Bratislava 4. júna (TASR) - Predstavitelia Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach vyjadrujú opätovný nesúhlas s vytvorením Slovenskej zdravotníckej akadémie. Jej zriadenie predpokladá návrh zákona, na príprave ktorého sa podieľal aj exminister zdravotníctva a poslanec Alojz Rakús. Návrhom by sa mala dnes zaoberať Legislatívna rada vlády (LRV).
Predstavitelia fakulty vo svojom stanovisku po rokovaní so zástupcami Ministerstva zdravotníctva SR tvrdia, že vytvorenie takejto inštitúcie nemá v rámci krajín EÚ obdobu.
Pripomínajú, že postgraduálne vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov, najmä lekárov sa v európskych krajinách patrí na lekárske fakulty, ktoré personálnym obsadením a odbornými kapacitami vedia lepšie realizovať kontinuitu z pregraduálneho na postgraduálne vzdelávanie.
Problematikou výchovy a vzdelávania zdravotníckych pracovníkov na pregraduálnej a postgraduálnej výchove v SR sa zaoberala hodnotiaca komisia, ktorá pre EÚ pripravuje podklady pre analýzu pripravenosti SR pre vstup do EÚ. Komisia navštívila Slovensko začiatkom apríla a za prítomnosti zástupcov všetkých lekárskych fakúlt spolu s predstaviteľmi rezortov zdravotníctva a práce, sociálnych vecí a rodiny, podrobne analyzovala úroveň vzdelávania a jeho obsah na pregraduálnej a postgraduálnej úrovni. V hodnotiacej správe pre EÚ bude odporúčať úpravu, aby sa postgraduálna príprava lekárov realizovala na lekárskych fakultách. Zamietnutie tohto odporúčania zo slovenskej strany by v budúcnosti znemožnilo slobodný pohyb osôb v oblasti zdravotníctva. V krajinách EÚ pri preklade dokumentov o ich overovaní v zmysle nadobudnutého vzdelania sú uznávané len doklady vydané lekárskymi fakultami.
Slovenská zdravotnícka akadémia by mala byť podľa poslaneckého návrhu právnym nástupcom terajšej Slovenskej postgraduálnej akadémie medicíny (SPAM) v Bratislave.
Rezort zdravotníctva v súčasnosti nemá podľa navrhovateľov v dostatočnom rozsahu pokryté potreby vzdelávania pracovníkov v zdravotníctve na výkon zdravotníckeho povolania. Aby mal zdravotnícky pracovník, ktorý získal vzdelanie na Slovensku, možnosť vykonávať toto povolanie aj v krajinách Európskej únie (EÚ), vyžaduje sa rozšírenie a skvalitnenie jeho prípravy, čo nie je schopná zabezpečiť existujúca sústava verejných vysokých škôl.
*alf som NNNN