Ministerstvo vnútra po troch dňoch oznámilo, že nepozná motív ani páchateľov vraždy Ernesta Valka.
BRATISLAVA. Prvých 72 hodín, ktoré sú pre vyšetrovanie najdôležitejšie, v kauze vraždy Ernesta Valka uplynulo. Polícia po takzvanej horúcej stope nikoho nezadržala. Minister vnútra Daniel Lipšic tvrdí, že nie je známy motív ani páchatelia. Na prípad stále platí absolútne informačné embargo.
„Nevieme zatiaľ motív, nepoznáme páchateľov, ale urobíme všetko, aby sme ich vypátrali," povedal Lipšic vo štvrtkovej relácii Lampa na Joj plus.
Sledujú médiá
Policajný viceprezident Jaroslav Spišiak doplnil, že na prípade pracuje niekoľko desiatok ľudí vo dne v noci. „Okrem toho musíme nasadzovať analytikov, ktorí sledujú všetky mediálne výstupy a zvažujú, do akej miery to narúša vyšetrovacie procesy". Na ďalšie otázky k prípadu včera neodpovedal rezort vnútra ani policajné prezídium.
Minister Lipšic len naznačil, že niečo povie budúci týždeň. Nič o smerovaní vyšetrovania či o možných motívoch.
Právnik Ivan Trimaj, ktorý je bývalým kolegom Valka, tvrdí, že policajti až príliš mlčia. „Nie som zástancom toho, aby polícia mlčala o veciach, o ktorých páchateľ vie a vie, že o nich vie aj polícia. Potom vznikajú fámy," povedal v relácii.
Psychológ Robert Máthé konštatuje, že vraha môže znervózniť, keď vôbec netuší, na čom je. „Páchateľ robí všetko preto, aby nebol odhalený. Teraz je držaný v neistote - čo polícia vie alebo nevie," dodáva psychológ.
Vznikajú fámy
Z vyšetrovania sa za uplynulé dni dostalo na verejnosť len pár informácií. Niektoré z nich následne ministerstvo vnútra dementovalo.
Za nepravdivú označilo hlavne správu o rane istoty, ktorú mal vrah obeti zasadiť do hlavy.
Objavilo sa viac možných motívov. Nevyvrátená je stále informácia, že Valko sa mal pred streľbou do telefónu sťažovať na silný zápach acetónu v dome.
Podľa expertov je pre políciu najdôležitejších prvých 72 hodín. Hlavnou úlohou je perfektné zaistenie stôp z miesta činu a tela obete, ktoré sú v podstate najvýznamnejším zdrojom informácií.
Nasleduje výsluch svedkov. „Keď sa napríklad opýtam, kto pred vami sedel v autobuse včera popoludní, tak si nespomeniete. Takže vidíte, že čas je v tomto prípade veľmi dôležitý," vysvetľuje Jan Stach z Policajnej akadémie v Prahe.
Policajné prezídium včera neodpovedalo ani na otázku, koľko svedkov doteraz vypočulo.
Ernesta Valka zastrelil neznámy páchateľ v pondelok v noci medzi 18.47 a 22.45. Podľa oficiálnej verzie polície ho zasiahla jedna rana priamo do srdca. Telo v dome v Limbachu našla bývalá manželka a dcéra advokáta.
Páchateľ sleduje aj médiá
Zahmlievanie je súčasťou policajnej práce, hovorí JAN STACH, odborník na vyšetrovanie vrážd z Policajnej akadémie v Prahe.
Ako vnímate prípad vraždy Ernesta Valka?
„Útok na takú vysoko postavenú osobnosť samozrejme zamáva autoritou štátu. Ukazuje to, kam až je schopný zájsť organizovaný zločin."
Otázka je, či ide o vec organizovaného zločinu.
„Určite s tou verziou počítajú, aj keď verzií je viac."
Prečo je pre políciu dôležité, aby sa nedostali na verejnosť žiadne informácie?
„Páchateľ sleduje médiá. Keď sa v nich objavia informácie o smere pátrania, alebo dokonca nejaká konkrétna stopa, samozrejme reaguje. Napríklad tak, že tú stopu znehodnotí. Keď zverejníte, že viete, z akej zbrane sa strieľalo, on sa hneď zbrane zbaví tak, aby sa už nikdy nenašla."
