Na sneme Smeru v Ružomberku získal Robert Fico 100% hlasov a ostáva na čele predsedu strany. Ak bude pravica útočiť na Smer, Fico využije informácie, ktoré má zo štvorročného vládnutia.
BRATISLAVA. Predsedom Smeru zostane aj naďalej jeho doterajší líder Robert Fico. Rozhodli o tom v tajnom hlasovaní, v ktorom nemal protikandidáta, delegáti dnešného snemu strany v Ružomberku. Získal stopercentnú podporu. K výmene tak nedošlo ani po 11 rokoch, keďže stranu vedie už od jej ustanovujúceho snemu v decembri 1999.
Staronový šéf Smeru chce riadiť stranu tak, aby bola naďalej politickým subjektom, ktorý nebude mať žiadne vnútrostranícke problémy. "Bude to jedna stabilná, medzinárodne rešpektovaná politická strana, ktorá sa bude venovať verejným problémom," vyhlásil po oficiálnom zverejnení výsledkov. Prisľúbil, že vedenie bude maximálne aktívne vo vzťahu k verejnosti a chce dostať čo najrýchlejšie stranu do vlády. "Tam Smer určite patrí," zdôraznil.
Na podpredsedníckych postoch nastala iba jedna zmena. Igora Federiča, ktorý dnes nekandidoval, nahradil bývalý štátny tajomník ministerstva financií Peter Kažimír. Ostatných piatich podpredsedov Dušana Čaploviča, Pavla Pašku, Mareka Maďariča, Vladimíra Maňku a Roberta Kaliňáka delegáti potvrdili vo funkciách.
Kaliňák získal 96,44 percenta hlasov, Maďarič s Paškom 95,43 percenta, Čaplovič 94,41 percenta a Maňka s Kažimírom 93,4 percenta hlasov. Zo 199 prítomných odovzdalo platný lístok 197 delegátov.
Známe je už aj zloženie 36-členného predsedníctva. Jeho súčasťou sú automaticky predseda a podpredsedovia, krajskí predsedovia, predseda klubu poslancov v NR SR a generálny manažér. Ostatných členov volí a odvoláva snem strany. Jedinými novými menami v ňom sú Igor Choma a Ľuboš Martinák. Predseda využil svoju právomoc a menoval generálneho manažéra strany, ktorým je naďalej Ján Richter.
Rozšírili dôvody na vylúčenie zo strany
Delegáti snemu Smer dnes zmenou stanov rozšírili dôvody na vylúčenie zo strany. Po novom ním bude aj to, ak člen tohto politického subjektu prijme nomináciu na verejnú funkciu na kandidátke inej politickej strany alebo pôjde do volieb ako nezávislý bez predchádzajúceho súhlasu príslušného orgánu strany.
Rovnaké podmienky platia aj v prípade prerušeného členstva. Počas tohto obdobia zaniká tiež členstvo a možnosť byť volený do orgánov strany. Poslednou úpravou v stanovách je zmena skratky strany z doterajšieho Smeru na zaužívaný Smer.
"Hlavným dôvodom na spracovanie návrhu dnešnej malej novely stanov strany sú skúsenosti zo straníckej praxe a vnútrostraníckeho života uplynulých štyroch rokov. Potreba zmien bola odporúčaná aj z regionálnych štruktúr strany," priblížil hlavný manažér strany Ján Richter.
Kažimír: V Smere nikdy nešlo o funkcie
Novozvolený podpredseda Smeru Peter Kažimír, ktorý bude mať na starosti ekonomickú agendu strany, vníma svoju úlohu predovšetkým v koordinácii vnútorných odborných kapacít. "Smerom navonok budem ponúkať veľmi otvorenú komunikáciu s profesijnými organizáciami, odbormi, zamestnávateľmi či učiteľmi," povedal pre TASR po dnešnom sneme najsilnejšej parlamentnej strany v Ružomberku.
Smer má po štvorročnom pôsobení vo vláde množstvo skúseností, ktoré vie využiť pri tvorbe alternatívneho programu k súčasnej pravicovej koalícii, avizoval Kažimír. V tejto súvislosti opozičný subjekt pripravuje aj zostavenie tieňového kabinetu. Jeho kompletné zloženie bude známe až po nadchádzajúcich komunálnych voľbách, ktoré sa uskutočnia koncom novembra.
"V kabinete by mohli zasadnúť aj ľudia, ktorí dnes kandidujú. Ak dosiahnu úspech, a my veríme, že dosiahnu, zrejme sa budú musieť venovať viac komunálnej politike. Počkáme na výsledky," priblížil. V tejto súvislosti má aj určité vlastné predstavy, s ktorými oboznámi ostatných členov vedenia.
Za svojho najbližšieho spolupracovníka v strane označil bývalého ministra financií Jána Počiatka, s ktorým sú v ekonomických otázkach vzájomne zastupiteľní. "Spolupráca bude prirodzene pokračovať. Ja by som sa chcel viac koncentrovať na koordináciu výstupov," avizoval.
