AKTUALIZOVANÉ 15:40

Ernest Valko: Reakcie na jeho zavraždenie

Valkovi spolupracovníci aj politici sú šokovaní a vyjadrujú sústrasť rodine.

(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Vražda odborníka na ústavné právo a bývalého politika zaskočila jeho spolupracovníkov aj politikov.

Ondrej Mularčík, bývalý predseda Slovenskej advokátskej komory a Valkov spolupracovník pre TA3:
"Je to strata pre Slovenskú advokátsku komoru. Ak sa táto udalosť stala v súvislosti s jeho povolaním, tak je to úplná katastrofa. Mne on bol blízky človek, sme boli výborní kolegovia, priatelia, takže je to pre mňa veľmi smutné."

Richard Sulík, predseda parlamentu a predseda SaS:
"Naposledy som s pánom Valkom hovoril len pred niekoľkými dňami a je ťažké uvedomiť si, že to, čo sa stalo, je skutočné. Nič, čo by som povedal, jeho najbližším v tejto chvíli nepomôže, ale je mi veľmi ľúto, čím musia prechádzať. Dúfam, že páchatelia tohto strašného činu zaň budú čoskoro niesť zodpovednosť."

Iveta Radičová, predsedníčka vlády a podpredsedníčka SDKÚ:
"Násilná smrť Ernesta Valka je šokujúca a znepokojujúca udalosť. Vyjadrujem úprimnú sústrasť všetkým pozostalým, príbuzným i priateľom. Pevne verím, že sa tento zločin v krátkom čase vyšetrí."

Ivetta Macejková, predsedníčka Ústavného súdu:
"Som šokovaná a hlboko mnou dnes ráno otriasla správa o tom, že JUDr. Ernest Valko bol zavraždený. Je mi to nesmierne ľúto a nedokážem si nijako vysvetliť takýto čin. Nenachádzam slov. Pána Valka som osobne poznala. Bol to prvý predseda Ústavného súdu Česko-Slovenskej federatívnej republiky, dobrý právnik a odborník na ústavné právo."

Ivan Mikloš, minister financií a podpredseda SDKÚ (Valko zastupoval Mikloša v spore bývalým premiérom Robertom Ficom (Smer):
"Ťažko sa mi hľadajú slová. Som šokovaný a otrasený. Vyslovujem hlbokú sústrasť rodine doktora Valka a verím v spravodlivé potrestanie páchateľov."

Mikuláš Dzurinda, predseda SDKÚ a minister zahraničných vecí:
"SDKÚ je hlboko otrasená násilnou smrťou Ernesta Valka. Bol skvelý právnik a predovšetkým človek so zmyslom pre spravodlivosť. (...) Tento zavrhnutiahodný čin, kedy bol zavraždený významný advokát a bývalý vysoký predstaviteľ štátu, vrhá zlé tiene na celé Slovensko. Zločinecké mafiánske spôsoby nemajú mať v našej spoločnosti miesto."

Robert Kaliňák, bývalý minister vnútra a podpredseda opozičného Smeru pre TA3:
"V tejto chvíli je, samozrejme, prvoradá úloha polície, aby dopadla páchateľov a postavila ich pred súd. A potom sa môže špekulovať o rôznych príčinách, pretože od náhodného prekvapenia zlodejov až po vraždu, ktorá môže súvisieť s výkonom práce, čo by, samozrejme, v prípade advokácie bolo naozaj veľmi nepochopiteľné a ťažké. Pre mňa je tá informácia, samozrejme, nová a šokujúca."

Robert Fico, podpredseda Národnej rady, bývalý premiér, predseda Smeru (reakciu sprostredkoval tlačový odbor strany Smer):
"Podpredseda NR SR a predseda strany Smer Robert Fico vyjadruje hlbokú ľútosť nad touto tragédiou a prejavuje úprimnú sústrasť rodine zosnulého E. Valka."

Slovenská advokátska komora:
"JUDr. Ernest Valko ako človek a kolega advokát zosobňoval svojou prácou princípy advokácie ako nezávislosť, profesijnú mlčanlivosť a presadzovanie záujmov klientov v medziach zákona. Pri zastupovaní klientov bol objektom neodôvodneného trestného stíhania, ktorého zastavenie preukázalo jeho bezúhonnosť."