Prenikla správa, že Ernest Valko sa pred streľbou do telefónu kolegyni sťažoval na silný zápach acetónu v dome. Možno z toho niečo dedukovať?
„S takým niečím som sa ešte nestretol. Treba však uvažovať aj tak, že polícia dáva vedome určité informácie, ktoré akože prenikli, no nemusia byť pravdivé. U nás máme teraz prípad strateného 9-ročného dievčatka, kde polícia vedome uvoľňuje niektoré informácie, ktoré pravdivé nie sú. Je to súčasť práce s osobou, ktorú považuje za podozrivú."
Minister vnútra po troch dňoch priznal, že zatiaľ nie je známy motív ani páchatelia. Znamená to, že sa vyšetrovanie nepohlo z miesta?
„To vyjadrenie ministra by som nebral až tak vážne. Možno ide o to páchateľa „uspať". Stopy určite sú a určite sa s nimi pracuje. Teraz ide o to, či ich polícia dokáže správne poskladať."
Je teda ešte šanca na vyriešenie prípadu?
„Sú aj prípady, ktoré objasnia po rokoch. Vlani sme vypátrali páchateľa 13 rokov starej vraždy na základe testov DNA, ktoré v tom čase neboli. Teraz sme zistili, že páchateľa máme vo väzení za inú trestnú činnosť."
Takéto závažné vraždy sa však nezvyknú končiť vypátraním páchateľa. Prečo?
„Žijeme v takom čase. Treba si uvedomiť, že ak za tým skutočne bol organizovaný zločin, tak išlo zrejme o páchateľa zo zahraničia. Do roku 1990, keď sme mali na našom území cudzinca, tak sme o ňom vedeli. Teraz máme tisíce ľudí, ktorí sa pohybujú voľne v rámci Schengenu. Už len zistiť pohyb konkrétnej osoby je teda veľmi zložité."
Matúš Burčík
Motívy vraždy, ktoré sa dostali na verejnosť
Klasická lúpež
Polícia stále nevylúčila možnosť, že Valko sa stal obeťou lúpežnej vraždy, ktorá s jeho prácou nesúvisela. Právnikovi z domu už v minulosti zmizli dve zbrane, ktoré legálne vlastnil. Či sa stratilo aj niečo iné, policajti neprezradili. Ministerstvo vnútra vo štvrtok vylúčilo zverejnenú informáciu, podľa ktorej dostala obeť ranu istoty do hlavy, čo by nasvedčovalo, že išlo o vraždu na objednávku.
Duckého zmenky
Exminister hospodárstva a bývalý šéf SPP Ján Ducký za plynárne podpísal v deväťdesiatych rokoch zmenky spolu za miliardy korún. Mnohé z nich sú stále v obehu. Valko bol poverený ich vymáhaním. Denník Pravda včera uviedol, že podľa jednej z verzií Valka nedávno kontaktovala istá skupina z Česka, ktorá tlačila na preplatenie zmeniek. Duckého zavraždili v roku 1999, prípad polícia neobjasnila.
Kauza Tipos
Ernest Valko mal prevziať zastupovanie štátu v spore s česko-cyperskou spoločnosťou Lemikon Limited o vyše 66 miliónov eur. Prípadom sa v súčasnosti zaoberá Najvyšší súd, Valko nedávno podnikol kroky aj na Ústavnom súde. Bezpečnostný analytik Milan Žitný tvrdí, že v súvislosti s kauzou Tipos bol Valko v poslednom čase nesvoj.
Rašelina Quido
Súdny spor dvoch skupín o lukratívne rašelinisko v Suchej hore trvá už niekoľko rokov. Týka sa firmy Peat Group, pôvodne Rašelina Quido, so základným imaním 11,6 miliardy korún. Valko v kauze zastupoval podnikateľa Tobiáša Loyku proti bývalým príslušníkom SIS Michalovi Hrbáčkovi a Martinovi Lieskovskému.

Beata
Balogová
