Minister kultúry Daniel Krajcer predstavil plánované zmeny tlačového zákona. Verejní činitelia neprídu o právo na odpoveď. Bolo by to v rozpore s ústavou.
Agentúrne spravodajstvo sme o 20:43 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Zrušenie práva na odpoveď pre verejných činiteľov, ktoré má vláda v programe, sa nekoná. Minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) predložil úpravu tlačového zákona, podľa ktorej právo na odpoveď zostane, a to aj politikom. Nebudú ho však môcť uplatňovať v súvislosti s výkonom funkcie.
Zákon mení aj to, že odpoveď bude možné využiť iba v prípade nepravdivých či pravdu skresľujúcich skutkových tvrdení.
Podpredseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Rafael Rafaj zo SNS označil Krajcerovu novelu za účelovú reklamu. „Aplikačná prax nepotvrdzuje masívne prípady využívania práva na odpoveď či na opravu."
Zmeny v tlačovom zákone ešte musí schváliť vláda a parlament.
„Verejným činiteľom sa znižuje nárok uplatnenia práva na odpoveď, pokiaľ sa to týka výkonu ich funkcií." Novela upravuje, že právo možno využiť iba proti nepravdivým či neúplným skutkovým tvrdeniam. Podľa zákona, ktorý schválila garnitúra Roberta Fica, si ho mohol uplatniť hocikto a za akékoľvek skutkové tvrdenie.
Čo sa mení
politici nemôžu právo na odpoveď využiť pri článkoch, ktoré sa týkajú výkonu ich funkcie;
právo možno uplatniť iba proti nepravdivému či neúplnému skutkovému tvrdeniu;
vydavatelia nemusia odpoveď zverejniť na rovnakom mieste ako pôvodný text;
novela ruší pokuty za neuverejnenie odpovede, opravy či dodatočného oznámenia.
Ústava nepustí Verejní činitelia si naďalej budú môcť nárokovať na odpoveď ako súkromné osoby. Úplné zrušenie tohto ustanovenia pre politikov nie je možné, hovorí Pavol Múdry z Medzinárodného tlačového inštitútu, ktorý sa podieľal na pripravovaných zmenách.
„Mám obavy, že by to išlo proti ústave, pred ktorou sme si všetci rovní. Je to vážny ústavný problém, tú formuláciu sme hľadali veľmi zložito." Podľa neho nie je možné ani úplné vypustenie práva na odpoveď pre všetkých ľudí, lebo ide o štandardný nástroj v zmysle európskej legislatívy.
Zasiahnu politici Novela ešte musí prejsť pripomienkovým konaním. Potom o nej bude rozhodovať vláda a parlament. Do platnosti by podľa Krajcera mohla vstúpiť od júna budúceho roka.
Návrh vypúšťa pokuty za neuverejnenie odpovede, opravy či dodatočného oznámenia, ktoré sú teraz až do 5-tisíc eur. Uverejnená odpoveď tiež nebude musieť byť v novinách na rovnakom mieste ako pôvodný text, čo platí v súčasnosti.
Zdá sa, že novinári ešte nestihli naštvať túto koalíciu natoľko, aby im mala chuť robiť zle, píše Lukáš Fila.
Predseda Združenia vydavateľov periodickej tlače Michal Arpáš tvrdí, že novela zlepšuje situáciu oproti súčasnému stavu.
„Sú tam vymenované prípady, keď právo na odpoveď nemusí vydavateľ akceptovať. Ďalšia dôležitá vec je, že ak dotknutá osoba už využila niektorý zo zákonných inštitútov, nemá možnosť využívať ďalšie postupy."
Aj šéf Slovenského syndikátu novinárov Peter Kubínyi považuje návrh za výrazné zlepšenie toho, čo platí teraz.
„Časť našich pripomienok nebola zapracovaná, budeme sa však ďalej podieľať na príprave novely."
Zoznam funkcionárov Krajcerove zmeny neriešia výhrady kritikov, ktorí namietali, že právo na odpoveď budú môcť okrem politikov zneužívať aj mafiáni.
Múdry hovorí, že sa to v zákone vyriešiť nedá, ťažko totiž zadefinovať, kto je mafián. Medzi verejnými činiteľmi, ktorým zákon právo na odpoveď obmedzí, sú najvyšší štátni funkcionári, poslanci, predstavitelia územnej samosprávy či predsedovia a podpredsedovia politických strán. Sudcovia tam zaradení nie sú.
Spornú novelu tlačového zákona schválila predchádzajúca vláda v roku 2008. Hoci vtedajšia koalícia tvrdila, že nemá slúžiť politikom, ale obyčajným občanom, nebolo to vždy tak. V novembri 2009 si právo na odpoveď v SME uplatnil aj Fico. Ohradil sa proti tvrdeniu, že za socializmu patril do privilegovanej vrstvy straníckych kádrov.
Tlač je so zmenami prevažne spokojná
Návrh novely tlačového zákona, ktorý dnes predstavil minister kultúry Daniel Krajcer, hodnotí Medzinárodný tlačový inštitút (IPI) Slovensko pozitívne. "Jeho pracovná verzia spĺňa všetky náležitosti štandardného európskeho tlačového zákona," povedal pre agentúru SITA predseda Správnej rady IPI Slovensko Pavol Múdry.
Múdry je zvedavý, ako bude prebiehať legislatívny proces pri schvaľovaní návrhu novely zákona v parlamente. Pripomenul, že právo na odpoveď je v Európe štandardné a nemyslí si, že by bolo dobré, ak by sa úplne zrušilo. Ako dodal, minister Krajcer mal počas rokovaní s pracovnou skupinou o podobe zmien tlačového zákona odborný prístup.
S návrhom sú spokojní aj vydavatelia periodickej tlače. Podľa člena Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska a šéfa vydavateľstva Petit Press Alexeja Fulmeka zmena zákona tak, ako je predložená, je významným progresom, hoci neboli akceptované všetky pripomienky vydavateľov ako napríklad požiadavka zjednotiť práva na opravu a odpoveď.
Podstatné ale podľa Fulmeka je, že boli presnejšie upravené. Dôležitý je tiež návrh na zrušenie pokút za neuverejnenie opravy, či odpovede. Vydavatelia veria, že novela prejde. Považujú ju za progres, dodal pre SITA Fulmek.
Slovenský syndikát novinárov (SSN) sa k návrhu novely tlačového zákona vyjadrí v rámci pripomienkového konania. V predloženom návrhu totiž niektoré jeho návrhy boli zohľadnené a niektoré nie.
sita

Beata
Balogová
