Niektoré organizácie nedostali už jedenásť mesiacov peniaze na liečbu narkomanov.
BRATISLAVA. Štátna podpora liečby narkomanov vyschla. Organizácie, ktoré sa o drogovo závislých starajú, nedostali niekoľko mesiacov ani cent.
Súčasná vláda krátko po nástupe k moci zastavila financovanie protidrogových projektov. Dôvodom bolo netransparentné dotovanie spriaznených združení za vlády Roberta Fica (Smer). Niektoré prípady už prešetruje aj polícia.
Šéf Protidrogového fondu Miroslav Žufa hovorí, že podporu štát doteraz neobnovil. „Klesli sme na nulu,“ hovorí.
Bez peňazí sú v ohrození Marihuany ubúda narkomani v Európskej únii starnú, v strednej Európe pomalšie, priemerne majú 35 rokov; najväčšie problémy sú s heroínom, stúpa najmä na Ukrajine a v Rusku; druhá najrozšírenejšia droga kokaín je silná v Británii a Španielsku, stúpa aj Česko; pervitín je najväčším problémom pre Česko a Slovensko, no polícia odhaľuje čoraz menej prípadov; užívanie marihuany medzi 15 až 19ročnými u nás klesá; nastupujú však nové drogy ako spice; celoživotné užívanie drog mierne stúpa.
Zdroj: Európske a slovenské monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť
„Projekt nám schválili v júni, ale peniaze sme ešte nedostali,“ hovorí šéfka občianskeho združenia Odyseus Katarína Jirešová, ktoré sa stará aj o drogovo závislých ľudí. Príjem od štátu je v ich rozpočte kľúčový.
„Tento rok sme mali také obdobie, že sme nevedeli, či budeme musieť skončiť,“ hovorí Jirešová. Za útechu považuje to, že im tento mesiac prišla podpísaná zmluva, ktorá by im mala priniesť meškajúce peniaze.
Peniaze na projekty liečby narkomanov schvaľuje a financuje Výbor ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog, ktorému šéfuje podpredseda vlády Rudolf Chmel (Most-Híd) a Úrad vlády na čele s Viktorom Nižňanským. Ani jeden z nich včera na otázky o financovaní neodpovedal.
Zdroj blízky podpredsedovi vlády pre SME len uviedol, že celá záležitosť je nateraz v „bezváhovom stave“.
Financovanie projektov roky zabezpečoval Protidrogový fond. Ročne prerozdeľoval podľa jeho riaditeľa Miroslava Žufu približne 1,5 milióna eur.
V roku 2008 prešli peniaze z fondu pod výbor ministrov na čele s Dušanom Čaplovičom a pod Úrad vlády, ktorý v tom čase viedol Igor Federič (obaja Smer).
Vyskytli sa vtedy viaceré podozrenia z netransparentného prideľovania financií združeniam spriazneným so Smerom.
Liečba blízka Smeru Napríklad nezisková organizácia Cesta životom dostala vyše 35tisíc eur. Neziskovku zakladala poslankyňa Smeru Jana Vaľová, neskôr jej šéfovala Anna Brezíková, švagriná Zuzany Mikovej z Úradu vlády, ktorá mala vplyv na schválenie dotácií.
Miková sa snažila získať peniaze aj pre organizáciu Čistý deň, ktorú zakladala. Po medializácii Úrad vlády dotáciu zastavil. Následne ju však dostalo združenie DT inštitút, ktoré vzniklo pár dní po zastavení transakcie.
S ním Čistý deň v deň registrácie na ministerstve vnútra uzavrel zmluvu o spolupráci. Ešte pred výmenou vlády potom predchádzajúce vedenie výboru aj Úradu vlády schválilo dotácie aj ďalším spriazneným združeniam.

Beata
Balogová
