Advokáti žiadajú po smrti Ernesta Valka väčšiu ochranu. Predseda Slovenskej advokátskej komory TOMÁŠ BOREC hovorí, že advokát by mal byť chránenou osobou. Za útok na advokáta by tak hrozil vyšší trest.
Poznali ste Ernesta Valka?
„Áno, aj osobne."
Mohli byť obchodné kauzy, ktoré riešil, motívom vraždy?
„Toto sa nedá vylúčiť ani potvrdiť."
Môže likvidácia právnika zvrátiť spory, ako boli Tipos, Duckého zmenky alebo Rašelina Quido, ktoré zastupoval Valko?
„Ak by to bolo príčinou takejto vraždy, ktorýkoľvek ďalší advokát, ktorý kauzu prevezme, ju bude riešiť ďalej. Takže nemyslím si, že by tým páchateľ niečo vyriešil. Je to absolútne hanebné a nič to nepomôže tomu, kto to spôsobil."
Riešia advokáti často prípady, v ktorých ide o život?
„Vo všeobecnosti nie. Ale na Slovensku je päťtisíc advokátov, každý z nich má veľa rôznych káuz. Môžu byť aj také, ktoré sú nebezpečné. Konkrétny advokát sa môže dostať do situácie, keď mu môže hroziť bezpečnostné riziko."
Ocitli ste sa v takej situácii?
„Ja našťastie nie."
V čase, keď bol Valko obvinený, polícia zhabala veci v jeho advokátskej kancelárii. Ako vnímate tento zásah?
„Toto rozhodne nebolo v poriadku. Bola vykonaná prehliadka jeho priestorov a počítačov, kde polícia urobila úkony, ktoré boli v rozpore so zákonom."
Ako si to vysvetľujete?
„Prístup polície sa líši od prípadu k prípadu. Máme aj iné prípady, kde boli vykonané prehliadky u advokátov a boli porušené ústavné práva ich klientov na mlčanlivosť, čo nedávno judikoval Ústavný súd."
O aký prípad išlo?
„O prehliadku priestorov jedného advokáta, nemôžem byť konkrétnejší."
Aká je atmosféra medzi advokátmi potom, čo sa stalo?
„Vyvolalo to veľké zdesenie, rozhorčenie, veľmi negatívne pocity a reakcie."
Potrebujú advokáti väčšiu ochranu?
„Viem si predstaviť, že by boli advokáti zaradení do skupiny chránených osôb v zmysle Trestného zákona. Takže v prípade násilia by bola zvýšená trestná sadzba za takýto čin."
Aký je stav justície u nás?
„Súdy sú vo všeobecnosti veľmi pomalé, vyžadujú si hĺbkovú reformu."
Nezdržiavajú aj samotní advokáti? Majského kauza sa vlečie už roky, aj viaceré mafiánske prípady.
„Najmä pri týchto veľkých kauzách, nielen advokát, ale aj všetci ostatní, napríklad znalci alebo svedkovia sa podieľajú na rýchlosti konania. To sa neodvíja len od toho, či na príslušné konanie, ktoré je vytýčené povedzme raz za pol roka, príde advokát. Máme fungujúci inštitút náhradného obhajcu, ktorý súd môže využiť. Takisto advokátska komora má možnosť potrestať advokáta v prípade, ak sa dozvie, že spôsobil prieťahy. Tieto inštitúty nie sú dostatočne využívané zo strany súdov."
Potrestala komora už nejakého advokáta za prieťahy?
„Som predsedom komory od júna tohto roka a odvtedy nemám vedomosť, že by sme niekoho potrestali. Na druhej strane nemám ani žiadnu informáciu, že by sme dostali od súdov takýto podnet."
V rebríčku skorumpovanosti sa súdy pravidelne objavujú na popredných priečkach. Aký podiel na tom majú advokáti?
„Stav korupcie v justícii sa nedá vytrhávať z kontextu korupcie v celej spoločnosti. Rovnako ako justícia, aj iné oblasti verejného života sú postihnuté korupciou. Konkrétne prípady určite existujú. Za tie, ktoré boli v trestnom konaní preukázané, boli daní advokáti riadne stíhaní a potrestaní. Je fakt, že nechodím na súdy až tak často, ale nikdy som nebol konfrontovaný s tým, aby si odo mňa niekto vyžiadal úplatok."
Sudcovia hovoria, že advokáti si vypýtajú úplatok od klienta akože pre sudcu, ale v skutočnosti si ho nechajú.
„Viem, že tieto reči kolujú medzi ľuďmi, ale nijaký takýto podnet sme nikdy nedostali. Ak by sa niečo také stalo, tak to je prípad pre orgány činné v trestnom konaní a zároveň by predsedníctvo advokátskej komory rozhodlo o pozastavení výkonu činnosti advokáta."
Samotní sudcovia sa začali ozývať, že im nevyhovuje stav justície. Je justícia v dobrých rukách, keď predsedom Najvyššieho súdu je Štefan Harabin?
