BRATISLAVA. Policajti strávili vo vile Ernesta Valka takmer 24 hodín. Obhliadka miesta, kde bol v pondelok večer zavraždený, sa už zopakovať nedá, odborníci teda predpokladajú, že si polícia dala záležať.
Práve nedôsledná práca na mieste vraždy bola vraj problémom napríklad pri vyšetrovaní vraždy Daniela Tupého, ktorá ostáva aj po piatich rokoch nepotrestaná.
Jeden deň rozhoduje
Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) už predvčerom vyhlásil, že o vyšetrovaní nebude polícia informovať, aby neohrozila jeho výsledok. Ani včera preto nezverejnili žiadne nové informácie.
Odborníci sa však zhodujú, že dôležitú časť práce už má polícia za sebou, keďže o úspechu vyšetrovania rozhodujú prvé hodiny a dni.
„Najmä prvých 24 hodín, vtedy je dôležité z miesta činu zozbierať maximum informácií a okamžite ich vyhodnotiť,“ hovorí Jozef Šátek, bývalý vyšetrovateľ a riaditeľ Úradu boja proti korupcii.
Počas obhliadky miesta činu sa všetko nakrúca na video a fotografuje. V teréne sa robí ešte ďalšie tri až štyri dni či týždeň. Obhliadka miesta činu bola v prípade vraždy Ernesta Valka podľa odborníkov práca približne pre dvadsať policajtov, technikov a ďalších odborníkov.
„Predpokladám, že tam boli minimálne štyria až piati vyšetrovatelia, asi desať operatívnych pracovníkov, možno dvaja kriminalistickí technici. Mali tam byť aj ďalší policajti, ktorí zabezpečujú celý okruh miesta činu,“ myslí si Šátek.
V prípade rodinného domu a takéhoto závažného zločinu predpokladá, že polícia urobila až tri samostatné obhliadky miesta činu. Jednu za plotom, druhú vo dvore, tretiu na samotnom mieste činu. „V prípade vraždy Ernesta Valka išlo o 12 až 16 hodín tvrdej roboty,“ odhaduje Šátek.
Najprv pach
„Prvé by mali byť zosnímané pachové odtlačky, ak je predpoklad, že tam páchateľ nejaké zanechal,“ povedal advokát a bývalý vyšetrovateľ Peter Vačok.
„Veľmi dôležitá je obhliadka mŕtvoly a priestorov, kde leží,“ hovorí Šátek. Vyšetrovateľ si veci ako polohu tela diktuje na diktafón či nahráva na kameru.
„Technik zaznamenáva krvné striekance, stopy po obuvi, poháriky, z ktorých sa mohlo piť, fľaše či strelné zbrane,“ hovorí Šátek. Všetko sa označí číslami ako stopy a dôkazy.
„Vyšetrovateľ by mal mať rukavice. Strelné zbrane zabalí do vrecúška a zapečatí,“ povedal Šátek. Stôp podľa neho zvykne na mieste činu bývať od niekoľkých až po viac ako desať.
Pokaziť sa dá všetko
„Pokaziť sa dá všetko, ak to nie je urobené s vysokou precíznosťou,“ hovorí Vačok. Najdôležitejšie sú stopy, ktoré vedú k individuálnej identifikácii. „Pri následnom vytypovaní osôb potom mám čo porovnávať.“
Podľa súdneho lekára a právnika Petra Kováča lekár pri prehliadke zomrelého posudzuje situáciu v niekoľkých krokoch. „Posledné, o čom pri prvotnej obhliadke rozhoduje, je, či treba telo pochovať, alebo pitvať.“
Prípadná pitva sa robí v Ústave súdneho lekárstva. Policajti tam telo prepravia v špeciálnom vaku. „Dôležité bývajú ruky, najmä ak sa dostanú do kontaktu s vrahom,“ hovorí Šátek.
Policajti ich pred prevozom špeciálne zabalia. „Pod nechty sa môžu dostať koža, vlasy alebo krv.“ Obhliadku tela potom opakovane robí lekár spoločne s vyšetrovateľom. Súčasťou sú aj testy na drogy či alkohol.
Treba zistiť čas
Veľmi dôležité je podľa Kováča určiť čas úmrtia, najmä ak ide o násilnú smrť. Odhad je najpresnejší, keď sa vykonáva krátko po smrti.
Ak sa policajtom nepodarí chytiť páchateľa v priebehu prvých dní, mali by si približne po týždni zosumarizovať poznatky, vyhodnotiť všetky doterajšie verzie. „Povedal by som, že sa treba zastaviť z prvého náporu a zamyslieť sa,“ hovorí Šátek.

Beata
Balogová