Kažimír považuje za poctu, že môže pracovať vo vrcholnom tíme Roberta Fica. "Moja skúsenosť so Smerom je taká, že v prvom rade nejde o funkcie, ale o tímovú prácu a partiu ľudí, do ktorej verím dobre zapadnem. Nie som pre nich úplne neznáma osoba," reagoval na dnešné zvolenie na podpredsednícky post.
Fico: Smer sa musí zbaviť nálepiek, ktoré mu dala pravica
Smer sa podľa predsedu strany Roberta Fica musí zbaviť rôznych nálepiek, ktoré sa podarilo pravici na Smer nalepiť. Fico v prejave na sneme v Ružomberku priznal, že aj jeho strana spravila vo vláde niektoré chyby a musela niesť aj zodpovednosť za chyby koaličných partnerov, nikdy však neprala špinavé peniaze.
Podľa Fica Smer sa musí dôsledne pridŕžať sociálnodemokratickej politiky. „Nemôžeme sa nečinne prizerať ako niekto prichádza s návrhmi zvyšovať dane. Bolo by málo, keby Smer so svojim potenciálom zostal len pri kritike. Budeme predkladať alternatívu,“ vyhlásil. Ak vláda podľa neho nie je schopná okrem zvyšovania DPH navrhnúť iné opatrenia, Smer bude predkladať alternatívu.
Fico avizoval v päťdesiat minútovom prejave, za ktorý zožal potlesk, že Smer zriadi tieňovú vládu po komunálnych voľbách, aby mohol predkladať alternatívne návrhy. Smer tiež chce demaskovať koalíciu ako vládu chaosu a nesystémových rozhodnutí. „Nech za to vláda zaplatí v priamom prenose,“ zdôraznil s tým, že koalícia zavádzala voličov.
Kritizoval Radičovú a zrušenie D1
Pripomenul, že Iveta Radičová pred voľbami hovorila, že pravica nebude zvyšovať dane a privatizovať, koalícia sľubovala dekriminalizáciu marihuany, partnerstvá homosexuálov, či zmluvy s Vatikánom. „Vláda nič iné ako zvyšovanie daní, zastavenie výstavby diaľnic a nedohodu na generálnom prokurátorovi neukázala. Akú alternatívu ponúka vláda,“ opýtal sa.
Žiadna vláda nebola podľa Fica vystavená takým skúškam ako jeho kabinet. Pripomenul, že to bola plynová kríza a svetová hospodárska kríza. „Posilnili sme sociálny štandard ľudí, Smer v kríze ako vládna strana nezlyhal. Nepreniesol krízu na ľudí,“ vyhlásil. Pravicová vláda však všetko zastavila.
„Vláda za tri mesiace dokázala zastaviť výstavbu diaľnic. Zrušenie projektu D1 má dôsledok prepustenie 5 000 ľudí. Ukazuje sa, že nominácia Figeľa na ministra dopravy bolo jedným z najhorších rozhodnutí pre SR,“ zdôraznil. Podľa neho Figeľ nič nevie o politike rozvoja a poškodzuje slovenské firmy. Pre Ružomberok by diaľnica bola podľa Fica úľavou. „Figeľ tejto tradičnej bašte KDH nepomohol,“ dodal.
Fico nechápe rozhodnutie Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), ktorá vyhlásila nové trasovanie úseku Žilina – Dubná skala, ktorý sa pripravoval niekoľko rokov a jeho vláda vykúpila aj pozemky. „To je sabotáž,“ uviedol. Po zastavení diaľnic na severe, uteká Figeľ podľa Fica podporiť kandidáta na primátora Bratislavy a hovorí o jej ďalšom obchvate.
„Životnou prioritou Slovenska nie je obchvat Bratislavy, ale dokončenie diaľnice na východ,“ povedal s tým, že Smer iniciuje mimoriadnu schôdzu parlamentu o výstavbe diaľnic. Podľa neho jediné čo súčasná vláda spravila, bolo zvýšenie ceny diaľničných známok.
Munície máme nadostač, tvrdí Fico
Smer-SD podľa Fica nedovolí, aby stranu niekto neustále urážal ako pred týždňom predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda v prejave na straníckom kongrese. Pripomenul, že Slovensko jeho vláda odovzdala s jedným z najvyšších hospodárskych rastov v Európe a s najnižším deficitom.
„Budeme tvrdo reagovať na všetky urážky a klamstvá od pravicovej koalície. Ak je SR podľa pravice v rozvrate, prečo ste nič nepredložili, ale zvyšujete deficit. Koalícia sa sama usvedčuje z neprávd. Munície máme nadostač. Verejnosť si nezaslúži tvrdé prestrelky. Budeme využívať informácie, ktorými disponujeme. Boli sme štyri roky vo vláde,“ vyhlásil.
Smer má v opozícii podľa Fica aj úlohu ochrany národnoštátnych záujmov. Koalícia totiž podľa neho ignorovala výročie SNP, či deň Ústavy.
Po Ficovom prejave začali rozdávať zlaté odznaky zaslúžilým straníkom. Medzi ocenenými boli poslanci NR SR Peter Žiga a Ivan Varga