BRATISLAVA. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda svojím znovuzvolením na sobotňajšom (6.11.) kongrese konsolidoval svoje postavenie v strane, neuškodí mu ani kauza s nahrávkami telefonických hovorov, ktoré podľa predsedu Smeru Roberta Fica poukazujú na "krytie" korupcie. Pre TASR to uviedol politológ Juraj Marušiak.
Kauza môže krátkodobo mierne oslabiť preferencie SDKÚ, čoskoro ju však prekryjú iné udalosti, aktuálne napríklad tragická smrť právnika Ernesta Valka. "Ak by sa preukázalo podozrenie z korupcie, bolo by to minimálne z morálneho hľadiska ťažko akceptovateľné. Ale som skôr skeptický. Ani predchádzajúce škandály veľký efekt nemali. Teraz nejde o novú vec, ale niečo, čo už bolo diskutované," odhadol politický efekt kauzy Marušiak.
Komplikovaný vzťah s Radičovou
Na druhej strane rozhodnutie kongresu mať dvoch lídrov - na poste predsedu strany Mikuláša Dzurindu a vo funkcii premiérky podpredsedníčku SDKÚ Ivetu Radičovú, bude podľa Marušiaka prinášať komplikácie. "Môj názor je taký, že to dlhodobo nefunguje. Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať. Iveta Radičová prvýkrát zaujala výraznejšie stanovisko v súvislosti s navrhovanou voľbou Dobroslava Trnku na post generálneho prokurátora, čo bolo z jej strany nečakané," povedal Marušiak, podľa ktorého je otázne, či je premiérka reálne pripravená "na systematický vnútrostranícky boj".
V prípade, že si SDKÚ udrží dnešné preferencie, očakáva Marušiak postupné klesanie Radičovej vplyvu a posilnenie pozície Dzurindu. "Zatiaľ sa vplyv predsedu ukázal ako mimoriadne silný. Samozrejme, z voličského hľadiska to pre stranu nemusí byť najlepšie," pripomenul s tým, že Dzurinda sa stal predsedom strany a ministrom napriek tomu, že "neprešiel voľbami".
Dzurinda korupciu odmietol
Nahrávky telefonátov, ktoré zrejme vznikli v roku 1998 pred voľbami, vytiahol Fico na Dzurindu v nedeľu (7.11.). Šéf Smeru tvrdí, že Dzurinda na nich "politicky pokrýva" dodávku kotlov pre bratislavskú spaľovňu. Podnikateľ Vladimír Miškovský mu v telefonáte hovorí, že od neho žiadal úplatok človek, ktorý "je aj na tvojej kandidátke". Dzurinda v nedeľu odmietol, že by v telefonátoch vybavoval biznis.
Polícia mala prípad v rukách už v roku 1999. Kazetu s telefonátmi jej spolu s trestným oznámením priniesol vtedajší hovorca HZDS Marián Kardoš. Polícia na trestné stíhanie dôvod nevidela. "Na základe výsledku skúmania bola vec odložená," povedal v pondelok (8.11.) bratislavský krajský policajný hovorca František Peczár. Polícia však skúmala iba podozrenie, či nedošlo k trestnému činu narušenia súkromia pri odpočúvaní telefónov, nezaoberala sa obsahom telefonátov.