Milan Žitný, bezpečnostný analytik pre sme.sk:
"Balkánsky banditizmus ešte zo Slovenska neodišiel. Mám na mysli taký ten banditizmus východného typu, takého balkánsko-ruského, kde sa spory riešia takýmto spôsobom. Toto civilizovaná Európa nepozná. Toto nosia len tieto postkomunistické krajiny a ešte nie sme z toho von."

Ladislav Rehák, podnikateľ (spolu s Valkom boli obvinení z vydierania, prokuratúra ich stíhanie zastavila):
"Správa mnou otriasla. Dr. Valka som poznal nielen ako spoľahlivého právnika, na ktorého som sa s dôverou obrátil vo viacerých právnych záležitostiach, ale aj ako človeka, s ktorým som mal veľmi dobré osobné vzťahy. Jeho strata je v prvom rade obrovskou tragédiou v ľudskej rovine. Rovnaký dopad bude mať táto udalosť i na celospoločenskú klímu, lebo Dr. Valko bol človek, ktorý si svojimi postojmi a výsledkami práce získal pozíciu uznávanej morálnej a odbornej autority.

Ivan Gašparovič, prezident (reakciu hlavy štátu sprostredkoval prezidentov hovorca Marek Trubač):
"Každá strata ľudského života je podľa pána prezidenta smutnou udalosťou pre najbližšie okolie, rodinu a príbuzných. Hlava štátu dúfa, že okolnosti vraždy sa polícii podarí vyšetriť."

Vladimír Palko, bývalý minister vnútra:
"Vražda popredného právnika a bývalého predsedu Ústavného súdu ČSFR Ernesta Valka vrhá zlé svetlo na celé Slovensko. Bol príliš významným človekom. Je to ľudská tragédia, aj tragédia spoločnosti."

Peter Filip, advokát:
"Je to obrovská tragédia. Pokiaľ išlo o násilný akt, ktorý súvisí s jeho advokátskou činnosťou, tak nemám slov kam tento štát smeruje."

Andrej Lehoťan a Peter Keltoš, advokáti:
"Je to strašné. Sme z toho zhrození," povedali zase zhodne advokáti

Peter Schmidl, advokát:
"Je to vážny problém. Ochrana advokátov, sudcov, prokurátorov asi nie je na takej úrovni, ako by mala byť - mám na mysli prevenciu."

Štefan Detvai, bývalý dlhoročný predseda Slovenskej advokátskej komory:
Nemyslí si, že by smrť známeho advokáta Ernesta Valka mala súvisieť s výkonom jeho povolania."Skôr to bude nejaká udalosť súkromného charakteru." Tragédia ho šokovala a sám je zvedavý, ako sa prípad bude vyvíjať. Podľa Detvaia treba "chvíľu" počkať, kým sa záležitosť vyjasní.

Václav Havel, bývalý česko-slovenský a český prezident:
"Pondelkovou vraždou Ernesta Valka som hlboko otrasený. Veľmi dobre sme sa poznali na začiatku 90. rokov, keď sme na federálnej úrovni úzko spolupracovali. Poznám ho ako milého, uvážlivého a spoľahlivého človeka a výborného právnika."

Jaroslav Ivor, dekan Právnickej fakulty Bratislavskej vysokej školy práva:
"Je to predovšetkým tragédia - ľudská, osobná a aj spoločenská. Niečo to signalizuje, keďže išlo o spoločensky známu osobu, ktorá bojovala za spravodlivosť. Motív treba hľadať v jeho práci. Je to zlá vizitka pre spoločnosť, keď sa spory neriešia zákonným, ale nezákonným spôsobom a najmä takým najtvrdším spôsobom, akým je zavraždenie človeka."

Ladislav Polka, právnik a bývalý štátny tajomník ministerstva vnútra za HZDS:
"Advokát nerobí s rádovými sestrami, často stretáva ľudí, ktorí nemajú úctu k morálke. Ale aj tak je desivé zistenie, že v roku 2010 na Slovensku takto významné osobnosti odchádzajú zo sveta."

Ivan Mikloš, minister financií:
„Ťažko sa mi hľadajú slová. Som šokovaný a otrasený. Vyslovujem hlbokú sústrasť rodine doktora Valka a verím v spravodlivé potrestanie páchateľov."

Lucia Žitňanská, ministerka spravodlivosti:
"Je šokujúce, keď verejne činnú osobu zastrelia pred jeho domom. Verím a som presvedčená, že prípad bude čo najrýchlejšie vyriešený."

