BRATISLAVA. Nečakane, jediným výstrelom vraha zomrel jeden z najznámejších slovenských právnikov Ernest Valko. Uznávaného advokáta, ktorý bol blízky viacerým politikom súčasnej koalície, podľa polície zavraždili v pondelok medzi 18.47 a 22.45 h. Za tmy ho ktosi zastrelil v jeho vile, ktorá stojí na okraji Limbachu pri Bratislave.
Zločin sa odohral na pomerne odľahlom mieste. Vila na rozsiahlom pozemku z prednej strany hraničí s lesom a zo zadnej s vinohradmi. Časť slepej ulice, kde advokát býval, nemá verejné osvetlenie.
Valka podľa policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka zastrelili „v obývacej časti domu" z krátkej guľovej zbrane, teda z pištole alebo revolveru. Vrah ho zasiahol spredu jednou ranou do hrudníka. Zomrel na zranenia srdca a pľúc.
Vraždil profesionál? Mnohé okolnosti by mohli naznačovať, že vrahom bol profesionál. „Nebol zastrelený z bezprostrednej blízkosti, teda nie z pár centimetrov, ale z niekoľkých metrov," povedal Spišiak. Podľa informácií od ľudí, ktorí právnika dobre poznali a navštívili ho aj doma, bola jeho vila veľmi dobre zabezpečená.
„Mal v nej sofistikované bezpečnostné zariadenie, ktoré si nechal postupne vylepšovať," povedal jeden z nich. V dome mával aj psa.
Asi pred rokom vykradli Valkovi dom, zmizli aj dve zbrane. Právnik mal zbrojný preukaz aj na ďalšie dve, ktoré sa podľa ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) stratili a polícia ich u Valka nenašla. V mladosti býval špičkovým karatistom a aj v 57 rokoch sa udržiaval v kondícii.
Valko sa nepozeral na to, koho si znepriatelí, píše Marián Leško.
Polícia sa o vražde dozvedela o 22.45 h, keď na tiesňovú linku zavolali jeho bývalá manželka a dcéra. Našli ho v dome potom, čo im nedvíhal telefón.
Valko žil v dome s 26-ročnou dcérou Janou, ktorá pracovala ako advokátska koncipientka v jeho právnickej kancelárii. S exmanželkou udržiaval dobré vzťahy. Podľa ČTK ich ešte v nedeľu videli na spoločnom obede.
Kto bol Valko v rokoch 1990 - 1991 bol podpredsedom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia ČSFR v roku 1992 sa stal predsedom Ústavného súdu ČSFR zastupoval štát v kauzách ako Nafta Gbely, Duckého zmenky či Tipos po nástupe Ficovej vlády v roku 2006 bol obvinený z vydierania, stíhanie neskôr zastavili po nástupe Radičovej vlády sa stal členom Dozornej rady SPP Ústavný súd registruje 31 podaní, kde zastupuje stažovateľov
Vražda pre prácu „Neviem o ničom," povedala dcéra Jana na otázku, či jej otec v poslednom čase vyslovil obavy o svoju bezpečnosť. „Určite, s čím iným?" odvetila na otázku, či vražda súvisela s jeho prácou.
Na miesto krátko po telefonáte prišla záchranka. Advokátovi už lekári nedokázali pomôcť. Polícia po príchode uzavrela časť ulice dlhú asi 300 metrov. Hľadali stopy vo vile i v okolí. Novinári dostali prvé informácie okolo jednej v noci.
Policajti na miesto púšťali len ľudí s trvalým bydliskom za policajnou páskou a lesníkov. Miesto bolo uzavreté ešte včera podvečer, pretože pozemok i vila sú pomerne rozsiahle a v noci na utorok nebolo pre tmu možné urobiť niektoré úkony.
Policajný prezident aj Lipšic o prípade informujú obmedzene. Podľa ministra v minulosti detailnejšie informovanie „často zmarilo vyšetrovanie".
„Vykonávajú sa všetky potrebné úkony, aby sme vedeli čím skôr zistiť skutkové okolnosti a nájsť páchateľov tohto činu," opisoval vyšetrovanie všeobecne Lipšic.
