BRATISLAVA, BRUSEL.
Sú to napríklad prekážky plynulej premávky na cestných priechodoch na vnútorných hraniciach. Členské štáty totiž nie vždy uplatňujú schengenské pravidlá správnym spôsobom. Európska komisia sa preto rozhodla dôkladnejšie overovať dodržiavanie schengenských pravidiel a prijala nový návrh mechanizmu takého hodnotenia. Tento návrh umožní Komisii dôkladnejšie overovať právne predpisy, týkajúce sa zrušenia kontrol na vnútorných hraniciach a robiť účinnejšie kontroly na území členského štátu.
„Schengenský priestor umožňuje ľuďom cestovať bez kontrol na hraniciach. Aby systém fungoval, je nevyhnutné účinné uplatňovanie všetkých schengenských ustanovení a vysoký stupeň vzájomnej dôvery medzi zúčastnenými stranami. Občania Európy budú môcť len vtedy plne využívať výhody, ktoré prináša voľný pohyb osôb, ak budú členské štáty uplatňovať schengenské pravidlá účinným, konzistentným a transparentným spôsobom,“ zdôraznila komisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová.
Osobitný hodnotiaci mechanizmus stanovuje transparentné, účinné a jasné pravidlá postupu, ktorý sa bude pri hodnotení uplatňovať. Osobitná pozornosť by sa mala venovať najmä základným právam pri uplatňovaní schengenských pravidiel.
Návrh sa dotýka všetkých častí schengenskej spolupráce, najmä vonkajších hraníc, vízovej politiky, policajnej spolupráce a Schengenského informačného systému. Prostredníctvom nového mechanizmu sa zavedú aj neohlásené návštevy s cieľom zabezpečiť, aby sa schengenské pravidlá uplatňovali správne neustále. Európsky parlament a Rada prijmú spoločné rozhodnutie týkajúce sa tohto návrhu.
Priestor bez vnútorných hraníc, teda schengenský priestor, vznikal na základe medzivládnej spolupráce koncom 80. a začiatkom 90. rokov medzi členskými štátmi, ktoré chceli zrušiť kontroly na vnútorných hraniciach.
Členské štáty zároveň chceli na tento účel zaviesť sprievodné opatrenia, ako sú spoločné pravidlá na kontrolu vonkajších hraníc, spoločná vízová politika, policajná a justičná spolupráca a vytvorenie Schengenského informačného systému.
Schengenský priestor bez kontrol na vnútorných hraniciach v súčasnosti pozostáva z 25 štátov, teda z Belgicka, Českej republiky, Dánska, Estónska, Fínska, Francúzska, Grécka, Holandska, Litvy, Lotyšska, Luxemburska, Maďarska, Malty, Nemecka, Poľska, Portugalska, Rakúska, Slovenska, Slovinska, Španielska, Švédska a Talianska, ďalej z dvoch pridružených krajín – Islandu a Nórska, a od decembra 2008 Švajčiarska. Systém hodnotenia sa uplatňuje od roku 1999. Súčasnej právnej situácii už úplne nezodpovedá a má nedostatky týkajúce sa metodiky a využívania analýzy rizík. V roku 2009 predložila Komisia dva návrhy na prepracovanie hodnotiaceho mechanizmu.