BRATISLAVA. Univerzita Komenského (UK) v Bratislave naďalej pomáha svojim zdravotne hendikepovaným študentom, okrem poskytnutia bezbariérových priestorov ich prepravuje do školy a má internáty aj pre vozičkárov. Má však fakulty, ktoré zatiaľ nemôže prispôsobiť špeciálnym požiadavkám.
"Problém s bezbariérovosťou je v historických budovách. Obzvlášť, keď sú to fakulty pamiatkovo chránené, kde nie je možné urobiť zásahy v zmysle odstraňovania bariérovosti," vysvetlil TASR prorektor UK Ján Pekár.
Bezbariérovo funguje napríklad Fakulta matematiky v Mlynskej doline, čiastočne bezbariérová je Filozofická a Právnická fakulta v centre Bratislavy. UK má problém najmä s Pedagogickou fakultou, aj napriek tomu tam hendikepovaní mladí ľudia študujú za pomoci svojich asistentov. Študenti s ťažkým postihnutím môžu s asistentmi dokonca bývať na internáte, pobyt hradí UK.
Dopravu zdravotne postihnutých rieši univerzita aj cez taxi službu. Zo štátneho rozpočtu dostala UK na tento rok tzv. špecifikum pre študentov s telesným postihnutím, ktorí vyžadujú individuálnu dopravu. Vlastné vozidlo by bolo podľa prorektora Pekára ideálne, chýbajú však peniaze.
UK priebežne otvára v rámci internátneho ubytovania izby a apartmány so špeciálnym vybavením. Študenti s preukazom ZŤP majú pri žiadosti o internát prednosť.
"Neexistuje presná evidencia zdravotne postihnutých študentov, nemusia sa totiž k tomu všetci prihlásiť," povedala o počte hendikepovaných Elena Mendelová, riaditeľka Centra podpory študentov so špecifickými potrebami na UK. V súčasnosti evidujú na UK asi 130 zdravotne postihnutých. Mendelová odhaduje, že je ich podstatne viac. ZŤP študentov je 40.
Univerzita vychádza v ústrety aj sluchovo postihnutým a hľadá pre nich tlmočníkov. S nimi má UK problém, niekedy totiž nedokážu pretlmočiť neznáme odborné termíny.
Hendikepovaným študentom pomáha na UK Centrum podpory študentov so špecifickými potrebami. Centrum funguje v rámci slovenských univerzít už len v Košiciach na Technickej univerzite.
UK aj tento rok zrealizovala pre zdravotne postihnutých uchádzačov v 3. a 4. ročníku na strednej škole niekoľkodňové stretnutie, na ktorom sa dozvedeli viac o svojich možnostiach štúdia. "Tento pobyt mi dal veľmi veľa, dozvedel som sa veľa užitočných informácií, získal nové kontakty, informácie, ktoré budem potrebovať pri ďalšom mojom štúdiu na vysokej škole," zhodnotil pre TASR pobyt Matej zo Žiaru nad Hronom, ktorý študuje na bratislavskom gymnáziu pre telesne postihnutú mládež.
Spokojnosť s pobytom vyjadrila aj Veronika z Brezna, študentka osemročného gymnázia, ktorá chce na UK študovať matematiku. "Bola som na prednáškach, bolo to fajn, zatiaľ ma to neodradilo," povedala pre TASR.