Advokát Ernest Valko riešil spory, v ktorých išlo o desiatky miliónov eur. Zastupoval Tipos aj podnikateľa Tobiáša Loyku.
BRATISLAVA. Advokát Ernest Valko nežiadal o policajnú ochranu, hoci riešil miliardové spory s pochybným pozadím. Pred známymi nikdy nerozprával, že by mu išlo o život.
S obavami sa však podľa priateľa a bezpečnostného analytika Milana Žitného vyjadroval o kauze Tipos, kde sa štát súdi o 60 miliónov eur s cyperskou spoločnosťou Lemikon.
„Mal vážne obavy, pokiaľ ide o Tipos," povedal bezpečnostný analytik Milan Žitný, ktorý sa s Valkom stretol niekoľko týždňov pred smrťou. Spor štátnej lotérie s Lemikonom je v súčasnosti na Najvyššom súde. „Hovoril, že chcú percentíčka, ale nepovedal kto ani čo," hovorí Žitný.
Valko zastupoval Tipos v podaní na Ústavnom súde, kde namietal zákonnosť sudcu. Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin totiž niekoľkokrát vymenil členov senátu, ktorý o spore rozhoduje.
Tipos je bez právnika
Valko poskytoval právne rady aj v spore na Najvyššom súde, kde Tipos oficiálne zastupoval právnik Ľudovít Krúpa. Ten pre Tipos od minulého týždňa už nepracuje, štátna lotéria tak zostala bez advokáta.
Generálny riaditeľ Tiposu Miloš Ronec hovorí, že s Valkom často konzultovali postup. S vraždou popredného právnika to však nespája. „Ja skôr vylučujem, že to môže súvisieť s aktivitami, ktoré robil pre Tipos."
Lemikon získal pohľadávku za vyše 60 miliónov eur od českej Športky, ktorá zažalovala Tipos za používanie know-how.
Keď pred dvoma mesiacmi vybuchlo auto členovi predstavenstva Tiposu Milanovi Homoľovi, vtedajší šéf lotérie Stanislav Žiačik reagoval: „ Verím, že tento skutok nemá nič spoločné s prebiehajúcim forenzným auditom v našej spoločnosti ani so súdnym sporom so spoločnosťou Športka."
Hrušovskému volal ešte v pondelok
Polícia nechce špekulovať o tom, či vražda súvisí s prácou Ernesta Valka. Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) povedal, že Valko nemal policajnú ochranu ani o ňu nežiadal.
„Nikdy neprejavil obavu o život," uviedol Lipšic, ktorý Valka pozná osobne a nazval ho dlhoročným kolegom.
Lipšic dodal, že Valko ohrozenie nespomenul ani ľuďom, s ktorými hovoril v posledných hodinách svojho života.
Medzi nimi bol aj podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský. „Naposledy som s ním telefonicky rozprával v pondelok," povedal Hrušovský. Obsah rozhovoru však nezverejnil.
Šéfredaktor časopisu .týždeň Štefan Hríb, ktorý Valka dobre poznal, vraví, že advokát si uvedomoval, v akom nebezpečnom prostredí sa pohybuje.
„Ernest vedel, ako tu funguje biznis, čo sa tu komu stalo a môže stať. Keď o tom hovoril, skôr o tom vtipkoval. Vedel, s kým má dočinenia, uvedomoval si, že aj jemu všeličo hrozí."
Čítajte viac:
- V pondelok večer zastrelili právnika Ernesta Valka
- Ernest Valko: Reakcie na jeho zavraždenie
- Ernest Valko: Ako sa dostal k právu a politike
- Ľuba Lesná: Môj priateľ Ernest (spomienka)
Nebezpečná rašelina
Nebezpečná kauza bola podľa Žitného aj Rašelina Quido, v ktorej Valko zastupoval podnikateľa Tobiáša Loyku.
V obchodnom spore o lukratívnu spoločnosť Rašelina Quido za 11,6 miliardy korún stál Loyka proti Michalovi Hrbáčkovi a Martinovi Lieskovskému, ktorí boli obaja kedysi príslušníkmi SIS.
Loyku, ktorý si v minulosti odpykal už viacero trestov, neskôr polícia zatkla pre plánovanie vrážd v máji 2005. Obeťami mali byť aj Hrbáček s Lieskovským.