„Advokáti sa denne zúčastňujú na súdnom konaní a podľa môjho názoru im neprináleží hodnotiť osobu predsedu Najvyššieho súdu. Fakt je ten, že vidieť nespokojnosť, ale toto je vec, ktorú ja nemôžem komentovať. Určite si myslím, že justičný systém potrebuje reformu."
Čítali ste prepis rozhovoru medzi Harabinom a Sadikim?
„Viem, že existuje a Generálna prokuratúra sa ním zaoberala, ale samotný rozhovor som nečítal ani som nemal dôvod."
Je v poriadku, ak predseda Najvyššieho súdu zmení troch členov senátu, ako to bolo v kauze Tipos, ktorú riešil aj Valko?
„Advokát môže v takom prípade namietať zloženie senátu, nemá možnosť inak zasiahnuť do konania súdu. Čo sa týka Tiposu, nepoznám skutkové, procesné ani ďalšie okolnosti prípadu."
Po voľbe predsedníctva Slovenskej advokátskej komory bola časť advokátov nespokojná s výsledkami. Dokonca ich chcela namietať. Ako si to vysvetľujte?
„Voľba bola legitímna a nikto ju nakoniec nenapadol. Nemá zmysel rozoberať, čo bolo dôvodom tých námietok. Je približne päťtisíc advokátov, z toho tisíc bolo na konferencii. Nové predsedníctvo bolo zvolené presvedčivým počtom hlasov."
Váš predchodca Štefan Detvai bol zo staršej generácie advokátov. Išlo o generačnú výmenu, pri ktorej vznikli tieto spory?
„Isteže k nej prišlo. Z tohto pohľadu môžem potvrdiť, že spory vznikli aj pre rôzne pohľady dvoch generácií. Pohľad na výkon advokácie a vedenie komory je odlišný."
Komora bola v minulosti kritizovaná za falošnú solidaritu. Keď advokátka Mária Mešencová v úlohe policajného agenta upozornila na kolegu, ktorý si vypýtal úplatok, komora ju vylúčila zo svojich radov. Bolo to v poriadku?
„Najvyšší súd tento trest zrušil. Čo sa týka veci ako takej, fakt je ten, že jej konanie nebolo v súlade s predpismi advokátskej komory, čo potvrdil aj Najvyšší súd. Celá vec bola zároveň spolitizovaná. Advokát sa nemôže stať policajným agentom z podstaty svojho povolania. Na druhej strane, akúkoľvek korupciu advokátov, ktorá sa dokáže, treba tvrdo potrestať."
Nie je zvláštne, že Mešencovú potrestali a advokáta podozrivého z korupcie nie?
„Predstavte si, že máte dôvernú a citlivú vec, ktorú potrebujete právne riešiť prostredníctvom advokáta. Čo ak je policajným agentom? Všetky jeho telefonáty a rozhovory vrátane vášho zaznamená polícia. V tomto prípade základnú povinnosť mlčanlivosti advokát porušuje tým, že informácie idú polícii, a to bez vedomia klienta, čo je nemysliteľné. Nahrávanie, ktoré prebiehalo pre korupciu, nevylučovalo, že advokátke nezavolá klient a nepovie prísne dôvernú vec. Pokiaľ ide o toho druhého advokáta, korupcia je trestný čin a to riešila primárne polícia v rámci trestného konania. Predsedníctvo komory pozastavilo výkon jeho povolania, neskôr bol právoplatne odsúdený a vyčiarknutý zo zoznamu advokátov."
V čom je teda váš pohľad odlišný od bývalého vedenia?
„Chceme trochu modernejšie smerovať komoru. Myslíme si preto, že o advokátoch treba viac informovať. Medzi verejnosťou kolujú rôzne chýry aj preto, že advokáti nemôžu o svojej práci rozprávať. Často si ľudia myslia, že advokát, ktorý obhajuje ťažkého zločinca, je ten, ktorý obhajuje jeho čin. Advokát pritom nie je ani jeho priateľom, ani trestný čin neschvaľuje. Advokátova úloha je zabezpečiť, aby toho človeka neukameňovali, čiže aby sa nestal justičný omyl alebo aby nedostal neprimeraný trest."
Nejde len o trestné veci. Ale je v poriadku, keď je advokát zapletený v kauze, ako bol nástenkový tender? Advokátska kancelária Avocat za služby zinkasovala za trištvrte roka 20 miliónov korún.
„Každý advokát má možnosť dohodnúť sa s klientom na odmene. Ak si klient myslí, že práca advokáta je hodná tých peňazí, tak advokát nemá dôvod odmenu neprijať. Na druhej strane, keď ide o zákazky štátu, prostriedky idú z peňazí daňových poplatníkov, tak advokát by mal byť trikrát taký opatrný. Mal by sa zamyslieť nad tým, či odmena, ktorú mu štát navrhuje, je v súlade s etikou a morálkou a skutočným rozsahom vykonanej práce."
Vy by ste tú odmenu odmietli?
„Určite áno. Nemyslím si, že je to v poriadku."

Beata
Balogová
