BRATISLAVA. Amnesty International Slovensko víta rozhodnutie veľvyslanca SR v Nórsku Dušana Rozboru zúčastniť sa slávnostného odovzdávania Nobelovej ceny mieru v Osle, napriek písomnej výzve Číny, ktorá žiada veľvyslanectvá európskych krajín v Nórsku o bojkot tejto udalosti. Dôvodom čínskej nóty je, že tohtoročným laureátom na Nobelovu cenu mieru je čínsky disident Liou Siao-po.
Liou Siao-po, ktorý získal Nobelovu cenu za mimoriadny prínos v oblasti ľudských práv, si v súčasnosti odpykáva 11-ročný trest na základe obvinení z podnecovania na rozvracanie štátnej moci, na ktorý bol odsúdený v nespravodlivom procese," uviedla pre TASR Alexandra Malangone, riaditeľka Amnesty International Slovensko.
Toto ocenenie podľa nej môže prispieť k zlepšeniu situácie v krajine iba vtedy, ak sa vytvorí väčší medzinárodný tlak na Čínu, aby prepustila Lioua spolu s ďalšími väzňami svedomia, ktorí si odpykávajú tresty v čínskych väzniciach za uplatňovanie svojho práva na slobodu prejavu.
Liou je literárny kritik, historik a predovšetkým aktivista za ľudské práva, ktorého v roku 2008 odsúdili na 11 rokov väzenia za spísanie Charty 08. "Tento dokument požaduje politické reformy a dodržiavanie základných ľudských práv, akými sú slobodné voľby, sloboda prejavu, zhromažďovania, náboženská sloboda, nezávislé súdnictvo a podobne," priblížila Malangone. Chartu podľa nej podpísalo už 10.000 Číňanov.
Čínu dlhodobo kritizuje Amnesty International a iné mimovládne organizácie za neustále porušovanie základných práv a slobôd a bezdôvodné väznenie aktivistov za ľudské práva.