BRATISLAVA. Bývalý ani súčasný minister vnútra sa nechcú vyjadriť k tomu, či by sa mal štát aspoň posmrtne ospravedlniť Ernestovi Valkovi za postup polície v kauze Rehákovci.
V novembri 2006 policajti zatkli Valka spolu s podnikateľom Ladislavom Rehákom a štyri noci ich držali v cele, Valkovi zaistili citlivé dokumenty. Prokuratúra neskôr stíhanie v kauze Rehákovcov zastavila pre nedostatok dôkazov.
Valko krátko pred smrťou rokoval s novým vedením ministerstva o ospravedlnení a odškodnení. Výsledku sa nedočkal. „V krátkom čase vydáme k tomu vyhlásenie,“ povedal minister Daniel Lipšic (KDH). Exminister Robert Kaliňák (Smer) sa včera k veci nechcel vyjadrovať.
Ako buldozér?
Akciu v novembri 2006 organizoval Úrad boja proti organizovanej kriminalite pod vedením Jána Vaľa. Ten sa po neúspechu v kauze Valka a Reháka vzdal funkcie.
„Osobne si Jána Vaľa vážim, dnes však nemôžeme ísť ako buldozér,“ povedal bývalý policajný prezident Ján Packa pre Hospodárske noviny v októbri 2008 v súvislosti s jeho odchodom z funkcie.
Teraz je Vaľo prvým viceprezidentom Policajného zboru. Žiadosť o rozhovor včera odmietol s vysvetlením, že vôbec nechce verejne vystupovať. Vo funkcii prvého viceprezidenta sa v minulosti bežne prezentovali súčasný šéf polície Jaroslav Spišiak či Vaľov predchodca Michal Kopčik.
Teraz vyšetruje vraždu
„Ján Vaľo nesie vážnu zodpovednosť za nezákonné postupy v kauze Rehákovcov,“ hovorí bezpečnostný analytik Milan Žitný.
Pod Vaľa teraz patrí aj úrad, ktorý vyšetruje vraždu právnika. Dosadil ho Spišiak, ten za ním podľa vlastných slov stojí.
Vaľo má 47 rokov, do polície nastúpil v roku 1982. Vo funkcii šéfa Úradu boja proti organizovanej kriminalite mal v roku 2004 problém získať bezpečnostnú previerku. Jedným z dôvodov mal byť záznam rozviedky ŠtB.

Beata
Balogová