„Nebudeme dnes ani v najbližších dňoch špekulovať o rôznych teóriách, diskutovať o tom, čo polícia našla alebo nenašla, o tom, aký bude postup vo vyšetrovaní, vedení jednou jedinou snahou - aby sme skutok objasnili a našli páchateľov," povedal minister.
Vyšetroval advokáta, teraz aj jeho vraždu Vyšetrovanie vedie Úrad boja proti organizovanej kriminalite a špeciálny útvar Generálnej prokuratúry. Prvým policajným viceprezidentom, ktorému podlieha aj úrad, je Ján Vaľo. Ten pred troma rokmi, keď zatkli Valka, šéfoval práve úradu boja proti kriminalite, ktorý vyšetroval kauzu, v ktorej Valko vystupoval spolu s podnikateľom Ladislavom Rehákom.
„Pracovníci na tomto úrade sú tí najspoľahlivejší, odborne najerudovanejší, ktorých slovenská polícia má, a ktorí sú schopní obdobné trestné činy vyšetriť," povedal policajný prezident Jaroslav Spišiak.
Limbach je v šoku Obyvatelia Limbachu zostali z vraždy prekvapení. Dopoludnia sa v obci hovorilo hlavne o nej. „Je to relatívne pokojná obec," hovorí starostka Limbachu Anna Hrustičová. Na podobný zločin v obci si nepamätá.
Vzhľadom na to, že ide o „satelit" Bratislavy, v Limbachu občas dochádza k vlámaniam do domov napriek tomu, že sú často zabezpečené poplašnými zariadeniami. V januári to podľa nej mali byť dva roky, čo sa Valko nasťahoval do nového domu. „Je nám to ľúto, že si ten dom ani neužil."
Valkova exmanželka bývala v inej časti rovnakej obce. V Limbachu bývajú mnohí prominenti i podnikatelia z Bratislavy. Zločin sa stal len niekoľko stoviek metrov od políciou stráženého domu prezidenta Ivana Gašparoviča a niekoľko desiatok metrov od domu hokejistu Miroslava Šatana. Valkova vila je zhruba dvadsať kilometrov od centra hlavného mesta.
Dobrý strelec nemusí pristúpiť veľmi blízko
Každá pištoľ má svoj rukopis. Legálne ľudia vlastnia desaťtisíce krátkych guľových zbraní.
BANSKÁ BYSTRICA . Expert na zbrane a tvorca slovenskej pištole Jaroslav Kuracina z Banskej Bystrice odhaduje, že na Slovensku je približne 200 tisíc krátkych guľových zbraní, ktoré strelci vlastnia legálne. Skutočný počet pištolí a revolverov, vrátane nelegálnych, si však nedovolí odhadnúť.
Veľké množstvo nelegálnych zbraní sa dostalo na Slovensko najmä z krajín bývalej Juhoslávie a Sovietskeho zväzu. „Kde je ponuka, tam je aj dopyt," dodáva.
Kuracina označuje slovenský systém evidencie zbraní a streliva za jeden z najprepracovanejších v Európe.
„Evidencia zbraní je veľmi podrobná. Jednotlivé policajné pracoviská sú počítačmi poprepájané, takže na hociktorom mieste Slovenska veľmi jednoducho zistia všetky údaje o zbrani aj o jej majiteľovi," hovorí expert na zbrane.
Na Slovensku je približne 170 tisíc držiteľov zbrojných preukazov. Pri kúpe pištole každého nového majiteľa automaticky eviduje predajca a všetky údaje o zbrani a vlastníkovi zbrojného preukazu odosiela polícii.
„Ak majú policajní experti k dispozícii nie veľmi porušený projektil a nábojnicu, dokážu s istotou určiť, či bol projektil vystrelený zo zbrane, ktorú posudzujú. Komparačným mikroskopom určia zhody, alebo odlišnosti na sto percent. Ak nemajú zbraň, vedia určiť aspoň typ pištole, z ktorej projektil vystrelili. Každá zbraň, napríklad Glock, ČZ, či K-100 majú svoj rukopis, ktorý dokážu odborníci prečítať," konštatuje Kuracina.
Strelec dokáže usmrtiť človeka pištoľou kalibru 9 milimetrov parabelum zo vzdialenosti 800 metrov. Trojcentimetrový kruh na terči dokáže skúsený strelec bezpečne trafiť na 25 metrov.
Daniel Vražda

Beata
Balogová
