Témami rozhovoru eurokomisárky so zástupcami parlamentu boli klimatická zmena, ako aj nadchádzajúca medzinárodná konferencia v mexickom Cancúne.
BRATISLAVA. Žiadny výrazne kontroverzný bod v názoroch nezaznamenali poslanci z viacerých výborov Národnej rady pri diskusii s eurokomisárkou pre ochranu klímy Connie Hedegaardovou.
„Vo väčšine otázok sme sa zhodli, samozrejme sme obhajovali pozície Slovenskej republiky,“ skonštatoval po stretnutí podpredseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Ján Golian (SDKÚ).
Zástupcov slovenského parlamentu potešil názor komisárky, že môže byť diferencovaný prístup ku krajinám, ktoré majú dobré možnosti napríklad v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov, no nemajú dostatok finančných prostriedkov. Európska komisia podľa nej bude k tomu pristupovať diferencovane, tak, aby bolo možné tieto krajiny zvýhodniť.
„Aby Slovensko splnilo ciele stratégie Európskej únie 2020 zhodli sme sa, že čo sa týka energetického mixu, osobitne obnoviteľných zdrojov energií, je plne v kompetencii národného štátu, ako tento mix bude vyzerať,“ doplnil ho predseda výboru pre európske záležitosti Ivan Štefanec (SDKÚ).
Stratégia Európa 2020 je agendou únie, ktorej cieľom je zabezpečenie trvalo udržateľného ekonomického rastu a tvorba pracovných miest.
Témami rozhovoru eurokomisárky so zástupcami parlamentu boli klimatická zmena, ako aj nadchádzajúca medzinárodná konferencia v mexickom Cancúne, ktorá sa od 29. novembra do 10. decembra bude zaoberať zmenou klímy.
Úspechom konferencie bude každý drobný "deal"
Minister životného prostredia József Nagy si pred medzinárodnou klimatickou konferenciou v mexickom Cancúne, nerobí veľké ilúzie, že všetky vysoké ciele Európskej únie sa splnia.
"Budeme považovať za úspech každý jeden drobný deal, ktorý sa tam uzatvorí. S tým cieľom, že v roku 2012 sa nám podarí uzatvoriť komplexne globálny záväzok celého sveta pre znižovanie emisií," uviedol minister. Slovenskú delegáciu na konferencii v Cancúne, ktorá sa uskutoční v dňoch 29. novembra až 10. decembra, povedie minister Nagy.
Únia chce prijať dohodu krajín pre režim platný po roku 2012, ktorý by nahradil platný Kjótsky protokol. V ňom sa takmer 200 krajín dohodlo na znížení emisií skleníkových plynov o 5,2 percenta v porovnaní so stavom v roku 1990. Neskôr sa väčšina krajín zaviazala, že emisie zníži o osem percent.
Eurokomisárka v súvislosti s konferenciou v Mexiku zdôraznila, že Európa musí hovoriť lepšie, teda jedným, spoločným hlasom.
"Iba ak sa nám podarí pochopiť toto a realizovať kroky v tomto duchu, môže Európa získať taký vplyv, aký si zasluhuje. V tejto súvislosti ďalej poznamenala, že krajiny EÚ by si mali vziať aj ponaučenie z neúspešných kodanských rokovaní. Vlani v Kodani totiž svetoví lídri nedospeli k záväznej dohode.
Európske krajiny si podľa Hedegaardovej stanovili veľmi ambiciózne ciele, pokiaľ ide o obnoviteľné zdroje energie. Varovala však, že Európa môže v tejto oblasti stratiť svoju pozíciu šampióna, ak svoju činnosť nezintenzívni ešte viac.
Nové projekty za 4,5 miliardy eur
"Na nové projekty vyhradíme 4,5 miliardy eur. Je to 34 projektov v oblasti výskumu a vývoja a osem projektov redukovania karbónových emisií," avizovala. Všetky ciele sa podľa nej podaria splniť len vtedy, ak si každý členský štát EÚ určí obnoviteľné ciele ako prioritu.
Organizácia Greenpeace Slovensko tvrdí, že len spoločným úsilím všetkých štátov sa dá dosiahnuť rýchla a účinná pomoc v zmierňovaní klimatických následkov. "Slovensko by sa malo aktívne snažiť o prijatie ambicióznej dohody, aby ochránilo svojich občanov a životné prostredie," uviedla pre TASR Andrea Zlatňanská z organizácie.
Ak k právne záväznej dohode na znižovanie CO2 počas najbližších rokov nedôjde, dopady klimatických zmien budú podľa Zlatňanskej stále narastať a boj proti nim bude čím ďalej tým drahší.
"Je otázne, či sa nedostaneme do bodu, kedy sa už nebudú dať zvrátiť. Aj ničivé povodne na Slovensku môžu súvisieť práve so zmenou klímy, a preto komplexné riešenie tohto problému by mohlo pomôcť aj v tejto oblasti."
Eurokomisárka ocenila obnovené ministerstvo
"Je dôležité mať silné ministerstvo životného prostredia. Ochrana klímy súvisí veľmi úzko s udržateľným rozvojom a to je práve to, čo má ministerstvo na starosti," povedala.
Ochrana životného prostredia a klímy je nielen nákladnou položkou, ale najmä investíciou, tvrdí Európska komisia.
"Ak dokážeme dosiahnuť dobrú ochranu životného prostredia a klímy, zvýši to energetickú bezpečnosť, zintenzívni oblasť inovácií, vytvárania pracovných miest a ekonomického rozvoja," vysvetlila eurokomisárka.
Podľa nej aj rýchlo sa rozvíjajúce krajiny ako Čína, Kórea či Brazília zistili, že bez dobrej starostlivosti o životné prostredie nemôžu podporovať svoju ekonomiku. "A to je aj výzva pre Európsku úniu. Je dôležité, aby zostala lídrom v tejto oblasti," zdôraznila európska komisárka.