 zverejnilo rádio Twist. Poslanci Mečiarovej strany o nej hovorili v parlamente vtedy, ale aj v roku 2002.
Nie je to prvý prípad, keď Fico ako novinku vytiahol na politického oponenta vec, ktorá už medializovaná bola.
Krátko pred voľbami zvolal mimoriadnu tlačovku k predaju pozemku mestskou firmou OLO firme Fax Copy, ktorá predtým patrila Richardovi Sulíkovi. Prípad sa pritom medializoval už v roku 2006.
Politici vravia pravdu len o iných, myslí si Marián Leško.
Kliknite na obrázok pre zväčšenie.
Politici vedia, že telefonovať musia opatrne
Do telefónu hovoria politici v náznakoch. Vyšetrovanie nahrávok nikam nevedie.
BRATISLAVA. Aktéri pochybných telefonátov môžu byť pokojní. Vyšetrovanie zverejnených nahrávok vysokopostavených politikov doteraz nikdy neviedlo k potrestaniu konkrétnych osôb.
Ani staré rozhovory Mikuláša Dzurindu s Petrom Kresánkom a podnikateľom Vladimírom Miškovským zrejme neskončia inak, predpokladá politológ Ján Baránek.
Dobrý tovar
Najnovšie zverejnená nahrávka Dzurindu pravdepodobne vznikla pred voľbami 1998. Bezpečnostný analytik Milan Žitný hovorí, že všetko nasvedčuje, že ide o záznam z polície, alebo spravodajskej služby. Ako sa nahrávka dostala na verejnosť? „Vynesú to samotní policajti alebo príslušníci tajnej služby. Takýmto spôsobom si môžu u politikov zabezpečovať priazeň. Druhý motív je, že sami majú záujem niekomu niečo spôsobiť. Tých motívov môže byť veľa.“
Investigatívny novinár týždenníka Trend Tom Nicholson tvrdí, že v rokoch 1996 až 1998 tajná služba nelegálne odpočúvala asi tisíc ľudí z politiky, obchodu a podsvetia. S nahrávkami sa obchodovalo. „Na druhej strane je pravda, že o tom každý vedel. Takže pri telefonovaní boli opatrní,“ hovorí Nicholson, donedávna redaktor SME.
Najväčší rozruch vyvolalo zverejnenie telefonátu bývalého šéfa SIS Ivana Lexu s exministrom vnútra Ľudovítom Hudekom v roku 1996. Aktéri telefonátu sa dohadujú, ako vymeniť vyšetrovateľov kauzy zavlečenia Michala Kováča mladšieho do Rakúska. „Keď ho kopneš do gúľ, tak ti dám pusu na čelo.“
Ďalšia nahrávka z toho obdobia má zachytávať, ako riaditeľ SIS Lexa oznamuje podnikateľovi blízkemu vtedajšej vláde Karolovi Martinkovi polohu auta Kováča juniora pred policajnou stanicou v Hainburgu. „Charakter tohto rozhovoru bol taký, ako keď podriadený hlási nadriadenému splnenie úlohy,“ konštatuje Žitný.
Inotaje v telefóne
Kresánek v nedeľu zverejnenej nahrávke telefonátu s Dzurindom upozorňuje, že bude rozprávať v inotajoch. Obaja sa vyhýbajú menovaniu ostatných zúčastnených.
V minulosti poslanec za SMK László Nagy v úplatkárskej kauze Eugena Čuňa telefonoval, že „bude veľmi zlé počasie a s naším priateľom sa neviem stretnúť“. Po zverejnení prepisu nahrávky na súde priznal, že mal indície o odpočúvaní telefónu a chcel naznačiť, že schôdzku s Čuňom treba zrušiť. Nagy v kauze vystupoval ako svedok.
Polícia vyšetruje nahrávku hlasu podobného expremiérovi Robertovi Ficovi, ktorý opisuje, ako zháňa peniaze pre stranu. Fico to označil za podvrh.
Koaličnú krízu vyvolala v roku 2003 kauza odpočúvania telefonátu vtedajšieho ministra hospodárstva Pavla Ruska s redaktorom denníka SME. Rusko obvinil z odpočúvania rezort vnútra vedený Vladimírom Palkom z KDH. Vyšetrovanie ukázalo, že odpočúvaný bol denník a nahrávka pochádza zo SIS. Redaktor sa Ruska pýtal, ako trávi Vianoce.
Politický život zverejnenie nahrávky výraznejšie neovplyvní, myslí si Baránek. „Sú v nej len nejaké náznaky. Navyše, ľudia si už zvykli, že každá strana má problém s korupciou. Vnímajú to ako prirodzenú súčasť politiky.“
Žitný hovorí, že podobné nahrávky posilňujú nedôveru ľudí voči politikom, ktorí sú aktérmi týchto rozhovorov. „Samotný fakt, že jeden druhého upozorňuje, že ich možno niekto monitoruje a rozprávajú sa v náznakoch, svedčí o tom, že majú dôvod niečo skrývať. Čiže predmet ich rozhovoru nie je čistý.“
Matúš Burčík

Beata
Balogová