Tomáš Galbavý, poslanec Národnej rady za SDKÚ:
"Vždy som odsudzoval a odsudzujem zločin, vražda je ten najvyšší stupeň zločinu. Pán Valko patril medzi najznámejších ľudí na Slovensku, o tom niet pochýb aj preto, že bol odborníkom na ústavné právo, bol svojho času predsedom Ústavného súdu a tiež úspešný advokát zvučných sporov."

Robert Fico, podpredseda NR SR a predseda strany Smer:
Vyjadril hlbokú ľútosť nad tragédiou a prejavuje úprimnú sústrasť rodine zastreleného advokáta Ernesta Valka.

Peter Zajac, predseda OKS :

"OKS stratila v Ernestovi Valkovi jedného z najbližších spolupracovníkov a priateľov. Smrť Ernesta Valka nás napĺňa hlbokou ľútosťou. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť jeho rodine a najbližším.

Ondrej Dostál, poslanec:
"Poznal som ho, vážil som si ho a mal som ho rád. Bude mi chýbať." Poslanec je presvedčený, že Valkovu smrť pocíti aj celá krajina, lebo bol významným právnikom, ktorého právne názory boli vážené a dôležité v právnických debatách. "Som zhrozený, že sa to mohlo stať na súčasnom Slovensku."

Pavol Hrušovský, KDH:
"Ernest bol chlap, ktorý sa nebál." V kontakte boli veľmi často, týždenne aj niekoľkokrát. Hrušovský sa s Valkom radil najmä v ústavnoprávnych otázkach, lebo právnik mu vždy vedel podať pomocnú ruku. "Bol to odvážny muž a nebyť tej jeho odvahy, nedokázal by v niektorých situáciách zaujať také principiálne stanoviská."

Béla Bugár, predseda strany Most-Híd Béla Bugár:
"V prvom rade úprimnú sústrasť jeho blízkym. Som dvadsať rokov v politike a poznal som ho," zareagoval. Podľa Bugára je strašné, aká nálada sa vytvára v spoločnosti - "rôzne odpočúvania, nahrávky a teraz vražda človeka, ktorý bol aktívny aj pri chúlostivých veciach, zastupoval štát".

Ján Slota, predseda SNS:
"Bol to pre mňa šok, keď som zistil, že žijem v štáte, kde sa strieľajú bývalí predsedovia Ústavného súdu."Teraz by mal ten tzv. Cattani zabrať na plné obrátky. A rovnako aj minister Lipšic a čím skôr chytiť toho, čo je za vraždu zodpovedný."

Vladimír Mitro, advokát a bývalý šéf Slovenskej informačnej služby (SIS):

"Zo zavraždenia pána Ernesta Valka som šokovaný. Je teraz dôležité zistiť, objasniť motív činu. Je mi to ľúto, osobne som ho poznal."

Robert Kaliňák, bývalý minister vnútra:
"Je to tragická a smutná udalosť, uvidíme, či sa podarí nájsť tých, ktorí sú za to zodpovední."

Ján Packa, bývalý policajný prezident:
"Za mojich časov sa nestrieľali ani vagabundi, nie to ešte potentáti."

Pavel Rychetský, predseda českého Ústavného súdu:
V reakcii pre TASR Rychetský vraždu Ernesta Valka označil za hanebný čin a vyjadril nádej, že slovenské orgány vyvinú maximálne úsilie, aby sa vraždu podarilo vyšetriť a páchateľov potrestať.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 2. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 3. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 7. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 8. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 9. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 10. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 1. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 2. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 3. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 4. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 6. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 7. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 8. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 9. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 10. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 1. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 5 302
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 5 288
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 4 580
 4. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 320
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 3 191
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 044
 7. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 1 885
 8. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 298
 9. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 247
 10. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 067

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Tomanová používa jednostranné stanoviská, súdy ju rešpektujú

Súdneho znalca odvolávajúceho sa na komisárku pre deti Vieru Tomanovú stiahli z prípadu.

KOMENTÁRE

Veď sú to iba deti

Zdá sa, akoby Tomanová nastúpila v čase, keď sa nepredpokladalo, že bude musieť niečo významné urobiť.

SVET

OSN zverejnila plán na zníženie počtu ľudí, je to hoax

Sedemnásť rokov stará správa a množstvo nepodložených komentárov zaujali aj stranu Borisa Kollára.

KOMENTÁRE

Dúfajme, že Duda to pochopil. Nie sú dve Poľská, iba jedno

Predkladané zákony berú Poľsko všetkým Poliakom.