BRATISLAVA. Poslanci vládnej koalície idú bojovať proti korupcii a klientelizmu. Ich nástrojom má byť novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú predložili do parlamentnej podateľne.
Okrem zástupcov všetkých koaličných strán sa na príprave novely, ktorá má platiť od marca 2011, podieľalo aj ministerstvo spravodlivosti, mimovládne organizácie a odborná verejnosť.
"To, že sme sa podpísali všetci zástupcovia koalície, dokumentuje, že súčasná koalícia je jednotná v boji proti korupcii a v boji za to, aby s verejnými prostriedkami bolo nakladané hospodárnejšie. Je to aj dôkaz, že to, čo nestihla minulá vláda urobiť počas štyroch rokov, my predkladáme v prvých mesiacoch," povedal na dnešnej tlačovej besede jeden z predkladateľov návrhu Kamil Krnáč (SaS).
Na verejné obstarávania ide 5 miliárd ročne
Zdôraznil, že verejné obstarávanie pokrýva päť miliárd eur ročne, a preto tlačiť na to, aby boli vynakladané efektívne, znamená, "že do rozpočtu možno prostredníctvom sprísnených kritérií priniesť ďalšie stovky miliónov eur len tým, že nebudú vyhrávať len vopred dohodnuté zákazky".
Krnáč vysvetlil, že návrh novely výrazne zvyšuje transparentnosť a sprísňuje podmienky súťaže. Okrem iného sa počíta so zavedením povinnosti zverejňovať dodatky k zmluvám, mierne sa zvyšuje transparentnosť aj pri zákazkách s nízkou hodnotou, zavádza sa strop pre navyšovania víťazných cien. Novela zároveň opravuje inštitút "neobvykle nízkej ceny", ktorý sa podľa koalície často zneužíval.
"My to opravujeme na 'mimoriadne nízku ponuku', kde nejde len o cenu, ale o zákazku ako celok," vysvetlil Krnáč. Uchádzač navyše bude mať možnosť obhájiť si takúto ponuku.
Nástenkové tendre minulosťou
Miroslav Beblavý (SDKÚ) podotkol, že koaličný návrh zároveň ruší možnosť tzv. nástenkových tendrov. "Dnešný zákon o verejnom obstarávaní umožňuje pre určité skupiny služieb, aby sa išlo zjednodušenými postupmi," povedal.
Novela teda ruší možnosť postupovať pri neprioritných službách inak, ako pri ostatných. Zároveň sa počíta s povinným využívaním elektronických aukcií na dodávku tovaru, ale aj služieb a stavebných prác, ak je to technicky možné.
Koaličná iniciatíva tiež vracia Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) kompetenciu napadnúť na súde uzatvorenú zmluvu a navrhnúť jej neplatnosť. Tento inštitút zrušila vláda Roberta Fica (Smer).
Podľa Ondreja Dostála (Most-Híd) sa v minulosti nezriedka stávalo, že ponuky boli zo súťaže vyradené, lebo nespĺňali často aj banálne náležitosti.
"Tomu sa zamedzuje tým, že nesplnenie formálnych podmienok nebude dôvodom na vyradenie záujemcu. Súťažiaci bude mať priestor na nápravu desať pracovných dní od upozornenia," vysvetlil. V zákone má byť aj podmienka, že verejný obstarávateľ bude musieť odôvodniť primeranosť podmienok účasti, aby tie neboli šité na mieru konkrétnemu dodávateľovi.
Novela zákona zároveň počíta so zavedením ustanovenia, ktoré zaviaže verejných obstarávateľov, aby užšiu súťaž použili len vtedy, ak odôvodnia, prečo nemôže byť súťaž verejná. "Táto novela má zaplátať tie najväčšie diery, ale nie je to definitívny stav, tým bude až nový zákon," avizoval Dostál.
Matovič: "Vypustenie rybníka veľkým rybám"
Igor Matovič (SaS) zdôraznil, že obyčajných ľudí sme doteraz boli schopní kriminalizovať za ukradnutie klásku kukurice, "ale veľkým rybám sme dovolili bezbreho rozkrádať verejné zdroje". Túto novelu preto považuje za symbolické vypustenie rybníka veľkým rybám.
Okrem týchto štyroch poslancov sú ako predkladatelia uvedení aj Anton Marcinčin (KDH) a Edita Pfundtner (Most-Híd), ktorí sa však z dnešnej tlačovej konferencie ospravedlnili. Obavu o priechodnosť návrhu v parlamente predstavitelia koalície nemajú.
"Zatiaľ sme nezachytili žiadny principiálny problém. Podporila to aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ), ktorá má na základe úlohy pripraviť nový veľký zákon.
Podporu celej koalície predpokladá aj Matovič, aj keď pripúšťa, že poslanci budú v priebehu legislatívneho procesu čeliť obrovským lobistickým tlakom. "Pevne verím, že tento tlak ustojíme a priestor na rozkrádanie verejných zdrojov sa zmenší," dodal.