„Ernest si vždy vyberal veľké kauzy," poznamenala riaditeľka Nadácie Charty 77 Zuzana Szatmáry. Podľa nej tým chcel dokázať svoju kompetentnosť sudcom, ktorí mu často dávali pocítiť, že dosiahol vrchol kariéry ešte ako mladý právnik.
„Vždy hovoril: Idú mi po krku a ničia ma. Ale nikdy mi nenapadlo, že to môže byť niekto mimo justičného prostredia."
Tajné nahrávky, zmenky aj policajná cela
Ernest Valko sa viackrát dostal do konfliktu s políciou či politikmi. Všetky kauzy napokon dopadli v jeho prospech.
BRATISLAVA. Štyri noci strávené v policajnej cele a prehliadka priestorov jeho advokátskej kancelárie boli v roku 2006 pre Ernesta Valka zrejme najsilnejšou ranou od bezpečnostných zložiek štátu. O možnom prekročení zákona sa hovorilo aj viackrát predtým, podozrenia sa nikdy nepotvrdili.
Kauza Rehákovci
V novembri 2006 zadržala polícia Valka s podnikateľom Ladislavom Rehákom pre podozrenie z vydierania. Malo ísť o dlh 15 miliónov korún (pol milióna eur) súvisiaci s vykupovaním pozemkov na Záhorí.
Valko a Rehák strávili štyri noci v cele, návrh na väzbu súd zamietol. „Veril som v spravodlivé a nestranné rozhodnutie senátu. Som nevinný, ničoho som sa nedopustil," tvrdil Valko.
Na prípade bolo čudné, že hoci policajti trestné oznámenie dostali v júni 2006, konať začali až o niekoľko mesiacov. Krátko predtým zatkli Reháka s dvoma synmi pre podozrenie z vydierania účtovníčky.
„Čaká nás možno niekoľko zaujímavých dní," komentoval prvý krok polície vtedajší premiér Robert Fico. Nasledovalo opätovné zadržanie Reháka, už aj s Valkom.
Vo väzbe napokon istý čas strávil Rehákov syn Martin, ktorý je advokátom a u Valka pracoval. Martina Reháka polícia spájala so skupinou bratislavského podsvetia známou ako piťovci.
Prokuratúra neskôr vyšetrovanie kauzy Rehákovcov zastavila. Navyše skonštatovala porušenie zákona pri prehliadke Valkovej kancelárie. Z funkcie odstúpil Ján Vaľo, šéf Úradu boja proti organizovanej kriminalite, ktorý prípad riešil. Teraz je Vaľo prvým viceprezidentom Policajného zboru.
Horúce zmenky
V roku 2003 prokuratúra bezvýsledne preverovala 25-miliónovú (833tisíc eur) províziu, ktorú mal Valko získať za zastupovanie SPP v kauze Duckého zmeniek.
Koncom novembra 2002 zasiahli českí policajti pri preberaní zmeniek českej firmy Sigma Group v hodnote 6,8 miliardy korún. Stalo sa tak za Valkovej prítomnosti v advokátskej kancelárii v Brne. Zmenky polícia zhabala.
Obavy o život
Vo februári 2003 policajti zadržali vo Valkovom aute hľadaného Karola Patasyho, ktorého vyšetrovali v súvislosti s mafiánskou vraždou v bratislavskom Irish Pube. Auto prechádzalo cez hranice do Česka, no Valko v ňom nesedel. Incident vysvetlil tak, že si pre Duckého zmenky najal ochranu.
„Keďže je spor taký, aký je, a mám obavy, objednal som si ochranku a poskytol som jej auto. Viac o tom neviem."
Dzurindova nahrávka
Pri riešení privatizácie Nafty Gbely expremiér Mikuláš Dzurinda v roku 1999 pohrozil, že zverejní nahrávku telefonátu medzi Valkom s bývalým silným mužom podsvetia Petrom Steinhübelom. Valko v spore zastupoval FNM. „Pána Steinhübela poznám asi 15 rokov. Niekoľkokrát sa na mňa obrátil. Dal som mu jasne najavo, že som vyťažený," povedal Valko v júni 1999. Kauza nahrávky neskôr išla do stratena.
Matúš Burčík

Beata
Balogová
